دریا نیوزلزوم توزیع گسترده مرغ و گوشت منجمد دولتی

، 08:51   /   کد خبر: 41142   /   تعداد بازدید: 113


دریانیوز: در حالی قیمت مرغ و گوشت گران شده است که این مواد پروتئینی چند سال است از سفره بسیاری از اقشار متوسط و محروم جامعه حذف شده است و گهگاهی که مرغ و گوشت منجمد با قیمت دولتی توزیع می شد، برخی از این خانواده ها می توانستند چند کیلویی بخرند و در دوسال اخیر با شیوع کرونا، توزیع مرغ در قالب بسته های معیشتی در سفره بیشتر محرومان  قرار گرفت که همان هم کمرنگ تر شد. معادله نهاده های دامی هنوز لاینحل باقی مانده است و همین موضوع که باعث شده است مرغ و... همچنان گران باشد. مرغ گرم در حال حاضر کیلویی 31هزار و 500 تومان در هرمزگان به فروش می رسد که خرید آن برای بسیاری از خانواده ها میسر نیست که هر مرغی را 60تا70هزار تومان بخرند. اگرچه از چند روز قبل اعلام شده بود مرغ منجمد کیلویی 20هزار تومان (البته این قیمت نسبت به قیمت مرغ منجمد در سال گذشته گران‌تر شده است) در استان توزیع می شود که میزان توزیع آن بسیار محدود است و نیاز است مرغ و حتی گوشت منجمد با قیمت مصوب دولتی در سطح شهرستان های استان و حتی بخش ها و روستاها با همکاری شرکت های تعاونی های روستایی و فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای و... بصورت گسترده توزیع شود تا مردم دغدغه کمتری را برای تامین آن داشته باشند.

البته برخی ها هم از گوشت گرم کیلویی 70تا 80 هزار تومان در شمال کشور می گویند که در هرمزگان این قیمت حدود دوبرابر است که بایستی در این زمینه بررسی بیشتری شود و اگر امکان ورود آن وجود داشته باشد، اقدام شود و انحصارها شکسته شده تا گوشت ارزان‌تر به دست مصرف کننده برسد. موضوع دیگر به آبزیان در شهر ساحلی بندرعباس برمی گردد که متاسفانه ماهی ومیگو در این شهر بندری بسیار گران است و در روزهای اخیر نیز گران‌تر شده است و گزارش هایی از قاچاق آبزیان به کشورهای حاشیه خلیج فارس حتی بصورت کانتینری در قالب آبزیان غیرخوراکی  شنیده  می شود که این موضوع هم نیاز به بررسی توسط دستگاه های نظارتی دارد. چند سال قبل هم شیلات مجوز صید به چندین کشتی داد تا صیدشان را در بازارماهی شیلات بندرعباس بصورت منجمد با کیفیت وارزان عرضه کنند که فقط چند مرحله این ماهیان توزیع شد که مورد استقبال شهروندان هم قرار گرفت؛ اما تداوم نیافت. متاسفانه شرایط بگونه ای رقم خورده است که در شهری دریایی بندرعباس، اما بدلیل گرانی آبزیان، بسیاری از  ساحل نشینان بندرعباسی توان خرید ماهی ومیگو را ندارند و نیاز است تدابیر لازم در این حوزه اتخاذ شود تا سفره بندری ها به ماهی و حتی مرغ و گوشت مزین شود و سفره های محرومان از این اقلام غذایی خالی نشود.

در همین راستا ضرورت دارد ستاد تنظیم بازار استان تدابیر لازم را اتخاذ نموده تا مرغ و گوشت منجمد با نرخ دولتی بصورت گسترده در سطح استان توزیع شود و از قاچاق ماهی هم جلوگیری شده و ماهی باقیمت مصوب و ارزان در اختیار شهروندان قرار گیرد تا سفره بیشتر بندرنشینان، از ماهی و میگو خالی نباشد. از آن طرف دستگاه های حمایتی و نهادهای انقلابی هم تدابیری بیندیشند تا بسته های معیشتی و مرغ و گوشت و... را بین محرومان شهری و روستایی توزیع کنند. سال گذشته در رزمایش هایی که مقام معظم رهبری تاکید داشتند، بسته های معیشتی بین نیازمندان توزیع شد که درسال جاری این روند کمرنگ تر شده است ونیاز است که به خانواده های محروم توجه بیشتری شود.


علی زارعی/دریا