دریا نیوزچالش های اقتصادی در بحران کرونا

، 09:18   /   کد خبر: 39017   /   تعداد بازدید: 70


دریانیوز: بیش از یک سال از اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران می گذرد و شیوع این ویروس چه در ایران و چه در کشورهای دیگر، تلفات انسانی زیادی را رقم زده و هزینه های سنگینی را به دولت ها و افراد و خانواده ها تحمیل کرده است. بحران کرونا بشر را با این واقعیت روبرو کرد که زندگی و امنیت آنها می‌تواند در روی کره زمین در خطر جدی قرار بگیرد این ویروس نشان داد که هزاران میلیارد دلار که سالیانه به بهانه تامین امنیت کشورها صرف تولید جنگ افزارها، تسلیحات و ارتش ها می‌شود در این شرایط که امنیت انسان‌ها در دنیا به خطر افتاده، کوچکترین نقش و ارزشی در تامین سلامت و امنیت روانی بشر دارا نیستند و انسان ها خود را بی‌دفاع و درمانده در مقابل این بیماری احساس می کنند.

پیامدهای کرونا در عرصه‌های اقتصادی،  سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و به تبع آن روحی و روانی آن به وضوح مشخص است و بدون شک پیامدهای آن در این عرصه  با جهش های متعدد این ویروس گسترده خواهد بود. کشورهای مختلف جهان برای مقابله با بحران این بیماری هزینه‌های هنگفت اقتصادی متحمل شده‌اند و براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، جهان در دوران پساکرونا با بحران رکود اقتصادی مواجه خواهد شد. اگرچه باید خاطر نشان کرد که توانایی اقتصادی کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و برخی از کشورها مانند ایران به دلایل اقتصادی و پیامدهای آن موضوع قرنطینه را از دستور کار خود خارج کرده‌اند زیرا بحران کرونا روی بخش‌های مختلف اقتصاد ایران تأثیر گذاشته و ممکن است زندگی مردم را از لحاظ اقتصادی با مشکل جدی روبه رو کند.مسائل مرتبط با درمان، اقتصاد درمان و شیوع ویروس کرونا و مشکلاتی که شیوع این ویروس برای طرح تحول سلامت ایجاد کرده، مورد بررسی قرار گرفته است. بحران کرونا در اقتصاد قرن بیست و یکم، تفاوت های زیادی با بحران های اقتصادی و قبل از خودش دارد.

یک تفاوت این است که این بحران، اولاً یک بحران سلامتی است. بحران های قبلی، بیش تر ساخته دست بشر بودند و بحران هایی بودند که به خاطر مشکلات اقتصادی به وجود آمده بودند.در حالی که بحران کرونا، یک بحران غیر اقتصادی بود و بحرانی بود که از یک اپیدمی (همه گیری) طبیعی شروع شد. گذشته از آن، این بحران به خاطر این که ما در قرن بیست و یکم هستیم و سرعت ارتباطات در این قرن بسیار زیاد است، فرآیند جهانی شدن سرعت بالایی به خودش گرفته است، سرعت بحران و فراگیری آن قابل ملاحظه بوده و همزمانی بحران در سراسر جهان اتفاق افتاده است.یک تفاوت دیگر این است که بحران های قبلی عموماً در کشورهای کم اهمیت اقتصادی متمرکز بود ولی اینهمه گیری در کشورهای بزرگ اقتصادی جهان اتفاق افتاد و مخصوصاً که شروع آن از کشور چین بود. چین در مرکز زنجیره جهانی تامین کالاها و قطعات بود که این موضوع باعث تاثیرگذاری جدی آن بر اقتصاد جهان شد.اتفاقی که در کشورهای مختلف جهان در حال رخ دادن است بیشتر شبیه جنگ است. به همین دلیل نیز مرکل صدراعظم آلمان وضعیت امروز جهان را شبیه جنگ جهانی دوم خوانده‌اند.

آمریکایی‌ها نیز وضعیت امروز با بحران سال۱۹۳۱ یعنی دو سال از بحران سقوط سهام در این کشور را مقایسه کرده‌اند. در این ماجرا کسانی که دارایی خود را از دست داده بودند خود را از بالای آسمان‌خراش‌های نیویورک به پایین پرتاب کردند. اقتصاد ایران به صورت طبیعی نمی‌تواند از اتفاقات کنونی جهان مستثنا باشد.در اقتصاد کشورهای توسعه یافته به چه میزان پیش‌بینی بحران‌های اقتصادی شده است؟ آیا اقتصاد ایران نیز خود را برای بحران‌هایی غیرمنتظره مانند کرونا آماده کرده است؟ اقتصاد ایران از جنبه‌های مختلف تحت فشار است. از یک طرف مهم ترین منبع درآمدی اقتصاد ایران یعنی نفت با چالش‌های جدی مواجه شده است. از یک طرف فروش نفت با کاهش قیمت مواجه بوده و از سوی دیگر میزان صادرات ما نیز نسبت به گذشته کاهش داشته است. این در حالی است که به دلیل شرایط تحریم‌ها دریافت پول ناشی از صادرات نفت نیز کار بسیار دشواری است.

رشد اقتصادی ایران در سال‌های اخیر منفی شده است.این در حالی است که وضعیت کشورهای اروپایی که امروز با بحران کرونا مواجه هستند با ایران متفاوت است. به هر حال چهار کشور مهم اروپایی یعنی فرانسه، آلمان انگلیس و روسیه جزو گروه جی هفت یعنی هفت اقتصاد بزرگ جهانی هستند. اقتصاد آلمان پس از آمریکا و ژاپن سومین اقتصاد بزرگ جهان است. در نتیجه کشورهای اروپایی و کشورهایی مانند ژاپن توانایی مقابله با این بحران را دارند  اما کشور های دیگر، کشور هایی که حتی قبل از شیوع کرونا نیز اقتصاد ضعیفی داشته اند ممکن است در دوران پسا کرونا نیز نتوانند به حال قبل باز گردند . به نظر می رسد فعلا باید منتظر بمانیم تا ببینیم در دوران پسا کرونا چه پیش خواهد آمد.

فاطمه هوشنگی/ دریا