دریا نیوزهرمزگان رنگ عوض کرد

، 09:18   /   کد خبر: 40376   /   تعداد بازدید: 127


دریانیوز: جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی در کشور اعلام شد و نشان می‌دهد استان هرمزگان از وضعیت تمام قرمز خارج شده و تنها یکی دو شهرستان آن همچنان قرمز است. در این رنگ‌بندی می‌بینیم که هرمزگان نارنجی شده‌است اما وضعیت تعداد فوتی‌های استان همچنان دو رقمی بوده و شهر بندرعباس بیشترین فوتی را دارد. به طور مثال در روز چهارشنبه 17شهریور ماه طبق اعلام مسوولان دانشگاه علوم پزشکی استان، در هرمزگان 12نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند که 9نفر آنها مربرط به شهرستان بندرعباس است. روزهای دیگر نیز که آمار اعلام می‌شود می‌بینیم فوتی‌های بندرعباس رقم بالایی است اما بر چه مبنایی اعلام شده‌است که این شهرستان نارنجی شده‌است. این امر باعث می‌شود برخی افراد فکر کنند که شرایط بحرانی استان فروکش کرده و رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز کم‌رنگ شود و شاهد پیک‌های بعدی این بیماری در استان باشیم.

برخی افراد نیز که واکسیناسیون شده‌اند با این تفکر که بدن آنها ایمن شده‌است، دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند که این موضوع نیز باعث ابتلای خود آنها یا انتقال توسط آنها می‌شود و نیاز است این فرهنگ‌سازی انجام شود که تزریق واکسن به معنای ایمنی کامل آنها نیست و باید رعایت دستورالعمل‌ها توسط همه افراد جامعه انجام شود تا شاهد باشیم وضعیت کشور بهتر شده و این ویروس منحوس ریشه‌کن شود. طی یک ماه گذشته هم شاهد ورود سریعتر و بیشتر واکسن به کشور بوده‌ایم و هم سرعت واکسیناسیون افزایش یافته‌است و با این روند می‌توان امیدوار بود طی ماه‌های آتی تمامی گروه‌های هدف واکسینه شده و قدم بزرگی جهت ایمنی و نابودی این ویروس در کشور برداشته شود. در شرایط فعلی که تعداد زیادی از افراد در نوبت دریافت واکسن هستند همچنان بهترین راه در امان ماندن از این ویروس، رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و تا زمانی که همه مردم واکسینه نشده‌اند رعایت این دستورالعمل‌ها برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان الزامی است.

به هر حال هرمزگان رنگ عوض کرده و امیدواریم حال مردم هم خوب باشد اما با توجه به نزدیکی زمان بازگشایی مدارس و با توجه به اینکه با شروع پاییز هوای استان رو به خنکی می‌رود و از سوی دیگر احتمال برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی زیاد است، این تغییر رنگ استان باعث نشود که مسافران به استان سرازیر شده و مسافرت‌ها از سر گرفته شود. موضوعی که در سال گذشته زیاد با آن روبرو بودیم و حتی در زمان‌هایی که چند روز تعطیلی متوالی وجود داشت و علی‌رغم اعلام جلوگیری ورود مسافران به استان، شاهد بودیم مسافران زیادی به هرمزگان سرازیر شده و مناطقی به ویژه بندرعباس و جزایر قشم و کیش مملو از مسافر می‌شد و مدتی پس از رفتن مسافران آمار مبتلاها نیز افزایش پیدا می‌کرد. امید آن می‌رود که مسوولان از اکنون پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهند شاهد موارد ذکر شده در سال جاری نباشیم و جان هم‌استانی‌هایمان به خطر نیافتد.

امین زارعی/دریا