دریا نیوزسال مصيبت بار برای روزنامه نگاران

، 17:38   /   کد خبر: 551   /   تعداد بازدید: 485


سال مصيبت بار برای روزنامه نگاران 
 


 
دریانیوز: در سال 2006 که هنوز حدود سه ماه به پایان آن باقی مانده است بیشترین تعداد روزنامه نگاران در سالهای اخیر هنگام انجام فعالیت های حرفه ای خود جان باخته اند.
به گزارش شبكه BBC ، تعداد روزنامه نگارانی که در جريان نه ماه نخست سال 2006 در جهان کشته شده اند به 75نفر رسیده است در حالی که تعداد كلي روزنامه نگاراني كه در سال گذشته كشته شدند ، 58 نفر بود.
اتحاديه بين المللي مطبوعات در پاریس روز پنج شنبه 5 اکتبر با اعلام این آمار در بیانیه خود سال 2006 را سالی مصیبت بار برای روزنامه نگاران در جهان توصيف كرد.
از میان روزنامه نگاران كشته شده تنها 26 نفر آنها در 9 ماه گذشته در عراق کشته شده اند، كشوري که به گفته این بیانیه روزنامه نگاران در آن همچنان هدف قرار گرفته و قربانی می شوند.
تیموتی بالدینگ، دبیرکل اتحاديه بين المللي مطبوعات با ابراز تاسف از وضعیت دهشت بار روزنامه نگاران در عراق گفت ، تنها خطر اشتغال به حرفه روزنامه نگاری در یک منطقه جنگی ، روزنامه نگاران مستقر در عراق را تهدید نمی کند بلکه آنها قربانی افرادي می شوند که معتقدند با کشتن روزنامه نگاران به دلیل همکاری با رسانه های غربی به اهداف خود می رسند.
بالدینگ تاكيد كرد: امروزه روزنامه نگاری به مراتب خطرناک تر از گذشته شده است.
در یک دهه گذشته بیش از 500 روزنامه نگار در جهان کشته شده اند.


او افزود ، این افراد تنها به این دلیل جان باخته اند که به حرفه خود پايبند بوده اند و از این میان تنها معدودی از قاتلان تحویل دستگاه هاي قضایی شده اند.
پس از عراق، فلیپیین خطرناک ترین كشور برای روزنامه نگاران است، روزنامه نگارانی که به کار گزارشهای تحقیقی می پردازند همواره از سوی گروه های جنایتکار در این کشور مورد تهدید قرار دارند.
در سال 2006 ميلادي هشت روزنامه نگار در فلیپین کشته شده اند.
اتحاديه بين المللي مطبوعات که 18000 نشریه در 102 کشور جهان عضو آن هستند از حق آزادی بیان و حقوق روزنامه نگاران دفاع می کند.


این آمار شامل روزنامه نگارانی که در سوانح و حوادثی همچون سقوط هواپیما یا رانندگی در حین انجام وظیفه کشته شده اند ، نمی شود و فقط شامل آن گروه از روزنامه نگاران می شود که به دلیل فعالیت مطبوعاتی شان به قتل می رسند.
در سال 2005 ميلادي 58 روزنامه نگار در جهان كشته شده بودند. در حالی که در سال 2004 آمار روزنامه نگاران به قتل رسیده 72 نفر بود.
به این ترتیب سال 2006 مرگبارترین سال برای روزنامه نگاران در جهان شناخته شده است.