دریا نیوزخانه هاي چادري

، 09:02   /   کد خبر: 41124   /   تعداد بازدید: 116


دریانیوز: با افزايش روز افزون اجاره بها و وديعه مسکن در سال هاي اخير، بسياري از خانواده به محلات حاشيه نشين پناه بردند ودر آنجا نيز پول پيش و اجاره جهش چند برابري داشته است و بسياري از صاحبخانه ها در مناطق مختلف شهر مصوبه ستاد ملي کرونا براي ميزان افزايش اجاره بها را تمکين نکردند و برخي وديعه و اجاره را چند برابر افزايش دادند. بارها از مستاجران شنيده ام که گفته اند آنها ديگر توان پرداخت افزايش وديعه و اجاره مسکن را ندارند و شايد مجبور باشند در چادر زندگي مي کنند و گاهي مي پرسند آيا مي توانيد از هلال احمر براي مان چادر بگيريد که اگر صاحبخانه عذرمان را خواست، حداقل بتوانيم در چادر زندگي کنيم و همسر و بچه هاي مان در مکاني پوشيده بمانند.

متاسفانه در اين سال ها در حوزه ساخت مسکن اقدام مناسبي صورت نگرفت و دولت سابق هشت سال حتي يک واحد مسکن نساخت و حتي افتخارشان اين بود که يک واحد مسکن نساختند ومسکن مهر را طرحي مزخرف خواندند و به همين دليل شاهد افزايش چند برابري قيمت مسکن وبالطبع رهن واجاره بوديم که بسياري از خانواده ها که از خريد خانه نااميد شده بودند، به رهن و اجاره روي آوردند و در دو سه سال اخير بسياري از آنها حتي توان پرداخت اجاره را هم ندارند و از خيرين ياري خواستند.در دولت سيزدهم که وعده ساخت چهار ميليون واحدمسکوني داده شده بود، مردم به خانه دار شدن اميدوار شدند که تحقق اين وعده در کاهش قيمت مسکن و رهن واجاره اثرگذار است و افراد فاقد مسکن مي توانند خانه دار شوند. اما متاسفانه اين اميد بخاطر بي تدبيري صورت گرفته در بندرعباس، باعث نااميدي خانواده هاي بدون خانه و زوج هاي جوان و جوانان در آستانه ازدواج شد.

در بندرعباس زمين براي ساخت مسکن درنظر گرفته نشده است و اعلام شده است متقاضيان مسکن در بندرعباس مي توانند در شهرک علوي که دهها کيلومتر با شهر بندرعباس فاصله دارد، ثبت نام کنند که مورد گلايه و اعتراض شهروندان و افراد بي خانمان قرار گرفت و اين افراد بارها از طريق رسانه ها از دولت خواستند مکان مناسبي در داخل يا حاشيه شهر بندرعباس را براي ساخت خانه در طرح ملي جهش توليد مسکن توسط دولت درنظر گرفته شود که متاسفانه تاکنون در اين خصوص تصميم جديدي توسط متوليان مربوطه اعلام نشده است. انتظار مي رود استاندار هرمزگان به عنوان نماينده عالي دولت در استان به اين موضوع واکنش مناسبي داشته باشد و اين دغدغه افراد بي سرپناه را در بندرعباس برطرف نمايند تا هم مردم اين شهر به خانه دار شدن اميدوار شوند و طعم شيرين وعده آيت ا... رئيسي براي خانه دار شدن را بچشند و هم اينکه از افزايش سرسام آور قيمت مسکن واجاره در اين شهر بندري مهاجرپذير کاسته شود و دولت بايستي سازوکار مناسبي را براي کنترل قيمت مسکن و وديعه و اجاره مسکن داشته باشند. بطور حتم در صورت عدم اتخاذ تدابير لازم در اين حوزه، بندرعباسي ها مسئولان دولتي را در اجراي طرح جهش توليد مسکن در اين شهر ناموفق خواهند ديد و اسکان افراد بي خانمان در کوچه ها و معابر و چادر و... دور از انتظار نخواهد بود و عملکرد دولت سيزدهم در حوزه مسکن زيرسوال خواهد رفت .

   علي زارعي/دریا