دریا نیوزماسک را دو لایه بزنیم

، 09:49   /   کد خبر: 38791   /   تعداد بازدید: 66


دریانیوز: یکی از روش‌‌های اصلی انتقال بیماری کرونا از طریق قطرات تنفسی است که افراد در هنگام صحبت، آواز، سرفه یا عطسه بیرون می‌دهند. اگرچه تحقیقات درباره این موضوع ادامه دارد، اما می‌دانیم که این ویروس می‌تواند توسط افرادی که علائمی از خود نشان نداده‌اند نیز منتقل شود، یعنی برخی افراد می‌توانند ناقل باشند در حالیکه خود از آن خبر ندارند .به گفته کارشناسان در حال حاضر زدن ماسک موثرترین روش برای متوقف ساختن انتقال قطرات از دهان افراد و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا است. در ابتدای شیوع ویروس کرونا ماسک زدن اجباری نبود و محققان چینی به این نتیجه دست یافته بودند که ماسک زدن نمی تواند جلوی این ویروس را بگیرد اما پس از ماه ها از شیوع ویروس کرونا و انجام تحقیقات متعدد سپس استفاده از ماسک متداول شد و  استفاده از ماسک از ۱۵ تیر ماه در کشور اجباری شد در همین راستا متخصصان تاکید دارند استفاده نادرست از ماسک با نزدن آن هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد. ماسک باید به طور کامل دهان، چانه و بخش اعظم بینی را بپوشاند.

همچنین باید دستکم هر ۲۴ ساعت یکبار اقدام به شست وشوی ماسک یا تعویض آن کنید. مردم باید به استفاده از ماسک به مانند پوشیدن لباس به عنوان یک اقدام عادی و مهم توجه داشته باشند.ماسک‌های محافظتی صورت حتی ماسک‌های پزشکی در از بین بردن خطر سرایت ویروس کرونا و جلوگیری از شیوع ویروس صد در صد موثر نیستند اما می‌توانند از ورود ذرات ویروس کرونا که معلق در هوا هستند محافظت کنند متخصصان تاکید دارند هر نوع ماسکی نمی‌تواند گزینه مناسب در مقابل شیوع ویروس کرونا باشد. استفاده از ماسک‌هایی که دارای منافذ و دریچه‌هایی بر روی خود هستند در زمان شیوع ویروس کرونا پیشنهاد نمی‌شود. این ماسک‌ها برای محیط‌های گرم و پر گرد و غبار طراحی شده اند و برخی به اشتباه تصور می‌کنند، چون این ماسک‌ها طراحی پیچیده تری دارند برای جلوگیری از شیوع کرونا مفید هستند .هدف استفاده از ماسک این است که جلوی انتشار قطرات آلوده به ویروس کرونا را در محیط بگیرد. این در حالی است که ماسک‌هایی که دارای منافذ و دریچه هستند به هوای بیرون اجازه می‌دهند درون ماسک نفوذ کرده و گردش کند. همین امر می‌تواند منجر به انتقال قطرات آلوده به ویروس کرونا به دیگران شود.

این نوع ماسک به هیچ عنوان نمی‌تواند مانع از انتقال کووید ۱۹ شود.به همین دلیل ماسک‌هایی که دارای منافذ و دریچه هستند را برای استفاده مردم پیشنهاد نمی شود. بهتر است مردم از ماسک‌های چند لایه پارچه‌ای که می‌تواند به میزان قابل توجهی مانع از انتقال هوای آلوده به محیط شود را مورد استفاده قرار دهند. این که همه افراد جامعه باید ماسک بپوشند، و این که نباید از آن‌ها استفاده گسترده کرد حامیان سرسختی دارند. افراد به دو دسته تقسیم می شوند در مورد اول به مطالعات علمی اشاره می‌کنند که ماسک می‌تواند حداقل در اندکی از افراد سالم در برابر علائم بیماری‌های شبه آنفلوانزا محافظت کند و توجه داشته باشند که ماسک‌ها می‌توانند به محافظت در برابر انتشار بدون علامت کمک کنند. اگر همه افراد هنگام خروج از خانه خود ماسک بپوشند، افرادی که ویروس دارند اما علائم ندارند مانعی خواهند داشت که می‌تواند قطرات آلوده را که از دهان یا بینی فرد خارج می شود را بگیرند.

این به محافظت از همه کمک می‌کند.افراد گروه دوم بر این باورند که شواهد علمی موجود نشان نمی‌دهد که ماسک‌ها به اندازه کافی در محیط‌های عمومی موثر هستند تا توصیه‌ای جمعی را تضمین کنند و پوشیدن فرد ممکن است احساس نادرست از محافظت در اختیار مردم قرار دهد . اما حالا که بیش از یکسال از شیووع کرونا می گذرد و اگرچه این توصیه رسمی نیست، اما استفاده از دو ماسک، یکی بر روی دیگری، از سوی متخصصان بیماری‌های عفونی به عنوان یک ایده خوب توصیه می‌شود.از آنجایی که هر ماسک در اطراف صورت شکاف‌های ایجاد می‌کند، دو ماسک زدن بر روی هم می‌تواند مهر و موم بهتری در اطراف بینی و دهان ایجاد کند. محققان استفاده از ماسک پارچه‌ای در زیر و استفاده از ماسک جراحی را بر روی آن توصیه می‌کنند.

بهاره محمد حسینی زاده/دریا