دریا نیوزبیماران بی‌پول

، 09:04   /   کد خبر: 40336   /   تعداد بازدید: 130


 دریانیوز: در سال های اخیر که بدلیل سیاست های دولت سابق، مردم با مشکلات اقتصادی فراوانی مواجه شدند و با شیوع کرونا بر بیکاری اقشار مختلف جامعه افزوده شد؛ آنها با مشکلات حاد معیشتی و اقتصادی مواجه شدند.از طرفی دیگر در 19ماه اخیر که کرونا باعث بیماری و مرگ افراد زیادی شد و روزبه روز شرایط کرونایی در سایه بی تدبیری دولت و بی توجهی مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی و عدم تجمعات حادتر شد؛ بیماران زیادی حتی توان پرداخت هزینه های درمان های دارویی و تقویت با مواد غذایی و میوه را ندارند که این ناتوانی در تامین هزینه ها، در طولانی شدن روند درمان،باقی ماندن اثرات منفی بیماری حتی بعد از درمان  و یا گاهی فوت بیماران بی تاثیر نیست.

البته هزینه های سنگین درمان بر دوش بیماران کرونایی و غیرکرونایی سنگینی می کند و روزانه چندین خانواده اعلام می کنند که توان پرداخت هزینه های درمان را ندارند و درخواست می کنند که از طریق مراکز خیریه و نیکوکاری و خیرین برای درمانشان کمک بگیریم و از طرفی دیگر با توجه به اینکه بیشتر این بیماران ماه‌ها و سال ها نتوانسته اند خودشان را درمان کنند، بهبودی شان هزینه بر و زمان بر است.از طرفی دیگر برخی از این بیماران تحت پوشش هیچگونه بیمه ای نیستند و نیاز است بیمه سلامت اطلاع رسانی گسترده تری را برای تحت پوشش قرار دادن خانواده های فاقد بیمه داشته باشد وبیمه تامین اجتماعی نیز هزینه هایش را کاهش دهد. از طرفی دیگر نیاز است میزان پوشش بیمه ای بیمه ها افزایش یابد تا هزینه ها در مطب ها، داروخانه ها، آزمایشگاه ها، سونوگرافی و آندوسکوپی، دندانپزشکی و... تقریبا بصورت آزاد محاسبه نشود و مردم برای درمان مشکل کمتری داشته باشند و به فرمایش رهبر معظم انقلاب، بیمار به غیر از رنج مریضی نباید رنج دیگری داشته باشد.

در استانی مانند هرمزگان که همواره با کمبود تخت بیمارستانی، پزشک و پرستار، تجهیزات درمانی و.... مواجه می باشد و حتی بیمارستان سوانح و سوختگی، قلب، چشم و... علی رغم وجود بنگاه های اقتصادی و وقوع حوادث و... ندارد. پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس هم که سال ها قبل وعده احداث وافتتاح بیمارستان 264تختخوابی را در بیمارستان شهید محمدی داد که احداث این پروژه به کندی پیش می رود. در استان که سه سال قبل رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان  اعلام کرد 1600پرستار کمبود داریم تا به استانداردها برسیم و سال قبول با اوج گرفتن کرونا، دولت سابق وعده استخدام 600 پرستار را داد که محقق نشد. بیمارستان 530 تختخوابی بندرعباس که در دو سال اخیر بارها وعده افتتاح آن داده شد و هنوز تکمیل و افتتاح نشده است و مسئولان مجبور شدند نمایشگاه عرضه مستقیم کالای بندرعباس را به بیمارستان موقت تبدیل کنند. از طرفی دیگر هزینه های درمان آنقدر در استان بالاست که بسیاری از بیماران عطای درمان را به لقایش می بخشند و تسلیم دردها و گاهی مرگ می شوند.

برخی تخصص ها هم در استان نداریم. ماه قبل نوزادی در بیمارستان شریعتی بندرعباس با مشکل قلبی متولد شد و بدلیل نداشتن پزشک معالج قلب نوزادان و کودکان، اعلام کردند بایستی به بیمارستان شیراز منتقل شود و به خانواده محروم نوزاد هم گفتند که بایستی هزینه اش را خودتان بپردازید و بدلیل نداشتن هزینه و پس از پیگیری های زیاد از طریق استانداری و دانشگاه علوم پزشکی، مقرر شد کودک به شیراز منتقل شود و در روز دوم تولدش و در غروب تاسوعا، کودک ایست قلبی و فوت کرد. البته مادرش هم دوران بارداری بدلیل هزینه های سنگین و علی رغم داشتن دیابت وتیرویید، فقط تعدادی کمی سونوگرافی و نوار قلب جنین گرفته بود و پزشکان به ایشان نگفته بود که اکوی قلب جنین هم بایستی انجام دهند. مادری دیگر بدلیل هزینه های سنگین غربالگری جنین و استرس و گرسنگی، کودکش سقط شد.


  علی زارعی/دریا