دریا نیوزسازمان بهداشت جهانی و سلامت جامعه

، 09:17   /   کد خبر: 39054   /   تعداد بازدید: 49


دریانیوز: بهداشت زیر بنای فعالیت های اقتصادی و پیشرفت های اجتماعی یک ملت محسوب می شود و سلامت جامعه در گرو رعایت اصول بهداشتی است و جامعه سالم و تندرست می تواند از منافع خود دفاع و حقوق خود را کسب کند. به همین دلیل هم نهادها و موسسه های مختلفی در حوزه بهداشت در سطح کشورها و در سطح جهانی فعال هستند. یکی از این موسسه ها، سازمان بهداشت جهانی است که از بدو تاسیس تا به امروز بیشترین توجه خود را صرف مداوای تب های مناطق حارّه، سل، جذام، وبا، طاعون، آبله، بهداشت مادران و کودکان و تغذیه متمرکز کرده است و امروز هم مهمترین مساله آن مبارزه با شیوع ویروس کرونا است.در ۷ آوریل سال ۱۹۴۸ میلادی در نیویورک، نخستین اساسنامه کنفرانس بین‌المللی بهداشت از سوی سازمان بهداشت جهانی تدوین گردید. در ژوئن ۱۹۴۸، نخستین مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی با حضور نمایندگان بیش از ۶۱ کشور جهان در ژنو تشکیل شد و ۷ آوریل را که امسال مصادف با 18 فروردین است  به نام روز بهداشت نام‌گذاری کردند.طبق این اساسنامه، سازمان جهانی بهداشت هدفش را دستیابی مردم به بیشترین سطح سلامت ممکن بیان می‌کند. وظیفه اصلی این سازمان مبارزه با بیماری‌ها مخصوصاً بیماری‌های مسری شایع و ارتقاء سلامت عمومی مردم جهان است.

با این نامگذاری از سال ۱۹۵۰ به بعد در روز ۷ آوریل هر سال، جشن بزرگداشت این روز برگزار می شود. مراسم روز جهانی بهداشت، سالانه به عنوان فرصتی به منظور جلب توجه جهان به موضوع بهداشت جهانی است و سازمان بهداشت جهانی و کشورهای جهان رویدادهای بین‌المللی، منطقه‌ای و محلی را در چنین روزی بررسی می‌کنند. دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی مختلف به روز جهانی بهداشت، منافع و دستاوردهای آن برای بهداشت عمومی اذعان دارند. آن‌ها فعالیت‌های مربوطه مانند شورای جهانی بهداشت را ساماندهی کرده و حمایتشان را از آن‌ها در رسانه‌ها اعلام می‌کنند. روز جهانی بهداشت همراه با روز جهانی سل، هفته جهانی ایمن‌سازی، روز جهانی مالاریا، روز جهانی علیه توتون و تنباکو، روز جهانی ایدز، روز جهانی اهدای خون، و روز جهانی هپاتیت، یکی از هشت کمپین رسمی سازمان بهداشت جهانی WHO است. سازمان جهانی بهداشت یکی از نخستین آژانس‌های سازمان ملل متحد است و اساسنامه آن رسماً در اولین روز بهداشت جهانی (۷ آوریل سال ۱۹۴۸) ، زمانی که توسط ۲۶ کشور از اعضای سازمان ملل تصویب شد به کار بسته شد. پیش از این موضوع، فعالیت‌های مذکور و باقی فعالیت‌های سازمان بهداشتِ جامعه ملل، تحت کنترل کمیته‌ای موقتی بود. این کمیته موقتی حاصل کنفرانس بین‌المللی سلامت (در تابستان سال ۱۹۴۶) بود. عملیات واگذاری مسئولیت‌ها به تصویب مجمع عمومی رسید.

سرویس بیماری‌های واگیر OIHP فرانسه نیز به کمیته موقتی سازمان بهداشت جهانی در ۱ ژانویه ۱۹۴۷ پیوست. این سازمان  در ۲۰۱۲ میلادی دارای ۱۹۴ عضو بود که شامل اکثریت کشورهای عضو سازمان ملل متحد است و مقر اصلی آن نیز در ژنو واقع در سوییس قرار دارد و به طور معمول هر ساله در ماه می میلادی یک جلسه عمومی با حضور اعضا در مقر اصلی برگزار می شود و دبیر کل آن نیز پس از یک دوره پنج ساله تغییر می کند.این سازمان دارای ۶ دفتر منطقه ای آفریقا (برازاویل، کنگو)، آمریکا )واشنگتن دی سی، ایالات متحده)، مدیترانه شرقی (قاهره، مصر)، اروپا (پنهاگ، دانمارک)، جنوب شرق آسیا (دهلی نو، هند) و غرب اقیانوسیه (مانیل، فیلیپین) است که هر کدام کشورهای منطقه خود را پوشش می دهند. هر کمیته منطقه ای از وزرای بهداشت کشورهای عضو تشکیل می شود.به طور کلی سازمان بهداشت جهانی شعار اصلی خود را دستیابی به بالاترین سطح بهداشت حق همه مردم است، قرار داده و بر این پایه اهدافی همچون اجرای نقش رهبری در خصوص مسایل حیاتی و مهم سلامت، شکل دادن به تحقیقات و برنامه های مرتبط با سلامت و انتشار مطالب و دانش های با ارزش، تعیین استاندارد ها و هنجارها و نظارت برای اجرای دقیق آن ها، سیاستگذاری کلی و تعریف برنامه ها و تنظیم اسناد و اساسنامه های سلامت، پشتیبانی فنی و ایجاد زیر ساخت ها و سازمان های مورد نیاز برای بهبود سلامت و نظارت بر وضعیت سلامت و ارزیابی روند سلامت جامعه جهانی برای خود تعیین کرده است.

 

ساجده مظفری/دریا