دریا نیوزبیمه و حقوق کارگران

، 09:22   /   کد خبر: 40369   /   تعداد بازدید: 125


دریانیوز: گلایه کارگران از عدم پرداخت حقوق طبق قانون کار و بموقع و بیمه نشدن آنها در مراکز غیردولتی و خصوصی گویا به موضوعی عادی برای متولیان مربوطه تبدیل شده است و میزان نظارت ها در این حوزه کافی نیست و همواره شاهد اعتراض و تجمع هایی هم بدلیل تعویق چندماهه در پرداخت حقوق کارگران هستیم.برخی از پیمانکاران، مراکز درمانی خصوصی و... نیز کارگران و شاغلان شان را تا ماه‌ها بیمه نمی کنند و حتی قرارداد نمی بندند و همچنین لباس و تجهیزات ایمنی مناسب برایشان فراهم نمی کنند. بعضی از پیمانکاران شاغل در صنایع و بنگاه های اقتصادی هم که شاید کمتر در تیررس نهادهای نظارتی هستند، به این موضوعات توجه چندانی ندارند و حتی بدلیل عدم رعایت دستورالعمل های ایمنی و پوشش ایمنی لازم، جان وسلامتی کارگران به خطر می افتد و دچار برق گرفتگی، سقوط و حوادث مختلف می شوند.

از آن طرف از شرایط نامناسب اشتغال در جامعه، برخی سوء استفاده نموده و با شاغلان قرارداد نمی بندند و حتی بیمه شان نمی کنند. شخصی که همسرش ماه قبل در بیمارستان شریعتی سزارین شد و فرزند دوروزه اش بدلیل مشکل‌ قلبی و عدم وجود پزشک قلب نوزاد در استان و لزوم انتقالش به شیراز، جان داد(روابط عمومی استانداری و دانشگاه علوم پزشکی اطلاع دارند) ؛ حتی در یکی از صنایع فعالیت دارد و بیمه اش نکرده اند و حقوقش را پرداخت نکرده اند. همسرش دیابت و تیروئید داشته و بایستی دارای دفترچه تامین اجتماعی می بود که نبود و قول داده بودند تا زمان زایمان همسرش بیمه اش کنند که نکردند و نتوانست تمام مراحل غربالگری جنین را بطور کامل انجام دهد و فقط بخشی را با یاری خیرین انجام داد. اگر نظارت های لازم بر پیمانکاران و.... صنایع و... وجود داشته باشد؛ شاید شاهد چنین حوادثی نمی بودیم. همین خانواده در حال حاضر نیز کولر مناسبی ندارند و محل سزارین مادر داغدیده عفونت کرده و حتی هزینه های درمان و... را هم ندارند. اگر که چنین افرادی بر اساس قانون به محض شروع بکار بیمه شوند و حقوق شان مشخص و بموقع پرداخت شود، کمتر شاهد رنج کشیدن و داغ دیدن شان خواهیم بود.

متاسفانه کارگران زیادی با مشکلات بیمه ای وحقوقی و... مواجهند و انتظار می رود دولت مردمی، انقلابی و عدالتخواهانه آیت ا... رئیسی به اینگونه موارد در استانی مانند هرمزگان که به عنوان قطب اقتصاد کشور شناخته می شود و دهها هزار کارگر در صنایع وبنگاه های اقتصادی بزرگ و کوچک و... کار می کنند؛ توجه بیشتری داشته و میزان نظارت ها افزایش یافته تا حقی ضایع نشود و خانواده های کارگران در حوزه های مختلف با مشکل مواجه نشوند.

علی زارعی/دریا