دریا نیوزآیا کیفیت آموزش مجازی بهتر خواهد شد؟

دریانیوز: ما در دوران شیوع کرونا ناچار به آموزش مجازی شدیم. در آغاز استفاده از این مدل آموزشی، دانشجویان و استادان مسلط به آن نبودند و تکنولوژی دانشگاه‌ها هم خیلی توسعه‌یافته نبود.

، 08:46   /   کد خبر: 40404   /   تعداد بازدید: 37


دریانیوز: ما در دوران شیوع کرونا ناچار به آموزش مجازی شدیم. در آغاز استفاده از این مدل آموزشی، دانشجویان و استادان مسلط به آن نبودند و تکنولوژی دانشگاه‌ها هم خیلی توسعه‌یافته نبود. در این یک سال تحصیلی ابزار و امکانات دانشگاه‌ها به ‌سرعت گسترش پیدا کرد و به این ترتیب کیفیت آموزش مجازی هم نسبت به سال تحصیلی گذشته متفاوت شد. البته امکانات هر دانشگاه با دانشگاه دیگر فرق دارد.  برخی از دانشگاه‌ها امکانات خوبی از همان شروع کار داشتند و برخی از دانشگاه‌ها هم مشکلات و ضعف‌هایی داشتند. البته در این مقطع زمانی وضعیت همه دانشگاه‌ها در آموزش مجازی تقریباً یکسان شده است ولی برخی مدارس در آموزش مجازی بسیار ضعیف عمل کردند به طوری که نارضایتی دانش آموزان و والدین آن ها را به همراه داشته است. “مهر امسال و آغاز سال تحصیلی به صورت مجازی خواهد بود “ این خبری بود که از سوی علیرضا کاظمی در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور که با موضوع «پروژه مهر و بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید»، اعلام شد که با شنیدن آن سئوالاتی در ذهن ها شکل گرفت؛ آیا حال که معلوم نیست که مدارس تا کی به صورت مجازی ادامه داشته باشد، کیفیت آموزش مجازی بهتر خواهد شد ؟ آیا برای بهبود وضعیت درسی دانش آموزان تدابیری اندیشیده شده است تا باری دیگر با مشکلات سال گذشته مواجه نشوند ؟ از آنجایی که باز شدن دانشگاه ها در مهر 1400 به یکی از مباحث داغ و البته نگران کننده برای خانواده‌ها و دانشجویان تبدیل شده، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشور، علی خاکی صدیق در یک برنامه رادیویی در خصوص بازگشایی دانشگاه ها مهر 1400 و همینطور شرایط بازگشایی دانشگاه ها اظهار کرد که مسئولین در تلاش هستند تا باز شدن دانشگاه ها در مهر 1400 قطعی شود و دانشجویان پس از سه ترم آموزش الکترونیکی به سمت آموزش حضوری بروند.

آموزش‌های الکترونیکی یکی از دستاوردهای مهم دانشگاه‌ها در دوران کرونا است چراکه در این مدل آموزشی تکنولوژی به کمک دانشگاه‌ها آمد تا در این دوران سخت، آموزش‌ها متوقف نشود. با این حال بزرگترین مشکل ما در آموزش مجازی بحث حضور و تأثیر حضور در ایجاد ارتباط بین استاد و دانشجو، دانشجو با دانشجو و استفاده از سایر امکاناتی که در دانشگاه وجود دارد، است. این شاید بزرگترین ضعف ما باشد اما آموزش مجازی به ما این امکان را داد که اطلاعات بیشتری را به دانشجو منتقل و آزادی عمل بهتری را برای دانشجو و استاد فراهم کنیم بنابراین منابع بیشتری دراختیار دانشجو قرار گرفت البته کاهش هزینه‌های یادگیری، افزایش دسترسی توسعه دانشگاه، دسترسی دانشجویان در دورترین نقطه کشور به آموزش، تقویت مهارت‌های دیجیتالی دانشجویان و کاهش مشکلات ناشی از کمبود اعضای هیأت علمی از جمله مزایای استفاده از این نوع آموزش است. اما ارتباط دوسویه استاد و دانشجو در آموزش مجازی تضعیف شد و همین‌طور سایر جنبه‌های آموزش در آموزش مجازی محدود شده است. با این حال به نظر می سد در پساکرونا هم آموزش مجازی نقش پررنگی نسبت به قبل کرونا داشته باشد البته اگر در روند آن پیشرفتی حاصل شود.در طول سال تحصیلی کرونایی گرچه نسبت به روز های اول پیشرفت هایی داشتیم اما این برای یادگیری دقیق و کامل دانش آموزان به خصوص سال اولی ها کافی نبود و آنها در حالی وارد سال دوم تحصیلی خود می شوند که هنوز از نظر یادگیری و تحصیلی با کمبود هایی از سال قبل همراه هستند و همین موضوع امسال را برایشان از سال گذشته سخت تر خواهد کرد . 

سال اولی ها به دلیل عدم حضور در مدرسه و عدم آشنایی با محیط و قوانین کلاس، آن طور که باید با حساسیت و جدیت به فراگیری درس ها از طریق فضای مجازی نمی پردازند و اینجا نقش والدین در آموزش پر رنگ تر می شوند چراکه باید مدام با آن ها سروکله بزنند این در حالی است که برخی والدین شاغل فرصتی برای این کار ندارند واین کمی وضعیت را برای هر 3 گروه والدین، دانش آموز و معلمان سخت می کند.حال که سال جدید تحصیلی نیز با آموزش مجازی همراه است باید صبر پیشه کرد و دید مشکلات سال گذشته که از موارد ذکر شده فراتر است تا چه حدی حل شده است ؟

الناز مطهری نژاد/دریا