دریا نیوزقانون شکني موتورسواران، معضل هميشگي

، 08:43   /   کد خبر: 41112   /   تعداد بازدید: 114


دریانیوز: سرش پايين بود و داشت درون گوشي همراهش چيزي مي نوشت. هندزفري در گوشش و بود ظاهرا در حال پياده روي داشت به موسيقي مورد علاقه اش گوش مي داد .پياده رو خلوت از عابران پياده و او فارغ از دنياي بيرون و غافل از اينکه موتور سواري چند متر عقب تر از او قصد عبور از پياده رو را دارد. موتور سيکلت که پياده رو را خلوت ديد سرعت خود را زياد کرد و او غرق در موسيقي در حال پخش در گوشش صداي نز ديک شدن موتور را نشنيد، به خيال اينکه در پياده رو امن در حال پياده روي است، مسيرش را تغيير داد که ناگهان ..... موتور سيکلت به بغل روي زمين افتاده بود و موتور سوار نيز يکم آن ور تر کنار موتورش دو دستي پايش را گرفته بود و فرياد مي زد و خون پسر جوان بود که موزائيک هاي پياده رو را به رنگ قرمز در آورده بود.مطمئنا تاکنون حتي به فکرش خطور نکرده بود که روزي ممکن است در پياده رو تصادف کند چراکه همانطور که از نامش پيداست محلي براي رفت و آمد عابران پياده است و وسايل نقليه در آن جايي ندارند. اما وقتي راکبان موتورسوار چندان توجهي به قانون نمي‌کنند و براي رسيدن به مقصد طاقت ترافيک و پشت چراغ قرمز ايستادن را هم ندارند و تاوان آن را عابران پياده بايد بدهند.

پياده رو مکاني است که اغلب مادران و پدران دست فرزندان خود را روي حساب امنيت پياده روها در برابر ماشين ها و وسايل نقليه ديگر ... رها مي کنند و کودکان جلوتر يا عقب تر از والدين در حال دويدن در آن هستند؛ حال تصور کنيد يکي از اين موتور سواران بي احتياط، کودک را نبيند. مطمئنان شاهد اتفاق ناگواري خواهيم بود. تقريبا هيچ پياده‌رويي نيست که از شر موتورسوار‌ها در امان باشد! اين را وقتي بيشتر متوجه مي‌شويد که هر روز عابرپياده باشيد و چاره‌اي جز تردد در پياده‌رو‌ها نداشته باشيد. در چنين احوالاتي سلامتي و جان شهروندان پياده به‌طور جدي در خطر است؛ شما جرات نمي‌کنيد چند دقيقه در آرامش و امنيت در پياده‌رو تردد کنيد. اين وضعيت براي زنان، کودکان، افراد کم‌توان و سالمند به مراتب خطرناک‌تر است. حتماً براي شما هم اتفاق افتاده زماني که درحال گذر از پياده رو موتور‌سواري به سرعت از کنارتان عبور کرده و چه بسا چند بار بوق وحشتناک موتورسيکلتش را به صدا در آورده تا راه را برايش باز کنيد؛ يا حتي خبر تصادف يا دعواي موتور سوارها با عابران پياده در پياده رو بارها به گوشتان خورده است. شايد تا چند دهه قبل و به دليل کم بودن تعداد وسايل نقليه، وجود پياده روها در شهر آنچنان ضرورتي نداشت اما با افزايش روز افزون خودروها و خطرات فراوان ناشي از تردد پرسرعت آن ها، پياده روها ديگر از حالت سمبليک خارج شده و به يکي از ضرورت هاي شهري تبديل شده اند. اما متأسفانه برخي به دلايل مختلف، به خود اجازه مي دهند بي محابا پياده روها را جولانگاه موتورسيکلت و در برخي موارد اتومبيل نمايند. تخلفي که بازي با سلامتي و جان عابران را به همراه دارد و چنان حريم امن رفت و آمد پياده ها را تحت الشعاع قرار داده که ديگر مدت هاست عابران عادت کرده اند با حرکت ناگهاني و عبور شتابزده موتو رسيکلت ها از کنارشان از جا بپرند.اين روزها تردد موتورسيکلت‌ها که به بهانه دور زدن ترافيک خيابان‌ها وارد پياده‌رو مي‌شوند، تبديل به يک اتفاق معمولي شده و موتورسواران متخلف عبور از پياده رو را حق خود تصور مي‌کنند؛ در حالي که برابر قوانين راهنمايي‌ورانندگي عبور موتور‌سيکلت از مسير پياده‌رو علاوه بر جريمه نقدي مشمول مجازات توقيف موتورسيکلت به مدت 1 هفته تا 1 ماه مي‌شود. برخورد با راکبان موتورسوار وظيفه نيروي پليس راهنمايي و رانندگي است و آنها هم در چهارچوب قوانين با صدور جريمه تلاش مي‌کنند قانون را اجرا کنند، اما برخي موتورسواران به هيچ قانوني پايبند نيستند و به نظر مي رسد مسئولان شهري هم عليرغم اينکه مصمم به اجراي قوانين هستند اما نمي توانند از پس تعداد زياد قانون شکنان برآيند.

البته ناگفته نماند بي توجهي از سوي برخي ماموران راهنمايي و رانندگي نيز وجود دارد، زيرا با اين که تردد موتورسيکلت سواران در معابر را نوعي قانون شکني مي دانند و براي آن جريمه قائل شده اند، خيلي مواقع شاهد هستيم که برخي ماموران راهنمايي و رانندگي تردد موتورسوار را در پياده روها مشاهده مي کنند ولي بدون توجه به آنچه که ديده و بدون اعمال قانون، تمام حواس خود را معطوف به اعمال قانون ماشين هايي مي کنند که در کف خيابان در حال تردد هستند. خلاصه اينطور به نظر مي رسد اجراي نادرست قوانين شهري از سال هاي گذشته تاکنون، آسيب هاي فراواني را درباره حفظ حريم عابران در پياده روها ايجاد کرده است.البته نبايد اين موضوع را ناديده گرفت که عواملي چون ارزان بودن اين وسيله نقليه، امکان در آمدزايي، تردد آسان و فراهم بودن جاي پارک موجب افزايش استفاده از موتورسيکلت در سطح شهرها مي‌شود. از سوي ديگر يادگيري آسان رانندگي با موتورسيکلت سبب شده بسياري از افراد و حتي جواناني که هنوز به سن قانوني نرسيده‌اند با سوارشدن بر موتور خود يا اطرافيانشان در سطح شهر تردد کنند و در بسياري موارد با ورود به پياده‌روها باعث زحمت شهروندان شوند.نقش رسانه‌ها خصوصا صداوسيما در آگاهي‌بخشي درباره اين معضل اجتماعي نقشي انکارناپذير است که البته از اين ظرفيت آنچنان که بايد و شايد در کشور ما استفاده نشده است. ساخت انواع برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني از جمله توليد فيلم و سريال با هدف ايجاد تحول در فرهنگ استفاده از وسايل نقليه موتوري مي‌تواند تاثيرگذار باشد.همچنين بخشي از افرادي که مرتکب کيف قاپي و گوشي قاپي مي‌شوند موتور سواراني هستند که در دامنه سني نوجوان و جوان قرار دارند به همين دليل به والدين توصيه مي‌شود نسبت به خواسته‌هاي نامعقول فرزندانشان در تهيه موتورسيکلت کوتاه نيامده و با رفتارهاي آسيب‌زا و خطر آفرين فرزندانشان پس از خريد آن با احساس مسؤوليت و تعهد مقابله کنند تا از وارد آمدن هرگونه آسيبي به فرزند خود و ساير افراد جامعه جلوگيري به عمل آورند. به اميد روزي که کمتر شاهد تردد اين وسيله نقليه کوچک، اما پر دردسر، در پياده‌روها باشيم.

 فاطمه هوشنگی/ دریا