دریا نیوزتعطیلات نوروزی رنگ بندی هرمزگان را تغییر داد

دریانیوز: ویروس منحوسی که از چین آمد و حالا مانند کالاها از برندهای مختلفی مثل انگلیس تولید می شود اما اینبار مرگبار تر و با شیوع بیشتر اما هر چند ویروس کرونا قوی تر می شود توجه به توصیه ها و پروتکل های بهداشتی کم و کمتر می شود .

، 13:14   /   کد خبر: 39039   /   تعداد بازدید: 67


دریانیوز: ویروس منحوسی که از چین آمد و حالا مانند کالاها از برندهای مختلفی مثل انگلیس تولید می شود اما اینبار مرگبار تر و با شیوع بیشتر اما هر چند ویروس کرونا قوی تر می شود توجه به توصیه ها و پروتکل های بهداشتی کم و کمتر می شود .

دیگر آمار و رنگ بندهای کرونا مثل سابق برای اکثریت مردم اهمیتی ندارد در زمان اوج گیری کرونا رنگ بندی شهرستان ها کدبندی مناطق کشور براساس رنگ‌های قرمز، نارنجی و سبز در طول اپیدمی کرونا بارها مطرح شده است.گاه برای تقسیم‌بندی مناطق سه رنگ سبز، زرد و قرمز و گاه ۴ رنگ سبز، زرد، نارنجی و قرمز استفاده شده است.

سبز: منطقه‌ای است که طی ۲۸ روز گذشته هیچ مورد جدید کوویدـ۱۹ گزارش نشده است. یا کمتر از یک مورد مثبت به ازای ۱۰۰ هزار نفر داشته باشیم.

زرد: در منطقه یک یا بیشتر مورد بیماری تست پی‌سی‌آر دیده شده و خطر در حد قابل انتظار است. تعداد موارد جدید قطعی به ازای ۱۰۰ هزار نفر ۱ تا ۹ مورد.

نارنجی: تعداد موارد جدید قطعی ۱۰ تا ۲۴ به ازای ۱۰۰ هزار نفر و روند کلی اپیدمی بالارونده است.

قرمز: بیش از ۲۵ مورد در روز به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روند اپیدمی در حال ازدیاد است. پس از مدتی که از شیوع ویروس کرونا و رعایت کردن پروتکل ها گذشت رنگ آبی تعریف شد رنگ آبی  ثبت شد تا اعمال محدودیت‌های کمتر نسبت به شهرهای زرد انجام شود و از این شهرها به عنوان شهر آبی اسم برده می شود.خیزش محسوس کرونا در همه جای کشور احساس می‌شود.

بر اساس گزارش اپیدمیولوژی منتشرشده از سوی وزارت بهداشت، در هفته های اخیر ، روند کشوری کووید ۱۹ دارای تغییرات صعودی است و از طرفی هم روند صعودی یا شروع پیک در بیشتر استان محسوس ‌است. تعطیلات نوروزی رنگ بندی استان هرمزگان را تغییر داد پیش از تعطیلات نوروز وضعیت بیشتر از شهرستان ها و شهرهای این استان در وضعیت زرد و آبی کرونایی قرار داشتند اما حالا از وضعیت زرد و آبی به نارنجی و در روزهای اخیر ممکن است به قرمز نیز برسد بی تدبیری هایی که پیش از ایام نوروز انتظار می رفت در تعطیلات نوروز عملی شد ورود مسافرین نوروزی و شیوع این بیماری از نوع چینی و انگلیسی وضعیت این استان را دگرگون کرد و با نارنجی شدن وضعیت شهرستان بندرعباس به گفته دکتر محمد تمدن دار رئیس مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم (ص)، (بیمارستان شهید محمدی) : با روند افزایشی ابتلا به کووید ۱۹ ،سومین بخش کووید با ظرفیت ۱۶ تخت راه اندازی شد.

حال که بیش از یکسال از شیوع این ویروس می گذرد در صورتی که باید آمارها کمترین اعداد را نشان دهند اما آمار مبتلایان به کرونا در کشور دوباره 5 رقمی و فوتی ها 3 رقمی شده است و باید نگران پیک چهار از شیوع کرونا در استان باشیم که بر اساس اعلام وزارت بهداشت شهرستان بندرعباس و تعدادی دیگر از شهرستان ها در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند و براساس اعلام ستاد ملی کرونا، در وضعیت نارنجی یا پرخطر هم سطح شغلی سه و چهار تعطیل است و در وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر نیز همه مشاغل به جز موارد ضروری سطح یک تعطیل خواهد بود.

فعالیت گروه‌های شغلی ۳ و ۴ همچنان ممنوع بوده، بویژه فعالیت سالن‌های مجالس، آرایشگاه های زنانه، رستوران‌ها و سایر فعالیت‌های مرتبط که سبب ایجاد اجتماعات خواهد شد.قسمت اعظمی از مردم به جز کارمندان و کارگران در کسب و کارهای کوچک و اصناف مشغول به فعالیت هستند و در صورتی که تصمیماتی سختگیرانه مبنی بر رعایت فاصله گذاری های اجتماعی و تعطیلی مشاغل در کشور اتخاذ شود، کسب و کارهای کوچک بیشترین آسیب را می بینند. هرگونه سهل انگاری نتیجه آن به خود مردم برمی گردد و ممکن است علاوه بر سلامت شاخص های اقتصادی فرد و خانواده نیز به خطر افتد. سهل انگاری در ایام تعطیلات نوروز باعث تعطیلی مشاغل گروه سه و چهار در استان هرمزگان شده است. که این تعطیلی ها نسبت به سال پیش مشاغل کمتری را تحت تاثیر قرار داده است اما این تعطیلی می تواند به اقتصاد بسیاری از خانواده ها لطمه وارد کنند در شرایط سخت بیماری فشار اقتصادی نیز بر خانواده ها وارد می شود.

 

بهاره محمد حسینی زاده/دریا