دریا نیوزبیماری ، محرومیت و رخت عزا

، 09:09   /   کد خبر: 40374   /   تعداد بازدید: 57


دریانیوز: بیماران محرومی که برای درمان شان درمانده شده اند، روزبه روز در حال افزایش هستند و بایستی برای درمان شان توسط دولت و... تدبیری اندیشیده شود و حتی صنایع در راستای مسئولیت های اجتماعی در این حوزه اقدام نمایند.به غیر از بیماران کرونایی که واقعا هزینه درمانی بسیار بالایی دارند و بیشتر خانواده ها برای تامین آن با مشکل مواجهند؛ برخی خانواده های بیمار غیرکرونایی هم سال ها با بیماری شان می جنگند و هزینه های شان را نمی توانند تامین و خودشان را درمان کنند. برخی از بیماران روستایی یا حاشیه نشین که سالها از بیماری رنج می برند، می گویند که از یک طرف بخاطر این بیماری چندان نمی توانیم کار کنیم واز آن طرف هزینه های درمان برای مان بسیار سنگین است، مجبوریم با همین دردهای مان بسوزیم و بسازیم. هزینه های ویزیت، آزمایش، دارو، ام آری ای، سونوگرافی، آندوسکوپی و... که برای این بیماران آزاد است و اگر دفترچه بیمه هم داشته باشند، در مراکز غیردولتی بصورت آزاد محاسبه می شود و بسیاری از خدمات هم در مراکز دولتی انجام نمی شود و باعث می شود، هزینه ها سرسام آور افزایش یابد. از طرفی دیگر برای درمان کامل بسیاری از بیماری ها، پزشکان توصیه می کنند بیماران بایستی رژیم غذایی خاصی را رعایت کنند و تقویت غذایی و میوه ای داشته باشند که بسیاری از بیماران بدلیل مشکلات معیشتی و مالی، توانایی رعایت این برنامه های غذایی را ندارند. از آن طرف یکی از دلایل عمده بیمار شدن شان هم سوءتغذیه است.

سوء تغذیه ای که در این سال ها به کودکان و نوجوانان در حال رشد و دانش آموزان هم رسیده است و بیشتر خانواده های محروم حتی توانایی پهن کردن سفره سه وعده غذایی را هم ندارند و همین موضوع منجر به بیمار شدن شان می شود و سوء تغذیه باعث بروز بیماری های مختلفی در خانواده ها شده است. از سویی دیگر مادران بارداری هستند که بدلیل هزینه های بالای غربالگری جنین نظیر سونوگرافی مرتب در این دوران که اگر مادری بیماری خاصی داشته باشد تعداد مراحل انجام سونوگرافی، نوار قلب و اکوقلب،آزمایش کنترل بیماری قند وتیرویید و... مادر هم افزایش می یابد و هزینه هایش سربه فلک می کشد و نمی توانند انجام دهند و به همین دلیل منجر به تولد فرزندان ناقص و یا سقط جنین، فوت نوزاد یا مادر و... شده که نیاز است دولت در این حوزه نیر چاره اندیشی نماید تا مادران باردار محروم بتوانند در مراکز دولتی غربالگری جنین و آزمایشات و... مادر را انجام دهند تا سلامتی مادر و فرزند بخاطر فقر مالی در معرض خطر خطر قرار نگیرد و یا فرزندان ناقص متولد نشوند که بر مشکلات خانواده ها و جامعه افزوده نشود وبایستی برای حمایت از این اقشار اقدام لازم صورت گیرد.از آن طرف بدلیل بیماری کرونا وغیرکرونایی برخی پدران و مادران هم جان شان را ازدست داده اند و خانواده های شان با مشکلات بیشتری مواجه شده اند و نیاز است میزان حمایت ها از این خانواده ها نیز افزایش یابد تا به غیر از غم از دست دادن عزیزان شان، مشکلات دیگری نداشته باشند و حمایت های لازم از آنها صورت گیرد.

متاسفانه فقر مالی باعث افزایش بیماری و فوتی ها شده و بر سردب منازل پارچه سیاه نصب می شود وخانواده های زیادی بخاطر عدم توانایی مالی در درمان، عزیزشان را ازدست می دهند و سیاه‌پوش می شوند. مقام معظم رهبری بارها تاکید فرموده اند که بیمار نباید به غیر از رنج بیماری و مریض داری، رنج دیگری داشته باشد که انتظار می رود دولت سیزدهم به عنوان دولت انقلابی و مردمی در جهت تحقق فرمایش معظم له تلاش و برنامه ریزی مدونی داشته باشد.

علی زارعی/دریا