دریا نیوزچرا باید نگران سویه جدید کرونا باشیم ؟

دریانیوز:  شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی موسوم به امیکرون باعث بروز واهمه در میان کشور‌های مختلف شده است به طوری که از همان ابتدا بسیاری از کشور‌ها مرز‌های خود را به روی کشور‌های حوزه جنوب آفریقا بستند.

، 09:09   /   کد خبر: 41183   /   تعداد بازدید: 142


دریانیوز:  شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی موسوم به امیکرون باعث بروز واهمه در میان کشور‌های مختلف شده است به طوری که از همان ابتدا بسیاری از کشور‌ها مرز‌های خود را به روی کشور‌های حوزه جنوب آفریقا بستند.سازمان جهانی بهداشتی اعلام کرد سویه جدید کرونا نسبت به سایر سویه‌ها قابلیت سرایت بیشتری دارد. امیکرون هم اینک به طور گسترده در تمامی مناطق آفریقای جنوبی در حال گسترش است. ویروس کرونا چگونه شاهد جهش بود؟ متخصصان سازمان جهانی بهداشت می‌گویند تمامی ویروس‌ها از جمله کووید ۱۹ به مرور زمان تکامل یافته و جهش می‌کنند. همزمان با آنکه ویروس اقدام به تکثیر می‌کند، به طور طبیعی تغییراتی در آن ایجاد می‌شود که ما در اصطلاح به آن جهش می‌گوییم.برخی موضوعات بر جهش ویروس تاثیر می‌گذارد. برای مثال، میزان شدت انتشار ویروس در میان مردم بر این امر دخیل است به طوری که هر چه قدر ویروس در جامعه بیشتر انتقال یابد، خطر بروز جهش در آن افزایش می‌یابد.برخی از این جهش‌ها تاثیر اندکی بر شدت مسری بودن و میزان مرگ و میر ناشی از ویروس دارد. با این حال، برخی جهش‌ها می‌تواند شدت مرگبار بودن ویروس را افزایش دهد. به طور معمول سازمان جهانی بهداشت تحت شرایط خاص یک سویه جهش یافته را مایه نگرانی خوانده و نسبت به آن هشدار می‌دهد. این امر به موارد ذیل بستگی دارد:۱- جهش باعث مسری شدن ویروس شود.۲- جهش باعث افزایش شدت مرگبار شدن ویروس شود.۳- جهش باعث مقاومت سویه جدید در برابر واکسن‌های موجود شود.

واکسن کرونا در برابر سویه جدید

در حالی که واکسن‌های موجود کرونا می‌تواند مانع از ابتلا به کرونای شدید می شود، اما موج جدید کرونا می‌تواند باعث فشار مضاعف بر کادر درمانی و بیمارستان‌های کشور شود.متخصص ارشد بهداشتی و مشاور دولت آفریقای جنوبی در این باره می‌گوید: به احتمال فراوان هنوز واکسن می‌تواند به طور موثری باعث محافظت در برابر سویه امیکرون شود، زیرا واکسن علاوه بر تولید آنتی بادی‌ها مانند لنفوسیت B، نوع دیگری از ایمنی مبتنی بر سلول‌های T کشنده را در بدن فرد به همراه دارد. ایمنی ایجاد شده از سلول‌های T کشنده متفاوت از آنتی بادی‌ها است و این سلول‌ها می‌توانند با ویروس مقابله کنند. امیکرون حتی اگر بتواند از دست آنتی بادی‌ها بگریزد، بسیار سخت است که در برابر سلول‌های T کشنده مقاومت کند.

خطر تشدید همه گیری در راه است

سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرد کشف سویه امیکرون باعث قرار گرفتن جهان در برابر خطر بسیار بالای تشدید همه گیری شده است. با این حال، ما به زمان بیشتری برای بررسی خطرات جانی این همه گیری و میزان مقاومت سویه جدید به واکسن‌های موجود و ایمنی ایجاد شده پس از ابتلا به سویه‌های دیگر کرونا داریم.اکنون کشور‌های جهان برای جلوگیری از ورود سویه جدید اقدام به وضع محدودیت‌های مسافرتی از کشور‌های حوزه جنوب آفریقا کرده اند. تاکنون برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی از مشاهده امیکرون در خاک خود خبر داده اند. مقامات بهداشتی می‌گویند این سویه در نهایت به تمامی مناطق سرایت خواهد کرد و اقدامات فعلی صرفا در راستای خرید زمان برای آمادگی به منظور مقابله با این ویروس است.

اقدامات وزارت بهداشت در مقابل سویه جدید کرونا

معاون وزیر بهداشت دکتر کمال حیدری درباره آمادگی سیستم بهداشتی و درمانی ایران برای مقابله با جهش جدید کرونا تحت عنوان «اُمیکرون»، گفت: معمولا این سویه‌ها از بیرون از کشور شناسایی شده و وارد می‌شوند و اکنون هم این ویروس جدید از آفریقای جنوبی آغاز شده و در هنگ کنگ،‌ اروپا و ... رد آن پیدا شده است. وی تاکید کرد: اولین اقدام آنی ما که به وزارت امور خارجه ابلاغ شده است، منع صدور ویزا برای کسانی است که می‌خواهند از این کشورهای آفریقایی به کشور ما سفر کنند. از طرفی پروازها هم لغو شده است و کسانی هم که به شکل غیرمستقیم می‌آیند توسط همکاران ما در پایانه‌های مرزی رصد می‌شوند که باید تست PCR داده و در صورت ابتلا، قرنطینه شوند.او درباره سکانس ژنی جهش جدید ویروس کرونا، ادامه داد: مانند موارد دیگر جهش‌های کرونا تست‌های لازم در اختیار آزمایشگاه‌های مرجع قرار گرفته است و با دستورالعمل و به صورت رندوم، مواردی را رصد می‌ کنند که ببینیم این جهش در کشور ما شناسایی می‌شود یا خیر.

اقدامات به شکل ویژه در حال انجام است و شخص وزیر بهداشت هم از پایانه مرزی فرودگاه امام خمینی (ره) شخصا بازدید داشتند تا موارد نظارتی به درستی انجام شود.وی افزود: آخرین جهش کرونا که در آفریقای جنوبی مشاهده شده است، عجیب و غریب است از این بابت که ۳۲ جهش در این سویه جدید مشاهده شده است که سرعت بیماری زایی آن و درمانش را اندکی سخت‌تر می‌کند. آنچه که همکاران ما فعلا موظف بودند همکاری با وزارت خارجه بود که مراوده با کشورهای آلوده به این سویه جدید را متوقف کنند.خوشبختانه این ویروس هنوز وارد کشورمان نشده است اما اگر دولت و مسئولین هر چه زود تر اقدامات پیشگیرانه را شروع نکنند مطمئنا با فاجعه ای جدید روبه رو خواهیم شد .

فاطمه هوشنگی/دریا