دریا نیوزبه بهانه سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی؛ شهید آوینی ، الگویی قدرتمند برای تبیین هویت انقلاب اسلامی

، 09:41   /   کد خبر: 39074   /   تعداد بازدید: 71


دریانیوز: شهید آوینی، که رهبر انقلاب از وی به عنوان سید شهیدان اهل قلم یاد کردند، گویی جلوتر از مردم زمان خود بود و امروزه می‌تواند الگویی قدرتمند باشد که هویت انقلاب اسلامی را به رخ بکشد.شهید سید‌ مرتضی آوینی ، شهید اهل قلم است که چه در دوران انقلاب اسلامی و چه در جنگ عراق با ایران و حتی پس از آن همواره فریاد مظلومیت ملت مسلمان شیعه ایران را به گوش همگان می رساند و سرانجام در همین راه به شهادت رسید.سید مرتضی آوینی در شهریور سال ۱۳۲۶ در شهر ری متولد شد. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه‌ خود را در شهرهای زنجان، کرمان و تهران به پایان رساند و سپس به عنوان دانشجوی معماری وارد دانشکده‌ هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی معماری را کنار گذاشت و به اقتضای ضرورت‌های انقلاب به فیلمسازی پرداخت. او فیلمسازی را در اوایل پیروزی انقلاب با ساختن چند مجموعه درباره‌ غائله‌ گنبد (مجموعه‌ شش روز در ترکمن صحرا)، سیل خوزستان و ظلم خوانین ( مجموعه‌ مستند‌ خان‌گزیده‌ها( آغاز کرد. آوینی فعالیت‌های مطبوعاتی خود را در اواخر سال ۱۳۶۲، همزمان با مشارکت در جبهه‌ها و تهیه‌ فیلم‌های مستند درباره جنگ، با نگارش مقالاتی در ماهنامه اعتصام ارگان انجمن اسلامی آغاز کرد. وی در زمان جنگ در گروه جهاد فعالیت‌های بسیاری داشت.

او در این دوره به سینما،‌ هنر،‌ فرهنگ واحد جهانی و مواجهه آن با مسائل مختلف فکر می‌کرد. مجموعه تحقیقات و مباحثات و نوشته‌های آوینی در ماهنامه هنری «سوره» منتشر ‌و بعدها در کتاب آینه جادو که جلد اول از مجموعه مقالات و نقدهای سینمایی اوست، جمع آوری شد.اواخر سال ۱۳۷۰ مؤسسه فرهنگی «روایت فتح» به فرمان آیت‌ الله خامنه‌ای تأسیس شد تا به کار فیلمسازی مستند و سینمایی درباره «دفاع مقدس» بپردازد و تهیه‌‌ مجموعه‌ «روایت فتح» را که بعد از پذیرش «قطعنامه» رها شده بود، ادامه دهد. آوینی و بقیه گروه، سفر به مناطق جنگی را از سر گرفتند و طی مدتی کم‌تر از یک سال، کار تهیه‌ شش برنامه از مجموعه ده قسمتی «شهری در آسمان» را به پایان رساندند و مقدمات تهیه مجموعه‌های دیگری درباره‌ آبادان، سوسنگرد، هویزه و فکه را تدارک دیدند. اگرچه مقارن با همین زمان، فعالیت‌های مطبوعاتی او نیز ادامه داشت. «شهری در آسمان» که به واقعه محاصره، سقوط و بازپس‌گیری خرمشهر می‌پرداخت، در ماه‌های آخر سال ۱۳۷۱ از تلویزیون پخش شد اما برنامه وی برای تکمیل این مجموعه و ساختن مجموعه‌های دیگر با شهادتش در «فکه» ناتمام ماند.وی در بیستم فروردین ۱۳۷۲ در منطقه فکه و در حال ساخت مجموعه مستند و تلویزیونی «روایت فتح»، بر اثر برخورد با مین‌های باقیمانده از زمان جنگ به شهادت رسید.

پیکر شهید آوینی ۲۲ فروردین با حضور مقام معظم رهبری و هنرمندان و نویسندگان تشییع و در گلزار شهدای بهشت زهرا (سلام الله علیها) به خاک سپرده شد.محمدرضا اسلاملو کارگردان و مستندساز سینما و تلویزیون که چندین سال در کنار شهید سیدمرتضی آوینی حضور داشته است، در گفت و گویی با تنسیم شهید مرتصی آوینی را اینگونه توصیف کرد: شهید سیدمرتضی آوینی به این دلیل آوینی شد که فقط برای خدا کار می‌کرد، او در طول عمرش برای هیچکس کار نمی‌کرد، هدف او جلب رضایت خدا بود و طبیعتاً کسی که برای خدا کار کند، پروردگار عالم او را در تاریخ به همه انسان‌ها نشان می‌دهد. به یقین می‌توانم بگویم کسی که برای خداوند کار کند، بصیرتی فوق العاده به او عطا می‌شود، همانطور که شهید سیدمرتضی بصیرتی خدایی داشت.شهید سید مرتضی آوینی باتوجه به تمام تلاش‌هایی که برای رشد خود انجام داده بود، عنایت‌های خاص خداوند او را به این درجه رساند. قلم و تفکر او نتیجه عنایت ویژه‌ای است که از طرف خداوند و اهل‌بیت (ع) به این شهید والا مقام شده بود.انسان‌هایی که از شر نفس خود گذشته و به خودباوری رسیده باشند اگر دست به خاک هم بزنند خداوند آن را طلا می‌کند.

 

فاطمه هوشنگی/دریا