دریا نیوزشورا از راه وشهرسازی پاسخ بخواهد

، 08:51   /   کد خبر: 41178   /   تعداد بازدید: 92


دریانیوز: درحالی ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن در سطح کشور از ماه قبل آغاز شده است که شهروندان بندرعباسی فاقد مسکن از ثبت نام در این طرح بازمانده اند و به آنها و متقاضیان بندر خمیر گویا گفته شده که باید در شهرک علوی که دهها کیلومتر با شهر بندرعباس فاصله دارد ثبت نام کنند که این موضوع از ماه گذشته باعث ناراحتی، گلایه و اعتراض بندرعباسی ها شده وبارها از طریق رسانه ها نیز منعکس شده که متاسفانه اقدام مناسبی در این حوزه صورت نگرفته است. مردم بندرعباس و بخصوص مستاجران و افراد فاقد منزل امیدوار بودند با آغاز فعالیت دولت سیزدهم و وعده رئیس جمهور برای احداث چهار میلیون واحد مسکونی در کشور، خانه دار شوند که متاسفانه در این طرح برای آنها زمین در داخل یا حاشیه شهر درنظر گرفته نشده است و مشخص نیست بر چه اساسی مسئولان استان اعلام کرده اند بندرعباسی‌های فاقد مسکن در شهرک علوی ثبت نام کنند و حتی در سامانه ثبت نام نام بندرعباس وجود ندارد. در هشت سال اخیر که دولت سابق هیچگونه طرح مسکنی را در کشور اجرا نکرد و مسکن مهر را نیز ادامه ندادند، افزایش چند برابری قیمت خانه و اجاره بها را به همراه داشته است و افزایش اختلافات خانوادگی و طلاق هایی بدلیل وجود این مشکلات نیز در این مدت رخ داده است و انتظار می رفت تبعیض و بی عدالتی در استان هرمزگان و بندرعباس پایان یابد که متاسفانه در حوزه احداث خانه در طرح نهضت تولید مسکن شاهد بودیم که تبعیض برای بندرعباسی های محروم همچنان ادامه دارد.

در بندرعباس در حال حاضر شرایط بگونه ای است که همچنان افزایش قیمت املاک و رهن و اجاره را شاهدیم و هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد و نبض بازار در دستان دلالان و بساز بفروش ها و مالکان است که اگر ثبت نام از بندرعباسی ها مانند سایر شهرها در داخل شهر صورت می گرفت و دلالان و مالکان می دیدند که خانه هایی در بندرعباس ساخته می شود و مردم خانه دار می شدند، هم از احتکار املاک جلوگیری می شد و هم مردم به خانه دار شدن امیدوار می شدند. با این شرایط نیاز است دستگاه های دیگر نسبت به این موضوع ورود کنند تا مشکل مسکن بندرعباسی ها برطرف شود. مردم از شورای شهر بندرعباس نیز انتظار دارند از مدیرکل راه وشهرسازی هرمزگان و... که در حوزه اختصاص زمین در مکان مناسب در داخل یا حاشیه شهر نقش دارند، دعوت کنند تا به صحن شورای شهر بیایند و در این زمینه پاسخگو باشند که چرا بگونه ای عمل شده است که مردم بی خانمان بندرعباس برخلاف سایر شهرهای کشور از خانه دار شدن ناامید شوند و امیدشان را در دولت سیزدهم هم از دست دهند. از آن طرف در خصوص بافت های فرسوده و صدور سند املاک فرسوده، بازگشایی معابر، ابتر ماندن احداث چهار بلوار در محله چاهستانی ها و.... نیز در صحن شورا به بحث و تبادل نظر پرداخته شود تا مشخص شود که مشکل از کجاست وچه سازوکاری بایستی اندیشیده شود.

شهروندان بندرعباسی انتظار دارند شورای شهر به عنوان نمایندگان شان در این حوزه بی تفاوت نبوده و اقدامات لازم را داشته باشد و پیگیری های لازم را جهت تخصیص زمین در مکانی مناسب از جمله ضلع شرق بندرعباس از میدان میده و تره بار تا چهچکور و آبشورک و باغو یا سمت شمال بندرعباس و... داشته باشند و شهرک علوی را برای پرسنل صنایع درنظر بگیرند تا از رفت و آمد به مرکز شهر بندرعباس کاسته شده و کاهش ترافیک، آلودگی، گرانی مسکن و... را به همراه داشته باشد. در یک کلام بایستی بگونه ای عمل شود که بندرعباسی ها نیز از طرح نهضت ملی مسکن عادلانه برخوردار و در شهربندرعباس خانه دار شوند.

علی زارعی/دریا