دریا نیوزبیکاری و بیماری هرمزگانی ها در جوار صنایع

، 09:01   /   کد خبر: 40388   /   تعداد بازدید: 51


دریانیوز: درحالی انتظار منطقی این است در استانی مانند هرمزگان به عنوان قطب اقتصاد کشور که دهها بنگاه اقتصادی کوچک وبزرگ و معادن، پالایشگاه های نفت وگاز، آلومینیوم وفولاد، بنادر، گمرکات، معادن و... فعالیت دارند، حتی یک نفر از بومیان بیکار نباشند که متاسفانه این استان آمار بیکاری بالایی دارد که در سال‌های اخیر بارها « احمدی مرادی» رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی از این موضوع گلایه و انتقاد کرده اند و گفته اند در هر خانواده هرمزگانی حداقل یک تا دو نفر بطور متوسط بیکار وجود دارد که این موضوع واقعیتی انکارناپذیر است. کسانی که جوانان و مردم هرمزگانی را به قاچاقچی بودن و شغل کاذب داشتن متهم می کنند، بایستی ریشه یابی کنند که اگر کسانی که به اذعان آنها به مشاغل کاذب و قاچاق برای امرار معاش روی آورده اند، اگر اجازه اشتغال در صنایع استان را داشتند، آیا به سمتی مشاغلی می رفتند که جان شان در خطر قرار بگیرد و ثبات و بیمه و... نداشته باشند. اینکه افزایش آسیب های اجتماعی و فروش موادمخدر و مشروبات توسط خرده فروشان و... را در مناطق حاشیه ای شاهدیم و مسئولان در این خصوص سکوت کرده اند؛ آیا تاکنون مسئولان استان و کشور، صنایع و بنگاه های اقتصادی را بازخواست کرده اند که چرا هرمزگانی ها چندان در اشتغال صنایع سهم چندانی ندارند؟ آیا زمانی که صنایع نداشتن مهارت را بهانه نداشتن سهم اشتغال هرمزگانی در بنگاه های اقتصادی عنوان کردند، آیا از دانشگاه ها و آموزش فنی و حرفه ای که بایستی نیروهای مورد نیاز صنایع را تربیت می کردند، کسی بازخواست کرد؟ صنایع خودمختاری که حتی در ادوار مختلف مدیران شان در سطوح مختلف پروازی بوده، حساب های شان در بانک هرمزگان نبود، مالیات شان را برخلاف ماده 110قانون مالیات های مستقیم در استان پرداخت نکردند ، نیروهای مورد نیازشان را اتوبوسی از سایر مناطق کشور آوردند و....؛ هیچگاه خود را در قبال استان و لزوم انجام مسئولیت های اجتماعی شان پاسخگو ندانستند.

یک درصد از9درصد مالیات بر ارزش افزوده شان به حوزه سلامت اختصاص دارد و وقتی این صنایع مالیات شان را در هرمزگان پرداخت نمی کنند که به اذعان مدیرکل امور اقتصادی ودارایی هرمزگان فقط پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس مالیات بر ارزش افزوده یک سالش که 1700میلیارد تومان است را در هرمزگان پرداخت نکرده است؛ حال ببینیم چه اجحافی در حق سلامت و سایر بخش های هرمزگان می شود و دانشگاه علوم پزشکی استان به شرکت های دارویی بدهکار شد و به بیمارستان ها دارو ندادند تا برای بیماران در بیمارستان استفاده شود وبیماران زیادی مجبور شدند دارو را آزاد از داروخانه ها تامین کنند که بسیاری از بیماران محروم توان پرداخت هزینه های سنگین داروهای آزاد را نداشتند وخدا می داند چه تعداد جان شان را از دست دادند که اگر صنایع مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده شان را در استان پرداخت می کردند ودر راستای انجام مسئولیت های اجتماعی شان از سیستم بهداشت ودرمان حمایت کامل می کردند، بخشی از کمبودها برطرف شده بود و شاید اکنون بسیاری از بیماران بهبود یافته بودند و جان شان را از دست نداده بودند و
خانواده هایی عزادار نشده بودند.

در هفته های اخیر که برخی از نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر، روسای دانشگاه ها، رسانه ها و... از عملکرد برخی صنایع گلایه کرده اند؛ نیاز است دستگاه های نظارتی بدون اغماض وارد گود نظارت و برخورد با تخلفات احتمالی شده و مدیران ناکارآمد صنایع برکنار شوند و مدیرانی بکارگمارده شوند تا در راستای برنامه های دولت مردمی و انقلابی سیزدهم و در جهت تحقق عدالت و رفع تبعیض ها گام بردارند. نباید سهم هرمزگانی ها از این صنایع فقط، گرانی، آلودگی هوا وبیماری، ترافیک و... باشد.


علی زارعی/دریا