دریا نیوزرهایی از عوارض پوستی ناشی از ماسک های تنفسی

، 10:35   /   کد خبر: 38796   /   تعداد بازدید: 49


دریانیوز: در پاندمی کووید ۱۹  استفاده از ماسک های تنفسی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شست و شوی دقیق و مکرر دست ها سه اصل مهم برای پیشگیری و کنترل شیوع بیماری است که اکیدا به افراد جامعه توصیه می شود و یک سال است که استفاده از ماسک جزئی از پوشش و الزامات زندگی مان شده است  به طوری که مجبوریم ساعت ها آن را روی صورت خود تحمل کنیم و گاها ممکن است با خارش، سوزش، و جوش ها و حساسیت های پوستی روبه رو شویم . دکتر فهیمه عبداللهی مجد عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،با اشاره به شکایات افراد از عوارض ناشی از ماسک‌ها، گفت: در این دوران استفاده از وسایل حفاظتی برای قطع زنجیره انتقال کرونا و کاهش شیوع و بروز بیماری الزامی است اما در برخی افراد به ویژه کادر درمان استفاده از وسایل حفاظتی نظیر ماسک، شیلد و دستکش ممکن است منجر به بروز مشکلات پوستی نظیر حساسیت، اگزمای تماسی و یا آکنه شود.

* عوارض استفاده مداوم از ماسک های تنفسی
  عبداللهی، ماسکنه (Maskne) یا آکنه (جوش) ناشی از ماسک‌های تنفسی را یکی از عوارض پوستی نسبتا شایع در دوران شیوع کرونا ذکر کرد که معمولا در نواحی از صورت که در تماس با ماسک قرار دارند بروز می‌کند.به گفته این متخصص پوست بیمارستان شهدای تجریش، سایش و تماس مکانیکی مداوم و طولانی مدت پوست با ماسک‌های تنفسی به ویژه اگر همراه گرما و تعریق باشد دلیل بروز این آکنه‌ها یا جوشهاست، البته گاهی انسداد فولیکول‌های مو و رشد باکتری‌ها در آن قسمت نیز منجر به ایجاد التهاب یا فولیکولیت و بروز جوش می‌شود.استادیار دانشگاه، پوست‌های چرب را بیشتر مستعد آکنه دانست و خاطرنشان کرد: استفاده از کرم‌های آرایشی، تماس طولانی مدت پوست صورت با ماسک تنفسی به ویژه ماسک‌هایی نظیر N۹۵ که محکم به صورت می‌چسبند نیز باعث افزایش احتمال بروز آکنه‌های صورت می‌شوند. عبداللهی مجد از دیگر عوارض پوستی ناشی از استفاده ماسک های تنفسی به پوسته ریزی، تحریک پذیری و قرمزی پوست اشاره کرد.

* راهکارهایی برای کاهش عوارض پوستی ناشی از ماسک های تنفسی
  شست و شوی روزانه صورت با یک شوینده ملایم و فاقد عطر و استفاده از مرطوب کننده مناسب قبل و بعد استفاده از ماسک. افراد دارای پوست چرب و مبتلا به آکنه از مرطوب کننده استفاده نکنند و در صورت خشک شدن پوستشان از مرطوب کننده‌های فاقد چربی بهره بگیرند.خشکی و ترک لبها به عنوان یکی دیگر از عوارض ناشی از ماسک‌های تنفسی است ؛ برای جلوگیری از بروز این عارضه قبل از زدن ماسک، بعد از شست و شوی صورت و قبل از خواب حتما لب ها را با وازلین چرب کنید.در هنگام استفاده از ماسک از کرم و محصولات آرایشی استفاده نکنید. با توجه به این که کرم های آرایشی منجر به انسداد منافذ پوست و افزایش احتمال آکنه می‌شوند، سعی کنید از این محصولات استفاده نکنید و  در صورت ضرورت از محصولات «غیرکومدوژن زا» که احتمال بروز آکنه به دنبال استفاده از آنها کمتر است، استفاده  کنید. از محصولات جدیدی که ممکن است منجر به تحریک بیشتر پوست شوند نظیر مواد لایه بردار اجتناب شود. ماسک‌های پارچه‌ای پس از هر بار استفاده حتما باید به خوبی شسته شوند و ماسک‌های یک بار مصرف نیز فقط یک بار استفاده شوند . البته باید توجه داشته باشید که  ماسک نباید خیلی آزاد و یا خیلی محکم روی صورت قرار گیرد. بخش داخلی ماسک‌های پارچه‌ای که روی پوست قرار می‌گیرد نباید از جنس نایلون، پلی استر و ریون باشد زیرا باعث تحریک بیشتر پوست می شوند. استراحت ۱۵ دقیقه ای و برداشتن ماسک پس از هر چهار ساعت استفاده مداوم از ماسک ضرورت  دارد و آن هم منوط به شرایطی است که خطر انتقال بیماری وجود نداشته باشد به طور مثال در محیط باز و با فاصله حداقل دو متری از سایر افراد و یا زمانی که در خودرو تنها هستید.

بهاره محمد حسینی زاده/دریا