دریا نیوزفاجعه پروژه های نیمه تمام شهری!

، 13:24   /   کد خبر: 40310   /   تعداد بازدید: 110


دریانیوز: بندرعباس، شهری که زادگاه خاطراتم است. این شهر، برای من لحظه به لحظه سرشار از شور زندگی است. زمانی را به یاد می‌آورم که از پشت بام خانه، دریا را می دیدم، دریایی که کیلومترها با ما فاصله داشت ولی معماری شهر به گونه ای بود که انگار دریا را در مشت داشتیم و بادهای ساحلی بدون برخورد با دیواره نامتوازن بناها، مستقیم می رقصیدند تا به سر زلفی برسند و صورتی را نوازش کنند. این شهر را می پرستم، چراکه در این آبادیِ ویران ریشه دوانیده ام، رشد کرده ام و زندگی می کنم.سالها گذشت من به تحصیل در رشته معماری مشغول شدم که همین امر نگاهم را نسبت به معماری شهری و مسائل پیرامون آن تیزبینانه کرد. به گونه ای که زمانی که در شهر حرکت می کنم مرتب و به ناخودآگاه مقایسه می کنم، شهرسازی، معماری، مبلمان شهری، هویت، اصالت، شهروند محوری، جانمایی پروژه ها، تراکم، طرح تفضیلی، طرح جامع و ... همه این موارد در ذهنم قطار می شود و هر دفعه به یک علامت سوال بزرگ می رسم.شهر ساحلی بندرعباس چند سالی است در رشد و توسعه سرعت بسیار بالایی گرفته است و گاهی به نظر می رسد از شوق اجرای پروژه ای دهن پر کن به ساده ترین مسائل مرتبط با آن پروژه توجهی نشده است.همچنان پروژه های نیمه تمام بسیاری در سایت های مختلف در شهر رها شده اند. با نگاهی به گوشه و اطراف خیابان‌ها، میادین و سواحل شهر بندرعباس می‌توان پروژه‌های نیمه‌تمام و بلاتکلیف بسیاری را دید که بیش از 10و حتی15 سال است که به حال خود رها شده و در سایه سرنوشت نامعلوم خود، زیر گرد و غبار فراموشی مسؤولین دفن شده اند.

از این پروژه‌ها می‌توان به ساخت چندین پروژه نافرجام از جمله بازار صدف شهر بندرعباس، بازار زیتون2، تالار فرهنگی بندرعباس، مجتمع تجاری نور، پایانه مسافربری بندرعباس و .... اشاره کرد. ساختمان های نیمه كاره و رها شده در مناطق مختلف كشور از جمله استان هرمزگان به عنوان یكی از ناهنجاری های حوزه ساخت و ساز شهری تلقی می شود که با خود خطرات زیست محیطی و آسیب های اجتماعی مختلفی را درپی خواهد داشت. ناهنجاری كه به دلیل ایجاد اختلال بصری در كنار تنش و هیاهوی حاكم در شهرهای امروزی، می تواند موجی از ناآرامی و ناامنی را در میان شهروندان ایجاد كند، زیرا كه اولین چشم انداز در محیط های شهری انضباط و نمای ساختمان ها و حس و حالی است كه از این مساله به بیننده منتقل می گردد. زمانی كه در محیط شهری ساخت و سازها بر اساس اصول و مطالعه همه جانبه چه از حیث زیبایی شناسی و چه از حیث ایمنی انجام می‌شود، انضباط و آرامش شهری در آن محیط جاری می گردد و مردم نیز احساس رضایت و نشاط می كنند. اما زمانی كه شهر و مردم آن با معضل ساخت و سازهای غیراصولی و ساختمان هایی كه در میانه راه به حال خود رها شده اند، مواجه می شوند، موجی از آلودگی بصری در آن محیط جاری می شود كه این آلودگی دیداری و اختلال بصری در طول زمان منجر به آشفتگی ذهنی مردم شهر می گردد و چه بسا خاطرات تصویری بدی از شهر در ذهن شهروندان و حتی مهم تر از آن در ذهن گردشگران ثبت می شود که البته این مسأله تبعات خود را خواهد داشت.

یكی از معضل های جدی در حوزه شهری به ویژه در كلانشهرها، وجود ساختمان های نیمه كاره و سازه های غیرمجاز و بلاتكلیف است كه موجب نازیبایی و بهم ریختگی نما و منظر شهری شده است. در دو دهه اخیر تب ساختمان سازی و سود سرشار آن در كشور چنان بالا گرفت كه هر كس با اندك سرمایه‌ای به امید كسب سودی چشمگیر گام در آن گذاشت و متاسفانه به دلیل نبود حركت آگاهانه و نظارت كافی از سوی دستگاه های مسؤول، این تب خسارات بسیاری روی دست مردم و دامن شهرها گذاشت كه از مهمترین آنها وجود همین ساختمان های نیمه كاره و بلاتكلیف و رها شده است. بندرعباس مركز استان هرمزگان در جنوب ایران از جمله شهرهایی است كه به تازگی به جرگه كلان شهرها پیوسته است.از ابتدای دهه 90 تا سال‌های 92 و 93، ساخت و سازها از رونق خوبی برخوردار بوده، اما از آن به بعد در بندرعباس با رکود قابل توجهی در صنعت ساختمان روبه رو بودیم. ساختمان های مسکونی و مجتمع تجاری زیادی در بندرعباس سال هاست نیمه تمام به حال خود رها شده كه علاوه بر مشكلات قانونی و حقوقی، به سیما و منظر شهری نیز صدمه می زنند که تصمیم‌گیری سریع و حصول نتیجه برای این پروژه‌های بلاتکلیف خواسته به‌حق مردم هرمزگان و سرمایه گذاران این پروژهای ناتمام است. موضوع بلاتكلیفی ساختمان های نیمه كاره و تبعات سوء ناشی از وجود آنها در فضای شهری، باید از سوی مسؤولان مورد توجه ویژه قرار گیرد.از این رو روزنامه دریا سعی دارد در سلسله گزارشاتی به هر کدام از این پروژه ها که نیمه کاره رها شده و سالهاست بهره برداری نشده است؛ ورود کند و با بررسی تمام جوانب به چرایی این ماجرها بپردازد.

بارها از طرف شهروندان به ما مراجعه شده و ما را محرم خود دانسته و از غم بی توجهی و البته درد بی عدالتی برخی از مسؤولین برایمان گفته اند و خواستند با پیگری هایمان مرهمی بر زخمهایشان باشیم. خواستند تا بار دیگر از این رسانه صدای مظلومی به گوش مسوؤلان برسد بلکه به خود بیایند و بدانند که علی رغم پاسخگویی در پیشگاه خداوند، باید در برابر مردم نیز پیگیر و پاسخگو باشند . مردم شریف ایران بارها برای احقاق حقوق خود یک دل و هم صدا شده اند و هر آنجاکه دست در دست هم داده اند و پا به پای هم گام برداشته اند صد البته پیروز میدان بوده اند و سرافراز.  بازهم گوشزد می کنیم که اگر مسوؤلی خواسته یا ناخواسته وظایف نظارتی خود را به درستی انجام ندهد و به راحتی از حقوق مردم صرف نظر نماید چه بسا که همصدایی مردم برای دردی مشترک، منجر به اتفاقاتی شود که عواقب بدی برای استان و یا حتی کشور را در پی داشته باشد. در اولین گام از این مسیر به بررسی پروژه تجاری «بازار صدف شهر بندرعباس» می‌رویم و از این طریق فراخوانی برای تمامی مال باختگان و معامله کنندگانی که به نوعی از سرمایه گذاری در این پروژه که حدود 15 سال از آغاز کلنگ زنی آن می گذرد و علی رغم توافقات و تعهدات همچنان به پایان نرسیده است و متضرر شده اند دعوت می‌شود که ما را در این مسیر همراهی نمایند.

شماره های تماس :32222793-32222635
شماره واتساپ:09171593915
ادرس اینستا: daryanews.ir@

مریم منصف/ دریا

 

همچنین بخوانید:

http://www.daryanews.ir/news.php?id=40418&hilight

 

X