دریا نیوزسفرهای نوروزی در برزخ کرونا

دریانیوز: بیش از یک‌سال است که به‌دلیل شیوع پاندمی کرونا در ایران و جهان، موضوع سفر از اذهان ایرانی‌های همیشه دوستدار گشت‌وگذار پاک شده است.

، 10:22   /   کد خبر: 38795   /   تعداد بازدید: 57


دریانیوز: بیش از یک‌سال است که به‌دلیل شیوع پاندمی کرونا در ایران و جهان، موضوع سفر از اذهان ایرانی‌های همیشه دوستدار گشت‌وگذار پاک شده است. اما این‌بار نوروز متفاوت‌تری در راه است. نوروز تا همین 2سال قبل، پیک اصلی سفرهای داخلی و خارجی ایرانی‌ها بود و دست‌کم 20میلیون ایرانی را راهی جاده‌ها و میلیون‌ها مسافر دیگر را نیز عازم کشورهای خارجی می‌کرد. اما پاندمی کرونا درست در آستانه نوروز‌ 1400 مانند نوروز99 نیاز ایرانی‌ها برای سفر را در برزخ دوباره ویروس کرونا اما اینبار از نوع جهش‌یافته  قرار داده است. اما امسال در آستانه تعطیلات نوروز پیش‌بینی می‌شود که ایرانی‌های خسته از 13‌ماه خانه‌نشینی به‌دلیل شیوع کرونا، حجم سفرهای جاده‌ای در نوروز را بالا ببرند و در این میان فعالان صنعت گردشگری هنوز در پیچ‌و‌خم اداری فروش تورهای نوروزی گیر کرده‌اند.سال‌98 که نوروز ایران دستخوش سیلاب‌های ویرانگر شد، براساس آمارهای نهادهای ناظر و مسئول در ایران 18میلیون ایرانی سفر کردند. اما  سال‌99 که سال جولان کرونا در کشور بود و نوروز آن با شوک ورود پاندمی آغاز شد، سفرهای نوروزی از 28اسفندماه تا 13فروردین‌ماه با 55درصد کاهش مواجه شد و تنها 8.5میلیون ایرانی به روایت آمار، به دل جاده‌های ایران زدند و برخی‌شان یا بیمار شدند یا حامل کووید-19به شهرهای مسیر بودند. امسال هم که نوروز با ویروس جهش یافته همراه است . امسال با چه چالشی رو به رو خواهیم بود؟

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی 2روز قبل از ارائه 2پیشنهاد برای بازگشایی سفرهای نوروزی در کشور به ستاد ملی کرونا خبر داد. ولی تیموری گفته بود، این 2مدل یکی الزام ایرانی‌ها برای سفر با تور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اقامت در مراکز مجوزدار زیرنظر وزارت میراث فرهنگی و دیگری الزام مسافران انفرادی یا همان علاقه‌مندان به سفر با خودرو شخصی به رزرو و اقامت در مراکز اقامتی مجوزدار پیش از انجام سفر است. چون در نوروز 1400  دیگر امکان برقراری کمپ و اقامت در چادر و مساجد و مدارس وجود ندارد.معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی در خبری دیگر حتی اعلام کرد که ستاد ملی مقابله با کرونا برای بازگشایی سفرها براساس پیشنهادهای وزارت میراث فرهنگی اقناع شده است. این اعلام در شرایطی صورت گرفته است که هنوز ستاد ملی مقابله با کرونا هیچ سخنی از بازگشایی سفرهای برنامه‌ریزی‌شده برای مسافران نوروزی نگفته و حتی سرانجام پیشنهادهای وزارت میراث فرهنگی در آن ستاد نیز مشخص نشده است.

در آغاز سال سیاه کرونا، سفر با قطار 94درصد کاهش یافت، مسافران حمل‌ونقل جاده‌ای 75درصد ریزش کردند و حمل‌ونقل هوایی نیز با کاهش 70درصدی سفر مواجه شد؛ شرایطی که نه‌تنها زیرساخت‌های حمل‌ونقل در گردشگری را به مرز ورشکستگی کشاند بلکه تاسیسات گردشگری و فعالان گردشگری را به‌مدت یک‌سال با سیاه‌ترین وضعیت مواجه کرد و حالا که مهم‌ترین فصل سفر در ایران آغاز شده است، اگر ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم به مسدود‌کردن مسیر سفر حتی سفرهای هوشمند در قالب تورهای گردشگری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بگیرد، آخرین ضربه به گردشگری ایران وارد می‌شود و خسارت 3هزار میلیارد تومانی نوروز‌99 به صنعت گردشگری ایران بار دیگر تکرار خواهد شد.

تا پیش از جولان پاندومی کرونا تأسیسات گردشگری ایران 2میلیون و 300هزار شاغل مستقیم داشت که تا امروز و براساس آمارهای رسمی بیش از 800هزار نیرو و براساس آمارهای غیررسمی بیش از یک میلیون شاغل مستقیم این صنعت بیکار شده‌اند.تاسیسات و شرکت‌های خدمات مسافرتی کشور تبدیل به بدهکاران بانکی وام‌های حمایتی شده‌اند و همان یک‌سوم نیروی باقیمانده در صنعت گردشگری کشور از جمع یک میلیون و 300هزار شاغل مستقیم صنعت گردشگری نیز عطای فعالیت در این صنعت را به لقایش خواهند بخشید و فاتحه نیروی انسانی صنعت گردشگری نیز خوانده می‌شود. حتی آرزوی اشتغال‌زایی این صنعت نیز به باد می‌رود.

 

ساجده مظفری/دریا