دریا نیوززخم درمان هرمزگان التیام نیافته است

 

، 09:15   /   کد خبر: 40429   /   تعداد بازدید: 182


دریانیوز: هرمزگان که در فقر صدرنشین استان های کشور است و همچنان در محرومیت به ارث گذاشته شده گذشتگان قرار دارد؛ بیمارانش رنج زیادی می برند و برخی بدلیل عدم توانایی در درمان جان می دهند و یا عضوی از بدن شان را از دست می دهند و یا سال ها رنج می کشند و نمی توانند بروند خودشان را درمان کنند. هرمزگان که قطب اقتصادی کشور است، در مرکز درمانی دانشگاهی اش مرکز استان یک دستگاه ام ار آی وجود دارد که بدلیل حجم بالای نیاز بیمارانش ، مرتب خراب می شود و بیماران سرگردانند. منطقی این است در شهر مهاجرپذیری مانند بندرعباس حداقل سه تا پنج دستگاه ام آر آی دولتی بایستی وجود داشته باشند و با تعرفه دولتی به بیماران خدمت ارائه نماید و نیاز است صنایع غرب بندرعباس و خیرین در این حوزه مشارکت کنند. موضوع بعدی این است که همواره یزد، شیراز، تهران و... پناهگاه بیماران بوده و هرمزگانی ها برای درمان به استان های دیگر می‌روند که چندی قبل نیز نماینده ولی فقیه در استان نیز نسبت به این موضوع به شدت انتقاد کرد .

از یک طرف برخی فوق تخصص ها مانند فوق تخصص، اطفال، زانو توراکس، قلب نوزاد و... در استان نداریم واز طرفی دیگر کمبود در سایر تخصص ها وجود دارد و بیماران به راحتی به پزشکان متخصص و فوق تخصص دسترسی ندارند. ماه قبل نوزادی با مشکل قلبی در بیمارستان شریعتی بندرعباس بدنیا آمد و گفتند پزشک قلب نوزاد در هرمزگان نداریم وبایستی خانواده اش نوزاد را به شیراز ببرند که موضوع را از طریق استانداری و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز پیگیری کردیم و در روز دوم تولد و قبل از اعزام، نوزاد فوت کرد که اگر متخصص یا فوق تخصص قلب نوزادان در استان داشتیم، پدر و مادری داغدار نمی شدند و این مادر که سزارین شده و از پزشکان رضایت ندارد و هنوز هم مشکل دارد. چرا قطب اقتصاد کشور باید با کمبود پزشک، تخت بیمارستانی، پرستار، تجهیزات درمانی مواجه باشد و مسئولان فقط زجر کشیدن و مرگ بیماران هرمزگانی را نظاره گر بوده اند و مشکلات همچنان پابرجاست؟ برخی بیماران هم از بعضی پزشکان گلایه مندند که عمل های شان را در بیمارستان‌های دولتی انجام نمی دهند و فشار چند برابری به آنها می آید و مجبورند از خیرین کمک بگیرند و یا وسایل زندگی شان را بفروشند و یا قید درمان را بزنند و زجر بکشند ویا جان دهند.

از طرفی دیگر شنیده می شود که تعویض مفصل لگن و زانو و درمان پارگی رباط زانو و شانه را بایستی بیماران با هزینه های سنگین در مراکز درمانی خصوصی انجام دهند که بیماران محروم قادر به پرداخت این هزینه ها نیستند. از طرفی دیگر بیشتر بیماران چشمی مجبورند به مراکز درمانی خصوصی مراجعه کنند و هزینه های بالایی را متقبل می شوند. در حال حاضر شرایط بگونه ای رقم خورده است که بسیاری از بیماران قادر به پرداخت هزینه‌های سنگین درمان نیستند و بیمه ها نیز پرداختی شان رضایتبخش نیست و به همین دلیل هم داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، سونوگرافی و اندوسکوپی و... بیشتر بصورت آزاد محاسبه می کنند که همه بیماران توان پرداخت این هزینه‌ها را ندارند. انتظار می رود دولت سیزدهم به نیازهای درمانی در هرمزگان پاسخ مناسب دهد و صنایع نیز یاریگر بخش درمان باشند و پالایشگاه نفت ستاره نیز سریعتر به وعده اش در ساخت بیمارستان 264تختخوابی در بندرعباس عمل کند تا به بخشی از مسئولیت های اجتماعی خود عمل کرده باشد و مالیات و عوارضش را براساس قانون در استان بپردازد تا صرف عمران و آبادانی شهر شود.

علی زارعی/دریا