دریا نیوزاخطارها برای محرومان

، 09:57   /   کد خبر: 40358   /   تعداد بازدید: 76


دریانیوز: اخطار قطعی آب و برق، تخلیه منزل، عدم پرداخت بدهی به مغازه ها و... بارها از طرف خانواده های محروم، بی سرپرست یا بدسرپرست می شنویم و می بینم و نیاز است برای حمایت از این خانواده ها، دستگاه های متولی، حمایتی، انقلابی، مراکز خیریه و نیکوکاری و... برنامه ریزی و اقدام کنند.متاسفانه شرایط اقتصادی خانواده ها در سال های اخیر بسیار نامناسب شده و در حدود دوسال اخیر و با شیوع کرونا که منجر به افزایش بیماری ها و بیکاری ها شده است؛ باعث شده است خانواده ها حتی برای خورد وخوراک و درمان و اجاره و بدهی به مغازه و آب و برق و... با چالش مواجه شوند. حتی برخی از مادران باردار بدلیل گرسنگی و استرس و نداشتن هزینه های غربالگری جنین و... فرزندان شان را در زمان جنینی یا پس از تولد از دست داده اند و این روند ادامه دارد. هزینه های غربالگری جنین از جمله سونوگرافی، نوار و اکوی قلب نوزاد و.... آنقدر بالاست و مادرانی که حتی برای خوردن غذا با مشکل مواجهند و سه وعده غذایی را نمی توانند بخورند، دیگر توان پرداخت چنین هزینه هایی را ندارند. بسیاری از آنها حتی توان پرداخت بدهی شان به مغازه را هم ندارند وبه آنها مواد غذایی و جنس وکالا نسیه نمی دهند. خانواده هایی هستند که بدنبال کوپن نان هستند وحتی توانایی خرید نان را از نانوایی ندارند و خیرین و برخی مراکز نیکوکاری کاغذی به عنوان کوپن نان به آنها می دهند تا از نانوایی محله نان بگیرند. برخی ها چراغ گاز، یخچال وکولر وتلویزیون و... ندارند.

مادری محروم که پس از سزارین در بیمارستان، فرزند دو روزه اش را از دست داد، در خانه شان کولر مناسبی ندارد و بعد از یک ماه، محل سزارینش عفونت کرده ونیاز به کولر دارد وشوهر کارگرش توانایی خرید کولر را ندارد. خانواده های بیمار زیادی هستند که توانایی پرداخت هزینه های سنگین درمان را ندارند. توانایی خرید دارو و غذای مناسب جهت درمان خودشان و زن وفرزندان ندارند. بیماران پوستی پسورزیاریس که توان هزینه های سنگین خرید آمپول و دارو... را ندارند و بدنشان خارش می دهد و می سوزد و خونی می شود و توان درمان را ندارند. از آن طرف هزینه های بالای آب و برق و... هم دارند که توان پرداخت ندارند وبرای شان هشدار قطع می آید وبه نهادهای حمایتی و... مراجعه می کنند و جواب رد می شنوند. در فصل بازگشایی مدرسه هستیم وهر روز خانواده های زیادی تماس می گیرند که توان تامین نوشت افزار و کتاب و.... برای مدرسه را ندارند.

در شرایط فعلی که روز به روز بر تعداد این خانواده ها افزوده می شود، نیاز است که نهادهای حمایتی میزان حمایت های شان را از این خانواده ها افزایش دهند. از طرفی دیگر با توجه به اینکه هرمزگان قطب اقتصاد کشور محسوب شده و بنگاه های اقتصادی بزرگ و کوچک در این استان فعالیت دارند؛ ضرورت دارد در راستای انجام مسئولیت های اجتماعی شان از محرومان نیز حمایت داشته باشند و به همین دلیل می توانند حمایت های شان از کمیته امداد، بهزیستی، مراکز خیریه و نیکوکاری افزایش دهند تا آنها بتوانند از محرومان ونیازمندان حمایت های لازم را داشته باشند و آنها برای هزینه های درمان، اجاره، معیشت و... درمانده نباشند و برخی هم جان شان را ازدست ندهند.

علی زارعی/دریا