دریا نیوزبانك پارسيان وتوسعه از يكسال قبل اخطارگرفته بودند

دريانيوز: رئيس كل بانك مركزي درباره دلايل تغيير هيات مديره موسسه مالي و اعتباري توسعه و بانك پارسيان و همچنين تغيير ساعت كار بانكها و تورم توضيح داد..

، 16:13   /   کد خبر: 565   /   تعداد بازدید: 500


رئيس كل بانك مركزي:

بانك پارسيان و موسسه مالي توسعه از يك سال قبل اخطار گرفته بودند

 

دريانيوز: رئيس كل بانك مركزي درباره دلايل تغيير هيات مديره موسسه مالي و اعتباري توسعه و بانك پارسيان و همچنين تغيير ساعت كار بانكها و تورم توضيح داد. 
  
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي بانك مركزي ابراهيم شيباني در خصوص عملكرد و وظايف بانك مركزي تصريح كرد: وظايف بانك مركزي در سه مقوله اساسي و اصلي انجام مي گيرد كه هر يك از آنها حوزه بسيار گسترده‌اي دارند ولي وظيفه‌ اول بانك مركزي، وظيفه تحقيقاتي در زمينه‌هاي پولي، مالي و اعتباري و آماري است كه مورد نياز دستگاه‌هاي دولتي و غيردولتي است.
وي گفت: بخشي از كارهاي تحقيقاتي مورد نياز دولت از قبيل اقتصاد سنجي و رياضي توسط بانك مركزي انجام مي شود از جمله آن مي‌توان به محاسبات ملي شامل پس‌انداز ملي، توليدملي، حساب سرمايه، و تراز پرداخت‌ اشاره كرد كه اكنون نزديك به 70 سال است كه انجام مي‌شود .
رئيس كل بانك مركزي گفت: دربعد نظارتي بانك مركزي بايد به طور پيوسته و مستمر كنترل و نظارت لازم را بر همه بانك‌ها و موسسات اعتباري كوچك و بزرگ اعمال كند، البته هر كدام از آنها حوزه وسيعي دارند و در كنار آنها بانك مركزي وظايف ديگري نظير چاپ اسكناس، ضرب سكه، و حفظ ذخاير پولي كشور را بر عهده دارد.
شيباني در خصوص نرخ تورم اظهارداشت: منظور از تورم قيمت خرده‌فروشي كالا و خدمات است . بانك مركزي شاخص‌هاي مختلفي را تهيه مي‌كند كه در اين ميان شاخص خرده‌فروشي ، شاخص تورم است كه بر اساس قيمت 310 قلم كالا و خدمات و بر طبق استاندارد آماري مجامع بين‌المللي،تهيه و ارايه مي‌شود.
وي اضافه كرد: اما نكته مهم در اين زمينه اين است كه كاهش نرخ تورم به معناي كاهش قيمت‌ها نيست و تا زماني كه تورم بالاتر از صفر باشد بدان معناست كه قيمت‌ها بالا مي‌رود. پس اگر مي‌گوييم تورم مثلا از 15 درصد به 5/10 درصد رسيده يعني اينكه هنوز قيمت‌ها افزايش دارند .5/10 درصد براي كل شاخص است. درمواردي مانند قيمت حبوبات بيش از اين مقدار قيمت بالا رفته است.
شيباني در خصوص نظارت بانك مركزي اعلام كرد: نظارت بانك مركزي هميشه وجود دارد، اكنون شبكه بانكي كشور حدود 17 هزار شعبه با 200 هزار كارمند در سطح كشور دارد و اين نشان دهنده حجم كاري و سنگيني آن است. البته در خصوص بانك پارسيان و موسسه اعتباري توسعه از يكسال پيش تخلفاتي صورت گرفته بود كه پس از طي مراحل نظارتي و عدم توجه به اخطار و تذكرهاي داده شده، بانك مركزي اعضاي هيات مديره را مطابق قانون بركنار كرد و خود مديران صاحب صلاحيت را در آن موسسه مستقر كرد.
وي تاكيد كرد: در مورد بانك پارسيان به هيات مديره اين بانك ابلاغ كرد كه مدير عامل و رئيس هيات مديره ديگري مطابق قانون تجارت برگزينند كه اين كار هم انجام شده است.
شيباني در خصوص سهام بانك پارسيان نيز افزود: طبق قانون يك بانك نمي‌تواند بيش از 20 درصد از كل سرمايه را به يك شخص حقيقي و يا حقوقي اعتبار دهد . بخاطر اينكه اولا ريسك بانك بالا مي‌رود و ممكن است سرمايه بانك برنگردد و دوم اينكه عامه مردم در شكل گسترده آن نمي‌توانند از بانك وام بگيرند و اين موضوعي است كه دولت بر روي آن تاكيد دارد.
وي تاكيد كرد:به همين خاطر و با توجه به اخطارهايي كه داده شده بانك ياد شده موارد مورد نظر را اصلاح نكرد و بانك مركزي وارد عمل شد .
شيباني در زمينه تغيير ساعت كار بانكها اعلام داشت: تغيير ساعت كار بانكها مصوبه هيات وزيران است و همانطور كه دولت اعلام كرد اين طرح آزمايشي بوده و در صورتي كه در كاهش بار ترافيك موثر باشد خدمت بزرگي است البته اين موضوع حتما در هيات دولت ارزيابي خواهد شد و اگر مفيد باشد ادامه خواهديافت.