دریا نیوزسبزی بخورید تا بیشتر عمر کنید

 
، 05:53   /   کد خبر: 807   /   تعداد بازدید: 569


سبزی بخورید تا بیشتر عمر کنید

 
 
 

دریانیوز : مطالعات جدید نشان می دهند مصرف مقادیر زیاد سبزیجات غنی از بتاکاروتن بر طول عمر می افزاید.
به گزارش هلثی لایف ، محققان هلندی با آزمایش خون تعدادی ازسالمندان و سنجش میزان دو آنتی اکسیدان بتا کاروتن و آلفا توکوفرول در خون آنها دریافتند آلفا توکوفرول پلاسما باکاهش احتمال بیماری های خاص یا مرگ و میر زودهنگام ارتباطی نداشت اما در مورد بتا کاروتن یافته ها بسیار متفاوت بود.
سطوح بالای این ماده در پلاسما با کاهش احتمال مرگ و میر ارتباط داشت حتی بطور مشخص مرگ ناشی از سرطان کولون در میان کسانی که بیشترین میزان بتاکاروتن را در خونشان داشتند ، کمتر بود.
کاهش بیماری قلبی عروقی نیز در این افراد مشاهده شد و البته فقط در آنها که شاخص وزن بدنشان کمتر از 25 بود.
بر این اساس یافته های فوق نشان می دهند سبزیجات حاوی این آنتی اکسیدان ها نقش مهمی در تغذیه سالم دارند اما متاسفانه بسیاری از مردم دراین مورد آگاهی کافی ندارند.
بتا کاروتن درسبزیجات دارای برگ سبز تیره ، میوه های به رنگ نارنجی و میوه هایی مانند کدو حلوایی ، سیب زمینی شیرین ، هلو ، طالبی ، زردآلو ، هویج و انبه موجود است.

هشدار به افراد سیگاری
بر اساس مطالعات انجام شده سیگاری هایی که زیاد بتاکاروتن دریافت می کنند بیشتر درمعرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.
اکنون محققان بر این باورند که سطوح بالای این ماده به تنهایی برای سیگاری ها مضراست اما اگر با سایر غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مصرف شود خطر فوق به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.
تاکنون مشخص نشده علت این تاثیر بتاکاروتن در ابتلا افراد سیگاری به سرطان ریه چیست بنا براین برای اجتناب از این اثرات ، هیچ راهی بهتراز ترک سیگار نیست.