دریا نیوزفرزندان ناخوانده شهر بندرعباس

، 09:17   /   کد خبر: 40442   /   تعداد بازدید: 147


دریانیوز: سه شنبه فرماندار بندرعباس خبر از جمع آوری معتادان متجاهر از روز گذشته داد و خبرش را روابط عمومی فرمانداری در فصای مجازی نیز منتشر کرده بود که آنجا هم این مطلب را نوشتم که به آقای فرماندار بفرمایید کوچه تعاون 26 پشت بانک تجارت شعبه کمربندی که یک مرکز برای معتادان هم زده اند و دربش بسته است، معتادان زن و مرد و گاهی با بچه دو ماهه و کودک چندساله شبانه روز و بخصوص شب ها و عصر ها به تعداد 30تا 70نفر در کوچه ها نشسته اند وعلنا استعمال وتزریق دارند. بعد هم می روند داخل خانه اهالی و سرقت می کنند. یکی از ساکنان که زنی و با پسر دانش آموزش که بیمار نیز است، می گفت گاهی معتادان سارق می آیند داخل حیاط و درب ورودی را هل می دهند تا بیایند درون خانه و ما از درون خانه در راه تنها هل می دهیم تا نتوانند وارد شوند. قفل اتاق مان هم خراب شده و نمی توانیم بخریم. همواره وسایل خانه مان را به سرقت می برند. آسایش و آرامش وامنیت نداریم. وضعیت اسفناک محلات را گویا مسئولان نمی بینند. خانواده ها می گویند بچه های پنج شش ساله مان موادمخدر و... را می شناسند. از برخی کودکان هم برای جابجایی مواد و مشروب و... در محلات استفاده می شود.

برخی خانواده های بدسرپرست که شوهر، مشروب خوار و معتاد است، هم زن و فرزند را مجبور به تامین مواد ومشروب کرده و وادار به مصرف می کنند و ....؛ اما این زنان و فرزندان پناهگاهی ندارند. آیا واقعا جمع آوری و پاکسازی معتادان، مشروب و مواد فروشان و اراذل و اوباش از توان مسئولان خارج است یا عزمی وجود ندارد؟ بارها خانواده های محروم ساکن در این مناطق گفته اند از مسئولان بپرسید آیا حاضرند وغیرتشان اجازه می دهد خانواده های خودشان در این شرایط زندگی کنند و هر روز ببینند که معتادان در جلوی چشم همه مواد مصرف می کنند و تزریق داشته و مشروب می خورند و اراذل با قمه و... در کوچه ها عربده کشی می کنند؟ تامین امنیت در این مناطق نیازمند عزم دلسوزانه است که متاسفانه وجود ندارد و به همین دلیل محلات حاشیه ای بندرعباس مامن معتادان و.... است که از سایر مناطق کشور به اینجا می آیند و بدون کمترین ممانعتی کوچه های محلات را تبدیل به پاتوق خودشان کرده اند. تاکنون هم مسئولان در رده های مختلف بارها وعده جمع آوری معتادان و برگرداندن به شهرهای خودشان را داده اند که بنظر می رسد آنها همچنان در حال ورود به شهر امن معتادان ومحلات بدون متولی و آرامشگاه معتادان، مواد مشروب فروشان و مشروب خواران و اراذل و اوباش هستند که نیاز است دستگاه های قضایی، امنیتی، انتظامی و... با قاطعیت بیشتری با این موضوع برخورد کنند تا خانواده های محروم همواره از ناامنی در محلات و تبعیض و بی عدالتی در حق شان نگویند وبه قول آن عضو شورای شهر بندرعباس، احساس شهروند درجه چندمی نکنند.

در دو دهه اخیر بارها از نوجوانان و جوانان محلات شنیده ام و گزارش نوشته ام که محله مان گلشهر نیست که به آن توجه شود و مسئولان به محلات توجهی ندارند و گویا جزو این شهر نیستیم و از کمترین امکانات و رفاهیات و امنیت برخورداریم و فقط در زمان انتخابات یادشان می آید که ما هم هستیم واز جمعه انتخابات به بعد ما را فراموش می کنند و گویا ما در سایر ایام سال وجود نداریم. امیدواریم در دولت سیزدهم و شورای ششم نگاه به محلات تغییر کند و این مناطق به عنوان فرزندان ناخوانده شهر مورد بی مهری قرار نگیرند؛ اتفاقا ساکنان همین محلات بیشترین حضور را در صحنه های سیاسی، اجتماعی، مذهبی و... دارند و بایستی بیشترین خدمات را در حوزه های مختلف دریافت کنند که متاسفانه برعکس است.

علی زارعی/دریا