دریا نیوزموج جدید کرونا و ممنوعیت دست فروشی در شهر های قرمز و نارنجی

، 09:54   /   کد خبر: 38793   /   تعداد بازدید: 49


دریانیوز: شیوع ویروس کرونا در ایران تغییر و تحولات زیادی در زندگی مردم ایجاد کرد، مدارس، دانشگاه‌ها و بسیاری از کسب و کارها را به تعطیلی کشاند. برخی افراد شغل خود را از دست دادند و بسیاری از اقشار جامعه به شکل‌های مختلف متضرر شدند. اگرچه دستفروشی یک شغل رسمی به شمار نمی‌آید اما افراد بسیاری از طریق آن امرار معاش و گذران زندگی‌ می‌کنند و تنها عاملی که توانست مدت زیادی بر فعالیت آنها سایه بیندازد، ویروس کرونا بود. با وجود هراس از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ و قرمزترین روزهای شهر، دستفروشان با اجناسی که در دست دارند، خود را برای فروش در معرض چشم رهگذران قرار می‌دهند.همین موضوع نیزبه ازدحام جمعیت می‌افزاید و بیم خطر شیوع ویروس کرونا را میان دستفروشان و شهروندان بیشتر می‌کند. وقتی دلیل آن‌ را جویا می‌شویم، همه آنها نیاز شدید مالی در شرایط سخت اقتصادی را عنوان می‌کنند و می‌گویند شکم گرسنه و تهیه نان شب، کرونا نمی‌شناسد. به‌هرترتیب بساط فروش اجناس، از شیر مرغ گرفته تا جان آدمیزاد، در نقاط مختلف شهر بدون توجه به خطر ویروس کرونا در خیابان‌های مرکز شهر پهن است. اغلب عرضه کنندگان میوه نیزدر کنار چرخ دستی یا وانت بارها بدون ماسک و دستکش در کنار یکدیگر و بی توجه به خطر ویروس کرونا به فروش کالاهای خود می پردازند که این عمل موجب شیوع و گسترش ویروس کرونا خواهد شد به خصوص الان که ویروس جهش یافته انگلیسی نیز وارد ایران شده و در برخی شهر ها مبتلایانی نیز مشاهده شده است .

با توجه به شرایط خاص شیوع کرونا در کشور و مشکلات فراوانی که این ویروس برای بخش اقتصادی به‌ویژه بخش‌های خدماتی ایجاد کرده، باید گفت دستفروشان نیز به‌عنوان بخش خدماتی کشور از آسیب‌های جدی این شرایط جدا نیستند. محدودیت تردد در شهر برای اهالی کسب‌وکار مانند تعطیلی ساعت 8 شب به بعد یا ممنوعیت تردد و کسب‌وکار ساعت 9 شب به بعد شامل حال دستفروشان هم می‌شود. به همین‌خاطر، با توجه به شرایط جدید، حمایت از دستفروشان در شرایط سخت اقتصادی باید دغدغه مدیران شهری باشد. با همه اینها، دستفروشی پدیده‌ای پذیرفته در تمام دنیا به‌حساب می‌آید و در بسیاری از شهرها، راهِ ساماندهی و نه برخورد و جلوگیری از فعالیت آنها اتخاذ می‌شود. در کلانشهرهای ایران اما ساماندهی هنوز به‌معنا و مفهوم واقعی صورت نگرفته و خیلی از اوقات تنها اقداماتی که بیشتر رفع تکلیف هستند، انجام شده است؛ درصورتی که از یکسو باید فهرست کاملی از دستفروشان نیازمند تهیه شده و از سوی دیگر محیطی بهداشتی برای فعالیت‌شان فراهم شود. اکنون که شهر با ویروس کرونا و کرونای جهش یافته دست و پنجه نرم می‌کند، معضل دستفروشان بیش از قبل نمود پیدا کرده است.به همین خاطر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، دستورالعمل‌هایی را برای فعالیت روزبازارها صادر کرد.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر از تعیین الزامات فعالیت دست‌فروشان در روزهای پایانی سال خبر داد و گفت: فعالیت دست‌فروشان در شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است اما در سایر شهرها محل فعالیت دست‌فروشان باید ترجیحاً در محل‌های روباز و با استفاده از سازه‌های موقت و سبک باشد.

او با تأکید بر این‌که مکان انتخاب شده برای ساماندهی دست‌فروشان نباید در نقاط بی‌دفاع شهری یا محل‌هایی بدون امکانات لازمی چون روشنایی، دسترسی مناسب و امنیت باشد، بیان کرد: ساعت فعالیت در محل‌های تعیین شده بر حسب شرایط و مقتضیات شیوع بیماری در هر شهر و بر اساس محدودیت‌های ذکر شده در مصوبه ستاد ملی کرونا توسط فرماندار تعیین می‌شود.

مدیرعامل شرکت ساماندهی و صنایع و مشاغل شهر ادامه داد: استقرار دست‌فروشان با در نظر گرفتن حداقل فاصله 2 متر و رعایت فاصله ایمن حداقل یک تا دو متر در مسیر تردد افراد برای پیشگیری از شیوع بیماری الزامی خواهد بود. همچنین در محل‌هایی که امکان جداسازی ورود و خروج وجود دارد، مسیر ورود از خروج باید تفکیک شود.

مفاخریان به نظارت بر رعایت بهداشت و استفاده از وسایل حفاظت فردی از جمله استفاده از ماسک و دستکش برای همه فروشندگان تأکید کرد و گفت: در روزبازارها باید پرهیز از تبادل وجه نقد و استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان و یا روش پرداخت از طریق QR ( کدپرداز ) در اولویت قرار گیرد.

او درباره ارائه مواد غذایی در روزبازارها گفت: همه فروشندگان مواد غذایی ملزم به داشتن کارت بهداشت معتبر و عرضه بسته‌بندی‌شده محصولات هستند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر با اشاره به لزوم رعایت بهداشت محیطی در روزبازارها، گفت: لازم است در غرفه‌های روز بازار، یک حائل (مانند پرده نایلونی یا مشمایی) بین فروشنده و خریدار قرار گیرد. همچنین سطل‌های زباله به تعداد مورد نیاز برای جمع‌آوری پسماند پیش‌بینی شود تا پسماندها در کیسه‌های پلاستیکی محکم بدون درز و نشت در پایان زمان فعالیت بازار جمع‌آوری شود.

مفاخریان با بیان این‌که مسئولیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی محل فعالیت با فروشنده است، گفت: ما موظف به اطلاع‌رسانی این الزامات در قالب تبلیغات محیطی در محل‌های تعیین‌شده هستیم اما در صورت تخلف فروشندگان، متخلفان به مراجع قضایی معرفی خواهند شد چرا که گشت‌های کنترل بهداشتی جهت پایش و نظارت بر عملکرد بهداشتی دست‌فروشان به‌صورت روزانه انجام می‌شود.

 

فاطمه هوشنگی/دریا