دریا نیوزمدیریت دفتر تسهیلگری آیت الله غفاری و فرودگاه قدیم بندرعباس: دفاتر تسهیلگری بدنبال رفع مشکلات محلات با مشارکت اهالی هستند

دریانیوز: فلسفه راه اندازی دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی در واقع جلب مشارکت ساکنان محله است و اولین دستاورد چنین رویکرد ایجاد حس تعلق در ساکنان می باشد

، 09:34   /   کد خبر: 39059   /   تعداد بازدید: 118


مصاحبه اختصاصی/دریانیوز:  در سال گذشته که فرماندار بندرعباس بطور مداوم سلسله جلساتی در خصوص بافت های
حاشیه ای و فرسوده بندرعباس با حضور معتمدین و دفاتر تسهیلگری محلات برگزار می کرد؛ بر نقش و اثرگذاری دفاتر تسهیلگری محلات بسیار تاکید داشت.
   سرویس مصاحبه روزنامه دریا نیز در چند شماره مصاحبه هایی را از فعالیت های دفاتر تسهیلگری منتشر کرد و این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت. در فروردین ماه امسال نیز مصاحبه ای را در چند شماره در گفتگو با مدیر دفتر تسهیلگری و توسعه محلی آیت الله غفاری و فرودگاه قدیم بندرعباس منتشر می کنیم. در بخش اول این مصاحبه با ما همراه باشيد.

دریا:ضمن معرفی کامل خودتان، بفرمایید دفتر تسهیلگری محله آیت ا... غفاری و فرودگاه قدیم از چه تاریخی فعالیت خود را وبا چه هدفی آغاز کرد؟

ضمن عرض سلام و خداقوت خدمت شما و خوانندگان محترم روزنامه وزین دریا. نادیا بندری، مدیریت دفتر تسهیلگری و توسعه محلی آیت الله غفاری و فرودگاه قدیم بندرعباس هستم. نظر به تاکید مقام معظم رهبری دربرخورد با آسیب‌های اجتماعی و توجه ویژه به محلات بافت فرسوده و حاشیه نشین و با هدف اجرایی نمودن عدالت اجتماعی وارتقای سطح زندگی، دانش شهروندی و رفع معضلات مناطق حاشیه‌ای ‌و کمتر برخوردار،وزارت‌کشور طرح دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی رابا هدف آسان سازی و شتاب در فرآیند توسعه محلی در بافت های فرسوده ارائه دادکه می‌توان هدف اصلی این طرح وسیع را، حل مشکلات احتمالی ساکنان محله با مشارکت جامعه محلی ،حذف بروکراسی اداری، بسترسازی ،اعتماد سازی، توانمندسازی و نیز پر کردن شکاف بین مدیریت کلان و مردم ضمن برقراری ارتباط صحیح بین آنان دانست. دراین طرح ، محله تنها به عنوان یک فضای کالبدی مورد توجه نیست؛ بلکه به عنوان یک اجتماع انسانی محلی با ویژگی های فرهنگی و اجتماعی خودش مدنظر است واگر فرایندی در یک محله منجر به انتخاب‌های مختلف مردم محله شود وبه بهبود اجتماعی محله بیانجامد، توسعه محلی محقق شده است که هر گونه اقدامی در این حوزه فقط با حمایت و مشارکت جامعه محلی محقق خواهد شد.هدف اصلی دفاتر تسهیلگری بهبود کیفیت زندگی و اشتغال و در مجموع زیست‌پذیری بهتر برای ساکنان محله است و از آنجا که فعالیت تسهیلگری و توسعه محلی،فعالیتی کاملاً تخصصی است، نباید اینگونه اندیشید هر اقدامی در محله می‌تواند تسهیلگری و توسعه محلی قلمداد شود. بنابراین این فعالیت دارای قواعد مشخص و مسیر خاص خود است و کارگزاران ومسئولان باید از این پروتکل ها و روش‌های کاری که با دانش روز همراه است، حمایت کنند تا خروج از مشکلات تسریع و محله بتواند هرچه سریعتر روی پای خود بایستد و نیازمند وجود دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی نباشد.

فلسفه راه اندازی دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی در واقع جلب مشارکت ساکنان محله است و اولین دستاورد چنین رویکرد ایجاد حس تعلق در ساکنان می باشد، بنابراین قبل از اینکه دغدغه جمع آوری آب های سطحی و یا زباله در محله ای را داشته باشیم باید نگران  حس تعلق خاطر ساکنان محله به محله شان باشیم. پس یکی از وظایف مهم تسهیلگر ایجاد حس تعلق خاطرو مطالبه‌گری است که نقشی بسیار مهم و اثرگذار در حل مشکلات و معضلات محله خواهد داشت که مطمئناً بدون مشارکت و جلب سهم هر یک از ساکنان ناپایدار خواهد بود.پس بنابراین به جهت عملیاتی کردن دستور مقام معظم رهبری در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی و بررسی شرایط در سطح محلات بافت فرسوده وکمتر برخوردار، درسال ۱۳۹۶کلید افتتاح ۱۲۰ دفتر تسهیلگری و توسعه محلی در ۲۲ استان کشور توسط وزارت کشور زده شد وبه تبع آن دفتر تسهیلگری و توسعه محلی آیت الله غفاری و فرودگاه قدیم، یکی از دفاتر افتتاح شده مطابق با قرارداد امضا شده بین وزارت کشور به کارفرمایی استانداری هرمزگان و یکی از شش دفتر فعال در شهر بندرعباس می باشد.دفتر تسهیلگری و توسعه محلی آیت الله غفاری و فرودگاه قدیم همانگونه که از نامش پیداست، دو محله آیت الله غفاری شمالی و فرودگاه قدیم را به عنوان محلات هدف در دستور کار دارد واز خرداد ۱۳۹۷ آغاز به کار نمود. از‌نظر کالبدی محلات هدف دفتر ،جمعاً ۱۵۳ هکتار مساحت دارندکه محله آیت الله غفاری با ۶۶ هکتار و محله فرودگاه قدیم ۸۷ هکتار را در برمی گیرد. در تیر ماه ۱۳۹۷ آمارگیری و شناخت درب به درب منازل در دو محله بر اساس فرم های تخصصی نمونه گیری و تمام شماری توسط تیم کارشناسان دفتر انجام شد که نتیجه این شناخت جمعیت ۱۳۵۸۲ نفری در دو محله با سهم جنسیتی مردان ۶۹۴۲ نفر و زنان ۶۶۴۰نفر و با بیش از ۳۷۲۸ خانوار می باشد.

دریا : مهمترین محورهای فعالیت دفتر تسهیلگری این محلات چیست؟

دفاتر در محلات با حضور پنج کارشناس در حوزه های تخصصی در حال فعالیت هستند وهر یک در حوزه تخصصی خود به شناسایی و رصد مشکلات پرداخته و پیگیر معضلات و مسائل محله هستند. بنابراین محورهای فعالیت بر اساس حوزه تخصصی هر یک از کارشناسان  صورت می گیرد که شامل: مددکار اجتماعی ،کارشناسی شهرسازی،کارشناسی اجتماعی،کارشناسی اقتصادی، کارشناسی حقوقی
می باشد.در حقیقت تیم مجربی که بر اساس شناسایی و رصد مشکلات اهالی و بر اساس شناخت اجتماعی که نسبت به وضعیت محله پیدا می‌کنند،در راستای توانمندسازی مردم گام بر می دارند. بنابراین محورهای فعالیت کارشناسان بر اساس نشست های محلی با معتمدین و ریش سفیدان و هیئت امنای مساجد و بر اساس شناسایی و بهره‌برداری از ظرفیت های محلات وبه منظور جلوگیری از تقلیل سرمایه های اجتماعی در این مناطق و ارائه خدمات بهتر به ساکنان است. بنابراین تسهیلگر به جای مردم تصمیم نمی گیرد بلکه فقط به ایجاد فرایندی کمک می کند که مردم در جریان آن به دیدگاه های خود برسند.

دریا: بیشترین مشکلات محلات و ساکنان دو محله ای که در آن فعالیت دارید را در چه حوزه هایی می بینید و چه اقداماتی شده و یا باید بشود برای رفع مشکلات؟

دفتر تسهیلگری و توسعه محلی به قصد شناسایی مسائل محله پس از بررسی های تخصصی که خود به عمل آورد، نشست‌هایی با جامعه محلی برگزار نمود که نتیجه آن دست یافتن به گزارش تخصصی تحت عنوان مسئله یابی مشارکتی می باشد که حاصل این مسئله یابی مشارکتی با جامعه محلی رسیدن به این 15 اولویت وسپس 5مسئله ذیل می باشد:در جایگاه نخست معیشت و اشتغال ناپایدار ناشی از نرخ بالای بیکاری را شاهد بوده ایم. معضل دوم ناشی از بلاتکلیفی وضعیت اراضی که در مالکیت شهرداری شهر بندرعباس می باشد که مسئله ابعاد بسیاری را به همراه داشته و خود آسیب‌های بسیاری را به دنبال داشته است.   سومین مسئله توزیع و فروش مواد مخدر با ابعاد بسیار گسترده و معضلات خاص خود می باشد.

چهارمین مورد آلودگی های محیطی است که در محله آیت الله غفاری از دیر ایام موجود بوده و علیرغم اقدامات فراوان هیچگاه به نتیجه قطعی و دلخواه اهالی نرسیده است و یکی دیگر از مسائل که ازاهمیت ویژه ای هم برخورداراست و در رده ی پنجم  لیست قرار دارد؛ نداشتن الگوی مناسب اوقات فراغت می باشد.از جمله اقدامات شاخصی که در خصوص مسائل و مشکلات مطرح شده انجام شده است، به صورت عمده می توان به مواد ذیل اشاره کرد: در حوزه اقتصادی و با توجه به مسئله اول یعنی معیشت واشتغال ناپایدار ناشی از نرخ بالای بیکاری که بیشترین رای را در نشستهای محلی به خود اختصاص داد:

_ اجرای طرح اشتغال خانگی زنان سرپرست خانوار و برگزاری دوره های مهارت آموزی با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای شهرستان بندرعباس و همچنین امور زنان و خانواده استانداری هرمزگان _ اعطای تسهیلات کم بهره جهت توسعه مشاغل خانگی _ برگزاری بازارچه
صنایع دستی به مناسبت ۲۲ بهمن در مسجد قدس به مدت دو روز با حضور بانوان توانمند محلات آیت الله غفاری و فرودگاه قدیم با هدف جذب سرمایه گذار و کارآفرین که منجر به جذب سه کارآفرین گردید. _ معرفی و در نتیجه حضور بانوان تیم اقتصادی دفتر در بازارچه ی محوطه ی حرم مطهر امامزاده سید مظفر (ع) بندرعباس به مناسبت روز کارآفرین و اقتصاد مقاومتی_ همکاری با بسیج سازندگی سپاه امام سجاد علیه السلام در دوقالب :


1-هدایت فروش محصولات به بازار در مجموعه فروشگاه های منصف وابسته به بسیج سازندگی سپاه امام سجاد(ع)

2-افتتاح کارگاه و تعمیرگاه سرمایشی به منظور تعمیر رایگان و یا با تخفیفات ۵۰ درصد جهت اهالی کم بضاعت با شناسایی و تایید مددکاراجتماعی دفتر و همچنین آموزش در کارگاه به صورت استاد و شاگردی و سپس معرفی به اداره فنی حرفه ای جهت اخذ مدرک و همچنین معرفی به کارگاه‌های نیازمند نیروی متخصص با بسیج سازندگی سپاه امام سجاد(ع)

-معرفی بانوان رشته خیاطی به کارگاههای شهرک صنعتی، کارگاه بسیج سازندگی سپاه امام سجاد علیه السلام، کارگاههای خصوصی سطح شهر. مسئله دوم که شامل بلاتکلیفی وضعیت اراضی در محله آیت الله غفاری می شود و از طریق تیم های حقوقی متشکل از اهالی محله وبا همراهی کارشناس حقوقی دفتر درحال پیگیری  می باشند ،مکاتبات و مراجعات مکرر به بافت فرسوده شهرداری و همچنین طرح موضوع در ستاد بازآفرینی شهرستان با دبیری جناب آقای فرماندار به مرحله صدور اسناد به نام شهرداری بندرعباس نزدیک شده است.در خصوص مسئله سوم یعنی توزیع و فروش مواد مخدر ، انجام مشاوره های فردی و گروهی بوده است.

_ ارجاع بسیاری از افراد درگیر با مسئله اعتیاد به دستگاه‌ها و  نهادهای حمایتگر.

_ اجرای طرح رشد در مدارس درخصوص اقدامات آموزشی درحوزه پیشگیری ازاعتیاد.

_ طرح کودک متفکر با پوشش دو گروه مادران و کودکان در راستای مهارت های تفکر و تصمیم گیری

_ کارگاه های آموزش خانواده در دو حیطه فرزند پروری و تربیت اسلامی.در خصوص موضوع چهارم که  آلودگی های محیطی است:

_ رایزنی در خصوص اصلاح شبکه برق محله با تعداد ۳۹ مورد تعویض یا احداث تیر چراغ برق به همراه نصب لامپ در فاز نخست.

_ اصلاح وتعویض سیم مسی به کابل به طول ۶ کیلومتر. _ اقدام در حوزه اصلاح و تکمیل شبکه های زیرساختی در حوزه بهسازی محیطی.

_رایزنی جهت نامگذاری کوچه های بی نام در محلات هدف.

_ تامین روشنایی۹۰ درصد درمحله آیت الله غفاری و حدود ۸۰ درصد در فرودگاه قدیم و ادامه روند اصلاح در هشت ماه آینده با رایزنی و همراهی اداره اصلاح روشنایی.

_ تجهیز سه پارک در محله آیت الله غفاری. _ تهیه وتامین سطل زباله.

_ طرح توسعه فضای سبز شهری و اهدای نهال‌های بومی و ثمری از جمله اقدامات کارشناس شهر سازی دفتر تسهیلگری و توسعه محلی آیت الله غفاری و فرودگاه قدیم می باشد.

درخصوص مسئله نداشتن الگوی مناسب اوقات فراغت که پنجمین مورد مسئله یابی مشارکتی بوده است اقدامات گسترده‌ای انجام یافته از جمله:

_ طرح جامع اوقات فراغت با همکاری و همراهی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که شامل استقرار کتابخانه سیار اجرای برنامه های اجتماعی و فرهنگی معرفی کانون به کودکان محله و عضویت آنان و حمایت توسط کانون بوده است.

_ طرح تشکیل و راه اندازی باشگاه کتابخوانی با همراهی فرهنگ و ارشاد اسلامی.

_ طرح شناسایی و حمایت از افراد بازمانده از تحصیل با همراهی واحد سنجش آموزش و پرورش.

_ برگزاری کارگاه های داستان نویسی،شعرخوانی، آموزش فتوشاپ و.. صورت گرفته است.

همچنین دردوره پاندمی وگسترش بیماری کووید ۱۹ تشکیل تیم بزرگ ضدعفونی وحمایت متشکل از جوانان داوطلب دومحله توسط دفتر انجام گرفت، که درکنار ضدعفونی و مبارزه وکنترل بیماری وهمکاری با شبکه ی بهداشت شهرستان،حمایت از خانواده های درگیر بیماری در قالب بسته های معیشتی و پکهای بهداشتی از طریق تحویل به موسسات خیریه فعال درسطح محلات،مساجد ومعتمدین صورت یافت.

علی زارعی/دریا