دریا نیوزمعاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان مطرح کرد: بقای آبزیان در گرو منع قانونی خرید و فروش تورهای منوفلامنت

، 11:13   /   کد خبر: 39046   /   تعداد بازدید: 84


دریانیوز: معاون صید و بنادر ماهیگیری  شیلات هرمزگان با اشاره به اهمیت حفظ ذخایر تمامی گونه های آبزیان گفت: تورهاي منوفلامنت (تورهاي پلاستيكي و بسيار نازك نامرئي) تهدیدی جدی برای ذخایر آبزیان چه خوارکی و چه غیر خوارکی است.
 

به گزارش خبرنگار دریا ، ابراهیم عالی زاده  با بیان اینکه این تورهای تک رشته که به راحتی در آب توسط آبزیان دیده نمی شوند موجب خسارات جبران ناپذیری به ذخایر آبزیان می شوندگفت:تورهای منوفلامنت اکثراً توسط صیادان غیر مجاز معمولا به دلیل ارزانی و همچنین توانایی بالای صید مورد استفاده قرار می گیرند.

وی تصریح کرد: این تورهای تک رشته ای و پلاستیکی به دلیل ارزان بودن پس از پاره یا بلا استفاده شدن در آب رها می شوند و با شناور بودن موجب به دام افتادن و مرگ سخت آبزیان می شوند.

عالی زاده افزود: تورهاي منوفلامنت که اغلب در قايق های غیر مجاز  استفاده مي شود پس از سرگردان شدن در آب با به دام انداختن و مرگ آبزيان موجب فاسد شدن آنها در دريا مي شود و آلودگي هاي جبران ناپذيري را به وجود مي آورد.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان با بیان اینکه استفاده از این تورها به دلیل مشکلات عدیده ایی که برای آبزیان به وجود می آورند از مدت ها پیش ممنوع شده است گفت: متاسفانه به دلیل ارزانی این تورها و آزاد بودن خرید فروش آنها متاسفانه شاهد استفاده از این تورها هستیم.

وی گفت:  ارزانی و راحتی تهیه این تورها از مشکلات و موانع اصلی برخورد با استفاده کنندگان این تورهاست که لازمه مرتفع سازی این مشکل منع قانونی خرید و فروش آنها در استان است.