دریا نیوززمزمه های امید بخشی که از احیای دوباره وزارت جهاد سازندگی به گوش می رسد

دریانیوز: پس از کسب رای اعتماد وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم از مجلس شورای اسلامی از گوشه و کنار زمزمه هایی به گوش
می رسد که ممکن است بعد از گذشت بیش از بیست سال، دوباره وزارت جهاد سازندگی تشکیل شود.

، 09:52   /   کد خبر: 40424   /   تعداد بازدید: 70


دریانیوز: پس از کسب رای اعتماد وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم از مجلس شورای اسلامی از گوشه و کنار زمزمه هایی به گوش
می رسد که ممکن است بعد از گذشت بیش از بیست سال، دوباره وزارت جهاد سازندگی تشکیل شود. سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید از یکی از پروژه های کشاورزی در کاشان گفته است: با توجه به دستور رییس جمهوری مبنی بر احیای جهاد سازندگی و مدیریت یکپارچه در روستاهای کشور به زودی در وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی به منظور تحقق این مهم با مدیریت مناسب برای حمایت از تولید روستاها با تقدیم لایحه‌ای به دولت پیشنهاد و اجرایی شدن آن مورد توجه قرار می‌گیرد.ماجرای شکل گیری جهاد سازندگی، از این قرار است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گروهی از دانشجویان با هدف خدمت رسانی به نیازمندان و جبران عقب ماندگی های دوران طاغوت ،راهی روستاها و مناطق محروم کشور می شوند تا آرمان ها و اندیشه های انقلاب اسلامی را به معنی واقعی با حضور در میان محرومان و ارائه خدمات مختلف هرچه بیشتر به واقعیت مبدل کنند. حضرت امام خمینی (ره) نیز در 27 خرداد سال 1358 موافقت خود را با تشکیل این نهاد انقلابی که با هدف محرومیت زدایی شکل گرفته اعلام و فرمان تشکیل جهاد سازندگی را می دهند.

اساسنامه این نهاد مردمی نیز بعد از بررسی به تصویب هیئت وزیران می رسد تا هرچه بیشتر و سریع تر محرومیت های اقتصادی، اجتماعی، عمرانی و ... از چهره ی روستاها و شهر های کشور برچیده شود. با گذشت چند سال از شروع فعالیت های جهاد سازندگی در روستاها و مناطق محروم عملکرد این نهاد انقلابی و آثار حضور و فعالیت هایش در نقاط مختلف کشور که چند سال بیشتر از شروع کارش نگذشته است در روستا های دور افتاده و نقاط مختلف کشور به خوبی خود را نشان می دهد و لزوم وجود آن را هرچه بیشتر تایید می کند در ادامه و پس از طی مراحل قانونی جهاد سازندگی در سال ۱۳۶۲ به وزارت جهاد سازندگی تبدیل می شود که بی شک یکی از مهمترین کارنامه های وزارت جهاد سازندگی مربوط به دوران خدمات متعددش در جنگ تحمیلی است که هیچ گاه از یاد ها فراموش نمی شود . این وزارتخانه در سال ۱۳۷۹ با وزارتخانه کشاورزی ادغام و به وزارت جهاد کشاورزی تبدیل می شود. ولی با ادغام این دو نهاد انقلابی در یکدیگر عملا بخش جهادی و گره گشا بودن آن در پیچ و خم سازمان ها و نهاد های اداری و در بین انبوه بخش نامه های متعدد مغفول می ماند تا ویژگی هایی نظیر روحیه جهادی در کارها، سرعت عمل و مردمی بودن آن به حاشیه برده شود و مانند بسیاری از سازمان های دیگر ماه ها و شاید سال ها مشکلات متعدد مردم و بویژه محرومان و مستضعفان بعضا معطل یک امضا یا بخشنامه باقی بمانند.

اساسنامه جهاد سازندگی

به هر حال ‌اساسنامه طرح جهاد سازندگی روستاها در تاریخ بیست و هفتم شهریور ماه 1358 به تصویب شورای انقلاب اسلامی می رسد و در مقدمه این اساسنامه که بیان کننده هدف اصلی از تشکیل این نهاد است چنین آمده ؛ « ‌با پیروزی مرحله اول انقلاب اسلامی ایران به رهبری قاطعانه امام خمینی (ره) و شرکت وسیع مردم در بر انداختن نظام استبدادی، مرحله دوم آن در جهت‌ایجاد نظام توحیدی آغاز گردیده است، به منظور سرعت بخشیدن به چنین حرکتی، جهاد سازندگی به خواست گروه‌های انقلابی و به پیشنهاد دولت‌موقت جمهوری اسلامی و تأیید شورای انقلاب اسلامی و به دعوت امام از گروه‌های مختلف مردم شروع گردیده است. ‌اکنون با لبیک گفتن ملت به این دعوت، دولت با همکاری مجدانه خود در جهت حل مسائل اساسی روستاها و نقاط دورافتاده کشور، این اساسنامه را‌طبق قوانین کشور به تصویب می رساند» این اساس نامه شامل مواد و تبصره های متعددی است و وظایف این نهاد را که بیشتر سعی بر استفاده از امکانات عمومی ، کمک های مردمی و بسیج نمودن نیروهای عمومی برای رفع مشکلات را دارد بیان می دارد.

چرا جهاد سازندگی از صحنه فعالیت کشور کنار گذاشته شده؟

در خصوص علت ادغام وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی در کشور دو دیدگاه وجود دارد؛ عده ای معتقد هستند وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی دارای ویژگی های مشترک و یکسانی بوده اند که با ادغام آنها می شود عملکرد و کارایی را در آنها افزایش داد. و دیدگاه دوم نیز معتقد است که ماجرای حذف این وزارت خانه از صحنه فعالیت های کشور برنامه ای بوده که از مدت ها قبل برای اجرایی شدن آن طراحی و برنامه ریزی صورت گرفته بوده و در نهایت در یک مقطع زمانی مشخص این کار با ادغام این دو وزارت خانه انجام شده است و در وزارت خانه جدید فعالیت های مربوط به جهاد سازندگی به حاشیه برده شده است .

نامه رهبر انقلاب به رئیس جمهور دولت اصلاحات

رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای در سال 1379همزمان با طرح موضوع ادغام وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی با ارسال نامه ای به رئیس جمهور وقت، نظر خود را در این خصوص این گونه بیان می دارند: شنیدم در دولت با وجود دفاع و رأی موافق جناب‌عالی، نتیجه رأی‌گیری تأمین‌کننده حفظ و بقای ساختار انقلابی و کارآمد جهاد سازندگی نیست. این نگرانی هست که این تشکیلات مبارک، با آن‌همه آثار و تجربه‌های موفق، در وزارت جدید حل و هضم شود، یقیناً این خسارت بزرگی برای کشور و نظام و انقلاب خواهد بود. اگر آنچه پیش آمده تغییرناپذیر و نهایی است، مقتضی است در انتخاب مسئول برای تشکیلات جدید جلو این ضرر متراکم گرفته شود و اگر نهایی نیست در آن تجدید نظر شود.

جهاد ادامه دارد

حضرت آیت الله خامنه ای در تاریخ 17 اردیبهشت ماه 1379 یعنی دقیقا در همان دورانی که طرح ادغام وزارت خانه های مذکور مورد بررسی و تصویب دولت اصلاحات قرار می گیرد دستور تشکیل سازمان بسیج سازندگی را صادر می کنند. در این بین باید به چند نکته توجه داشت اول آنکه وجود یک نهاد جهادی مانند وزارت جهاد سازندگی که خالصاله و متواضعانه برای محرومین و نیازمندان کار و خدمت انجام می دهند از ضروریات و نیازهای اساسی جامعه است و دوم بر این نکته تاکید می کنند که با ادغام یا حذف چنین نهاد خدمت رسانی اصولا مخالف بوده و این مسیر و هدفی که وزارت جهاد سازندگی تا آن سال انجام داده برای آینده نیز لازم و ضروری است. در حال حاضر در کشور چند هزار گروه جهادی در حوزه های گوناگون سازندگی و عمرانی، بهداشتی ، اقتصاد و اشتغال زایی، فرهنگی ، اجتماعی و ... مشغول به فعالیت هستند و در بسیاری از مناسبت ها و رخداد ها از روی احساس وظیفه نسبت به مشکلات کشور ، انقلاب و مستضعفان وارد میدان های دشوار خدمت رسانی شده و نیروهای توانمد مردمی، دانشجویی و دانش آموزی را به میدان های خدمت رسانی دعوت و مدیریت می کنند.

از فعالیتهای این گروه های جهادی به عنوان مثال همین بس که در دورانی که دولتِ یازدهم و دوازدهم به خانه نسازی خود طی هشت سال افتخار می کرد و کمترین قدم ها را هم برای خانه دار شدن طبقات محروم و نیازمند جامعه برنمی داشت این گروه های جهادی بودند که پا به پای محرومان و مستضعفان در بافت های فرسوده شهری و مناطق محروم روستایی ، همزمان با گران شدن روز افزون قیمت سیمان، و مصالح ساختمانی و سایر ابزار و وسایل افراد بسیاری را از ناامیدی و بی سرپناهی نجات دادند و طعم شیرین خانه دار شدن و سقف بالای سر داشتن را به آنها چشاندند.

محمد زارعی/دریا