دریا نیوزجزئیات سفر در نوروز 1400

دریانیوز: در نوروز 99 ، کرونا تازه از راه رسیده بود و وحشت ابتلا به این بیماری، همه را خانه‌نشین کرده بود، جوری که باعث شد آمار مبتلایان و مرگ‌ومیر، به شدت پایین بیاید.

، 10:15   /   کد خبر: 38794   /   تعداد بازدید: 100


دریانیوز: در نوروز 99 ، کرونا تازه از راه رسیده بود و وحشت ابتلا به این بیماری، همه را خانه‌نشین کرده بود، جوری که باعث شد آمار مبتلایان و مرگ‌ومیر، به شدت پایین بیاید.امّا طی این یک سال همه فهمیدیم که نباید به این پایین آمدن آمار دل خوش کرد، چون به محض بی‌احتیاطی، دوباره حمله را از سر می‌گیرد. بالا رفتن آمارها طی پاییز و زمستان، باعث شد ستاد کرونا محدودیت‌هایی برای آمد و رفت‌ها در نظر بگیرد. محدودیت تردد بین شهرهای آبی از 20 دی‌ماه برداشته شد، امّا یک هفته‌ای بعد از آن، هجوم سفرها به شمال و جنوب شدّت گرفت. آن هم وقتی که کرونای نوظهور انگلیسی در دنیا شایع شده، این نگرانی پیش می‌آید که این بار قرار است پیک قربانی‌ها تا چه عددی بالا رود؟!

شرایط احتمالی سفرهای نوروزی در سال جدید

حدود 1 ماه مانده به عید نوروز به دستور فرماندار بندرعباس محدودیت های تردد شبانه در این شهراز سر گرفته شد و جریمه های نقدی برای تردد شبانه از ساعت 22 تا 3 بامداد در بندرعباس اجرا می‌شود. در این یک سالی که از آمدن کرونا گذشته، چقدر این توصیه «سفر نرفتن» جدی گرفته شد و از سفرهای غیرضروری پرهیز شده است؟ فقط کافی است کمی محدودیت‌های سفر کاهش پیدا کند تا همه از حجم ترافیک و هجوم به جاده‌ها و خطوط هوایی شمال و جنوب کشورشگفت‌زده شوند! به نظر می‌رسد فقط همین محدودیت‌ها و جریمه‌هاست که کمی از شدّت سفرها و رفت و آمد های غیر ضروری می‌کاهد، امّا آیا راه حل همین است یا نیاز به برنامه‌های جدی‌تری هست؟آیا بهتر نیست در کنار این محدودیت‌ها، تدابیر دیگری هم در نظر گرفته شود؛ تدابیری از جنس آگاهی بخشی و مجهّزسازی اماکن رفاهی و ترددگاه‌های عمومی! وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان متولی سفر مدعی است برای مدیریت این وضعیت، طرح‌هایی را که نام‌های مختلفی هم مثل «سفر ایمن، مسؤولانه و یا سالم» دارد، به همراه پروتکل‌هایی برای سفر گردشگران خارجی و داخلی به ستاد ملی کرونا داده، اما ظاهرا موافقتی در پی نداشته که به اجرا درنیامده است.

اما گفتنی است، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد قشم با معرفی سامانه قشم زیبا؛ گفت: سامانه «قشم زیبا» برای هوشمندسازی سفر به قشم در دوره شیوع کرونا طراحی شده و از ابتدای اسفندماه اجرایی می‌شود. ثبت‌نام در این سامانه برای مسافران اجباری است و از ورود مسافر به جزیره قشم بدون ثبت‌نام در این سامانه جلوگیری می‌شود.ولی تیموری از ارائه طرح‌هایی از سوی وزارتخانه به ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص انجام سفرهای تعطیلات نوروزی خبر داد و افزود: به موجب مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا با پیش‌شرط عدم تشدید شیوع ویروس سفرهای نوروزی با کنترل، نظارت و در راستای ایجاد نشاط اجتماعی انجام می‌شود.

او با تأکید بر کنترل و محدودیت‌های سفرهای نوروزی تصریح کرد: این سفرها تنها در چارچوب تورهای برنامه‌ریزی شده از طریق آژانس‌های مسافرتی دارای مجوز و تحت نظر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی امکان‌پذیر خواهد بود.

معاون گردشگری کشور عنوان کرد: برای افرادی که خارج از تورهای برنامه‌ریزی شده اقدام به سفر نوروزی ‌کنند ارائه رزرو مرکز اقامتی مجاز الزامی است.

تیموری با اشاره به التزام رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذشده ارتباط تنگاتنگی بین دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی خدمات سفر با ستاد ملی مقابله با کرونا برقرار خواهد بود که مسئولیت این فرایند در سطح ملی به عهده وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و در استان‌ها با استانداران خواهد بود.

او با بیان اینکه در همین راستا پروتکل‌های بهداشتی مجددا اطلاع‌رسانی می‌شود، اضافه کرد: پیش از شروع تعطیلات نوروزی و هم‌زمان با تعطیلات دوره‌های آموزشی برای تمامی ذی‌نفعان گردشگری در سطوح ملی و استانی برگزار می‌شود و در برگزاری این دوره‌ها نظارت کامل اعمال خواهد شد.

معاون گردشگری کشور همچنین به تصمیمات اتخاذ شده در خصوص گردشگران ورودی اشاره کرد و گفت: کلیات موضوع در خصوص اتباع ایرانی و گردشگران از کشورهای کم‌خطر در کمیته‌های تخصصی از جمله کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شده و در اولین جلسه این ستاد به تصویب نهایی خواهد رسید.

امسال برای سفر در نوروز 1400  هر گونه تبلیغی نیز ممنوع شده و ستاد کرونا هشدار داده است که اگر در این چند ماه باقی مانده تا انتهای سال، آمار کرونا بالا رود، خبری از سفر در تعطیلات نوروزی نیست!

محدودیت های تردد برای تعطیلات نوروز نیز اعمال خواهد شد؟

بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل ونقل جاده‌ای کشور اگر محدودیت‌های تردد اعمال نشود روند افزایشی سفرهای جاده‌ای تا پایان سال ادامه داشته و در نوروز سال آینده ۴۶ درصد معادل ۷۰۰ هزار وسیله نقلیه به ترددهای بین ‌استانی اضافه خواهد شد. بر اساس جدیدترین ارزیابی مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل ونقل جاده‌ای کشور از تحلیل وضعیت تردد وسایل نقلیه مختلف در جاده‌های کشور، با فرض شرایط عادی و عدم اعمال مجدد محدودیت‌های گسترده بخاطر شیوع بیماری کرونا، تردد روزانه بین استانی تا انتهای سال به طور میانگین حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار وسیله نقلیه در روز و هشت درصد بیشتر از متوسط تردد ده ماهه ابتدای امسال خواهد شد و در صورت عدم محدودیت سفر در نوروز اوج ترددها در انتهای سال به وقوع خواهد پیوست.

البته سناریو دیگری که مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل ونقل جاده‌ای کشور آن را برآورد کرده این است که با فرض اعمال محدودیت‌ها، تردد روزانه بین استانی تا انتهای سال به طور میانگین حدود ۱ میلیون و ۱۷۰ هزار وسیله نقلیه در روز باشد و ۲۶ درصد کمتر از متوسط تردد ده ماهه ابتدای سال جاری شود. البته در ادامه این گزارش آمده است که اعمال محدودیت‌ها، افزایش شیوع مجدد بیماری کرونا و تغییرات شدید آب و هوایی می‌تواند منجر به تغییر در این پیش‌بینی شود.بر اساس این ارزیابی اگر ترددها و سفرهای نوروزی در سال آتی محدود نشود، متوسط تردد روزانه بین استانی نوروز ۱۴۰۰ بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تردد خواهد شد که روزانه ۷۰۰ هزار وسیله نقلیه و معادل ۴۶ درصد به آمار کنونی اضافه خواهد کرد. همچنین اوج ترددها در انتهای هفته اول و انتهای هفته دوم تعطیلات مشاهده می‌شود.اما اگر محدودیت های سراسری با توجه به شیوع کرونا اعمال شود ترددهای نوروز ۱۴۰۰ به کمترین میزان تردد در کل سال می‌رسد و به طور متوسط تردد روزانه بین استانی ۹۸۰ هزار وسیله نقلیه برای جاده‌های کشور پیش‌بینی می‌شود.همچنین در این صورت سفرهای هفته آخر اسفند عمدتا با هدف دیدار با آشنایان در شهرستان‌ها خواهد بود .

فاطمه هوشنگی/دریا