دریا نیوزناامیدی از تولید مسکن توسط دولت

، 08:59   /   کد خبر: 39040   /   تعداد بازدید: 86


دریانیوز: مشکل مسکن در سال های اخیر و بخصوص در دو سه سال اخیر به بحرانی تبدیل شده است که دلیل آن عدم اجرای هیچ طرح تولید مسکن در هشت سال دولت روحانی است و بسیاری از خانواده ها را با مشکلاتی مواجه کرده است که این مشکلات باعث ایجاد اختلاف، نارضایتی، طلاق و جدایی همسران و.... نیز شده است و متاسفانه دولت این آسیب ها را هیچگاه ندید و به همین دلیل اقدامی اثرگذار در این حوزه انجام نداد وبه همین دلیل در حال حاضر بسیاری از خانواده نه تنها نمی توانند برای خودشان خانه ای بخرند؛ حتی توان رهن و اجاره مسکن را هم ندارند و قیمت های فروش و رهن و اجاره را مالکان به دلخواه و بدون هیچ قاعده ای مشخصی کنند.

در استانی مانند هرمزگان که از آن به عنوان ایرانی کوچک نام برده می شود و اقوام مختلف از سراسر کشور در آن اشتغال دارند وزندگی می کنند و استانی مهاجرپذیر به شمار می رود که بیشترین جمعیت در بندرعباس هستند؛ اما نیاز به مسکن از تولید سبقت گرفته است و از طرفی دیگر صنایع و بنگاه های اقتصادی که نقشی در تولید مسکن برای کارکنان شان نقشی ندارند و به همین دلیل باعث گرانی مسکن شده اند و شاغلان صنایع و خود بنگاه های اقتصادی خانه ها را در سطح شهر با هر قیمتی می خرند ویا رهن و اجاره می گیرند و به همین دلیل باعث افزایش قیمت ها شده و بومیان استان توان خرید و یا حتی رهن واجاره خانه های گران را به راحتی ندارند وبرخی مجبورند حتی پس از ازدواج در خانه های پدری شان بمانند ویا چند خانواده باهمدیگر خانه ای را بصورت مشترک اجاره کنند و یا اینکه مجبور به جدایی شوند و آسیب ها اجتماعی فرزندان طلاق را در خود غرق می کند.

متاسفانه قیمت گذاری مسکن در استان هیچ سازوکار قانونی ندارد و دلالان و مالکان وسازندگان، تعیین کننده قیمت مسکن هستند و درخواست شهروندان برای ورود کارشناسان رسمی دادگستری برای قیمت گذاری مسکن نیز مورد توجه قرار نگرفت و شرایط تحقق آن فراهم نشد.از طرفی دیگر کمبود سیمان در ماه های اخیر که باعث ایجاد بازار سیاه و گرانی سیمان شده است؛ نیز بر بازار مسکن بسیار اثرگذار شد وساخت وسازها را تحت تاثیر قرار داد و هیچ دستگاهی هم گویا عزم رفع این مشکل را ندارد و شعار می دهند که سیمان به میزان مورد نیاز توزیع می شود، اما مردم وسازندگان املاک و... برای تامین سیمان با مشکل مواجهند که این بی تدبیری در حوزه های مختلف از جمله روغن، مرغ و... نیز دیده می شود و گویا مسئولان تمایل دارند صف های طولانی کرونایی در بخش های مختلف تشکیل شود و مشکلات مردم روز به روز در حوزه های مختلف افزایش یابد تا منجر به افزایش نارضایتی ها شود. در حوزه مسکن، اگر عزمی جدی وجود داشت، می شد این مشکل را برطرف کرد که دیگر هیچ امیدی به تدبیر این دولت نیست و ناامیدی مردم از دولت را به همراه داشته است.

  علی زارعی/دریا