دریا نیوز1400 کرونایی

دریانیوز: همزمان با آغاز سال جدید و ایام نوروز، همچنان برخی جاده‌های کشور به‌ویژه محورهای شمالی با حجم سنگین مسافران نوروزی روبه‌رو بود؛ وضعیتی که حکایت از تداوم عادی‌انگاری این بیماری در بین برخی هموطنان داشت و  طعم عید را  برایمان تغییر داد.

، 12:39   /   کد خبر: 39036   /   تعداد بازدید: 72


دریانیوز: همزمان با آغاز سال جدید و ایام نوروز، همچنان برخی جاده‌های کشور به‌ویژه محورهای شمالی با حجم سنگین مسافران نوروزی روبه‌رو بود؛ وضعیتی که حکایت از تداوم عادی‌انگاری این بیماری در بین برخی هموطنان داشت و  طعم عید را  برایمان تغییر داد. با تمام شدن تعطیلات نوروزی و نگاهی به آمار روبه صعود کرونا بی شک اثبات کننده آن است که تمام نگرانی و ترس های قبل از تعطیلات نوروزی، بابت سفر های نوروزی به جا و به حق بوده است و کشور باری دیگر درگیر چالشی کرونایی و نفس گیر است . آمار ابتلای روزانه به بیماری کرونا در کشور نشان دهنده آن است که مردم در این ایام پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکردند و همین امر باعث شد که نه تنها خود را در معرض خطر قرار دهند، بلکه تلاش تلاشگران در مراکز درمانی نیز به هدر رود.با وجود واکسیناسیون بخشی از مردم، این رقم روبه افزایش از مبتلایان و این حجم از بیمار در بیمارستان ها  جای نگرانی دارد .

تخت‌های «آی سی یو» بزرگترین بیمارستان کشور از بیماران کرونا پر شده است

رئیس مجمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران گفت: به علت افزایش ابتلا به کرونا و نیز تعطیل بودن مراکز درمانی خصوصی در هفته‌های اخیر، میزان مراجعه، بستری و فوتی بیماران کرونا افزایش یافته و همه تخت‌های «آی سی یو» بیمارستان نیز پر شده است.

خسرو صادق نیت، افزود: در روزهای اخیر ورود بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بیمارستان امام خمینی(ره) به شکل چشمگیری افزایش یافته است. نه تنها ورودی بیماران کرونا افزایش یافته بلکه میزان بستری این بیماران و نیز میزان فوتی های ناشی از این بیماری در این بیمارستان که بزرگترین بیمارستان کشور است، روند صعودی داشته است.

وی ادامه داد: افزایش میزان ورودی بیماران کرونا به خصوص در دو هفته اخیر در بیمارستان امام خمینی(ره) و احتمالا سایر بیمارستانهای دولتی فقط افزایش تعداد مبتلایان نیست و یک علت دیگر آن نیز می تواند تعطیلی بیمارستانها و مراکز درمانی خصوصی در ایام نوروز باشد زیرا در حالت عادی تعدادی از بیماران کرونا برای درمان به مراکز خصوصی و غیر دولتی می رفتند که در ایام نوروز به علت تعطیل بودن این مراکز به اجبار به بیمارستانهای دولتی ارجاع می شوند.

رئیس مجمع بیمارستانی امام خمینی(ره) گفت: به طور کلی روند ابتلا به کرونا در تهران صعودی و نگران کننده است. نکته مهم درباره بیماران کرونا که به بیمارستان مراجعه می کنند این است که معمولا بیمارانی به بیمارستان می آیند که وضعیت حادتر و شدیدتری دارند و زمانی مراجعه می کنند که علائم بیماری تشدید شده است به  همین علت نسبت بیماران بستری به کل مراجعه کنندگان کرونا نسبت به گذشته بیشتر است.

وی افزود: مساله بسیار مهم دیگر این است که بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا دیر به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه می کنند به همین علت زمان مناسب را برای شروع درمان از دست می دهند و این مساله میزان بستری و فوت ناشی از این بیماری را افزایش می دهد.

صادق نیت گفت: به علت افزایش بیماران بدحال کرونا در بیمارستان، اکنون همه تخت های «آی سی یو» و بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان امام خمینی(ره) پر شده است. حتی یک بخش جدید «آی سی یو» که برای این بیماران تاسیس کردیم هم پر شده و درصدد هستیم که یک بخش جدید دیگری را برای ایجاد تخت های «آی سی یو» کرونا اختصاص دهیم تا بتوانیم پاسخگوی بیماران بد حال کرونا باشیم.

وی افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در کشور به نظر می رسد سیر ابتلا و شدت بیماری کووید۱۹ نسبت به گذشته شدت بیشتری دارد.

چرا عاقل کند  کاری  که باز آرد پشیمانی!

شهر های دیگر کشور نیز دسته کمی از پایتخت ندارند .اوضاع  در شهر های قرمز نیز بد و نگران کننده است.مردم نسبت به تذکرات و تاکیدات ستاد مبارزه با کرونا و کادر درمانی بی توجه بوده و حال شاهد تبعات این بی توجهی هستیم .بعد از پشت سر گذاشتن یک سال کرونایی چرا اتفاقات و شرایط بحرانی گذشته برای برخی درس عبرت نمی شود؟ چرا قبل از نادیده گرفتن تذکرات و پروتکل های بهداشتی و دل بستن به خوشی های زود گذر که برای خود و اطرافیانشان گران تمام می شود به تبعات آن فکر نمی کنند؟ آیا به این فکر نمی کنند که ممکن است نفر بعدی که مبتلا می شود عضوی از خانواده آن ها باشد؟در سال گذشته عده ی زیادی از مردم و حتی افراد سرشناس کشور که به نوعی سلبریتی ، مشهور و محبوب مردم بودند را از دست دادیم و در سوگ درگذشت آنها اشک ریختیم اما همچنان کرونا را دست کم می گیریم. شهر های قرمز که هر روز به تعداد آنها افزوده می شود ،  5 رقمی شدن تعداد مبتلایان و افزایش جانباختگان کرونا، پر شدن تخت های بیمارستان ها از بیماران کرونایی، نتیجه بی توجهی هم وطنانمان به محدودیت ها، ممنوعیتها ، و پروتکل های بهداشتی و عادی انگاری کرونا است که شرایطی بحرانی را برای کشور رقم زده است .

سال1400 از راه رسید؛اما عده ای سعی نکردند با خودداری از سفر های نوروزی، سال جدید را به کام خود و هم وطنانشان تلخ نکنند و حال باید سال جدید را شاهد به شماره افتادن نفس کادر درمان و مبتلایان کرونایی باشیم ...!همه ما بعد از یک سال مقابله و مبارزه با کرونا این را به خوبی دریافتیم که به جز دریافت سراسری واکسن کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی چاره‌ دیگری نداریم؛ حال آن‌که هنوز دریافت واکسن عمومی نشده و تنها راه چاره و ایمن ماندن از بیماری کرونا رعایت نکات بهداشتی، عدم مسافرت، پرهیز از حضور در اماکن پرتردد و عدم برپایی دورهمی است اشاره به آن دارد که مردم باید بیش از پیش به رعایت این نکات می پرداختند اما با این وجود رفتاری را می کنیم که نباید...در شرایط کنونی همه ی ما در قبال جان یکدیگر مسئول هستیم اما بی مسئولیتی برخی افراد، 1400 کرونایی را برایمان رقم زده است که اکنون فقط باید نشست و نظاره کرد که موج کرونای جهش یافته چگونه همه چیز را ویران می کند و چگونه نفس ها در سال جدید به شماره می افتد و امیدوار بود که مسئولین ، کادر درمان و وزارت بهداشت فکری به حال شرایط پیش آمده کنند.

 

فاطمه هوشنگی/دریا