دریا نیوزروزنامه دریا بررسی کرد: گلایه کشاورزان چاه اسماعیل میناب از کم آبی برای کشت گندم

دریانیوز: آب منطقه ای : از 84 نماینده که با ما قرار داد بستند 66 نفر مازاد برداشت آب داشتند و اصلا مفاد قرارداد را رعایت نکردند

، 09:19   /   کد خبر: 38780   /   تعداد بازدید: 73


دریانیوز: در چند دهه اخیر با گرم شدن کره زمین و کاهش سطح آب دریاها و رودخانه‌ها، دستیابی به مدیریت صحیح و پایدار در بخش کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است؛ در کشور ما نیز، کشاورزی نقش حیاتی را در سلامت و اقتصاد کشور برعهده دارد. شرایط اقلیمی ایران و پراکنش نامناسب زمانی و مکانی بارندگی، مشکلات فراوانی را در بخش کشاورزی ایجاد کرده است. آب به عنوان يكي از مهمترين شاخصه هاي توليد در بخش كشاورزي است و نبود یا کمبود آن مشکلات زیادی را در این زمینه برای کشاورزان به ارمغان می آورد به خصوص امسال که میزان بارندگی در سطح استان به شدت کم و ناچیز بود.روستای چاه اسماعیل، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان میناب در استان هرمزگان ایران است.که اهالی آن بیشتر به شغل کشاورزی مشغول اند و خرج و مخارج و مایحتاج آن ها از این طریق فراهم می شود.اما امسال زمین های کشاورزی آن ها با وجود هزینه هایی که برای کاشت و ... آن کرده اند آنطور که باید به ثمر ننشسته است و دلیل آن هم کمبود آب برای آبیاری محصولات کشاورزی است. 3هزار و 500 هکتاراز زمین های این منطقه زیر کشت گندم، ذرت و ... رفته است اما کشاورزان به دلیل فشار کم آب، برای آبیاری زمین های خود به مشکل خورده و گلایه مند از عدم همکاری اداره آب منطقه ای هستند.

یکی از کشاورزان این روستا می گوید: تعداد زیادی از مردم این روستا کشاورز هستند  و هر کدام از کشاورزان این روستا مانند من قریب به 400 میلیون تومان حتی بیشتر بسته به هکتار زمین شان، برای کشت زمین خود هزینه کرده ا ند اما متاسفانه به مشکل بی آبی بر خورده ایم و اداره آب منطقه ای هیچ گونه همکاری با ما نمی کند .

وی ادامه داد: برای پیگیری به اداره آب که مراجعه می کنیم می گویند؛ آب نیست. اگر آب نیست و با بی آبی مواجه بودیم چرا به کشاورزان اطلاع رسانی نشد که زمین های خودر را زیر کشت نبرند؟ چرا جهاد کشاورزی این هشدار را به کشاورزان نداد؟ حال با هزاران هکتارزمین زیر کشت و بی آب چه کنیم ؟

وی  تصریح کرد: آبیاری زمین ها در گذشته به شکل غرقابی بود اما دولت آبیاری زمین ها را برای کاشت گندم قطره ای کرد  و گفتند که در
زمین ها فقط باید گندم بکاریم و خودشان بذر ها را به صورت یارانه ای در منطقه توزیع کردند . بعد از برداشت نیز  بایدگندم ها را به قیمت مصوب به خود دولت بفروشیم .اما زمین ها به دلیل بی آبی اصلا به ثمر ننشسته است.

محمد دستفال نماینده کشاورزان دشت شمال میناب، در این خصوص افزود: پس از 2 سال که از بهره برداری شبکه آب رسانی  می گذرد و در این منطقه کشت صورت می گیرد و اشتغال زایی به وجود آمده است، امسال، در فصل دوم که کشت گندم است، گندم کاران شمال میناب با مشکل آب مواجه شده اند.در صورتی که کشاورزان این منطقه با آب منطقه ای قرارداد دارند که مدت آن از برج 6 تا 31/1/1400 است .اما آب منطقه ای در حین کشت ، یعنی 40 روز از انجام کشت گذشته بود و 80 درصد هزینه ها نیز توسط کشاورز انجام شده بود،  فشار آب را پایین آوردند.

وی ادامه داد: آبی که ما برای آبیاری مصرف می کنیم از سد شمیل و میناب انتقال داده می شود و برای این که سیستم آب رسانی جواب دهد باید فشار آب زیاد باشد.

وی تصریح کرد: کشاورزان با توجه به هزینه هایی که برای کشت این زمین ها شده به شدت ضرر کرده اند و درخواست شان این است که اگر نمی خواهند آب رسانی کنند، این مسئله کارشناسی شود و خسارات وارد شده جبران شود چرا که کشاورزان تمام سرمایه خود را در این کار گذاشته اند.

وی بیان کرد:من در جلساتی که در این خصوص گذاشته شد شرکت کردم  آب منطقه ای می گوید آب نداریم. اگر آب نبود چرا نامه نزدند و اطلاع رسانی نکردند؟یا چرا جهاد کشاورزی بذر گندم را برای کشت در منطقه توزیع کرده است؟پس باید فکر آب را هم می کردند که اگر آب نبود، بذر هم نباید توزیع می شد.

دستفال با اشاره به این که 40 روز از کشت گندم می گذرد، گفت: محصولات کاشته شده الان نیاز به  کود دارند . یکی از مهمترین انواع کود شیمیایی و پرمصرفترین آنها، کود ازته است و از رایجترین انواع آن نیترات آمونیم، سولفات آمونیم و اوره می‌باشد که به دلیل اینکه سیستم آب رسانی جواب نمی دهند نمی توان پروسه کود دهی محصولات را شروع کرد. در این سیستم 2 مخزن وجود دارد که یکی از آن ها تصفیه آب را انجام می دهد و مخزن دیگر برای کود است که باید با فشار بالای آب به آن مخزن فشار وارد شود و کود به سیستم اصلی شبکه  هدایت شود اما با این فشار پایین آب کشاورزان نمی توانند کود را به محصولات تزریق کنند و زمان کود دهی نیز رو به پایان است .

وی گفت: از برج 9 تا 10/10 فصل کشت زمین ها بوده ولی در حال حاضر برخی کشاورزان که هکتار زمین هایشان بیشتربوده به دلیل فشار کم آب حتی نتوانستند از آبیاری اولی بهره مند شوند و حتی اگر محصول آن ها به ثمر بنشیند از آن کیفیت خوب، برخورردار نخواهند بود و عملا وارد مرحله ضرر شده اند .

وی در آخر اضافه کرد: مسئولین آب منطقه ای می گویند باید قرارداد ببندید تا به شما آب تعلق گیرد و مشکل اینجاست، کشاورزی که محصول او به ثمر ننشسته و آن را نفروخته است چگونه باید هزینه آب را پرداخت کند؟

* طی پیگیری روزنامه دریا در خصوص این موضوع از آب منطقه ای استان عنوان شد:

ترکمندی مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی آب منطقه ای در این رابطه گفت: فصل کشت کشاورزان 2 فصل است که فصل اول کشت ما  از مهر تا دی ماه است.محصول کشاورزان در این فصل هندوانه است که محصول شب یلدا است و کشاورزان در این فصل به خاطر شب یلدا تمام محصول خود را به فروش می رسانند پس این که بگویند برای بستن قرارداد پولی نداریم، قابل قبول نیست است .

ترکمندی با بیان اینکه مشکل کشاورزان پول نیست بلکه عدم مراجعه است افزود: برای قرارداد معمولا در ابتدای فصل و سال زراعی نامه نگاری هایی با جهاد صورت می گیرد که سطح زیر کشت را به ما اعلام کنند تا برای آب آن برنامه ریزی کنیم.برای مثال جهاد به ما می گوید امسال 3 هزار 500 هکتار از اراضی را می خواهیم زیر کشت ببریم و ما برای آن 3 هزار و 500 هکتار برنامه ریزی کرده و درخواست تخصیص آب می کنیم.

وی ادامه داد: آب سرمایه ملی است و بدون تخصیص هیچ کس نمی تواند از آن استفاده کند . اما این حق عموم مردم است که از آب
بهره مند شوند پس، از مدیریت منابع آب درخواست تخصیص آب صورت می گیرد و با توجه به میزان بارندگی این تخصیص به ما  داده می شود که آن را در شورای حفاظت استانداری مصوب می کنیم. امسال برای این منطقه 15 میلیون متر مکعب تخصیص آب داشته ایم و برای این مقدار آب مقرر شده بود که در کل سال زراعی 3 هزار و 500 هکتار اراضی زیر کشت محصول برود.

وی در ادامه افزود: متاسفانه کشاورزان این منطقه در فصل اول کشت این مسئله را رعایت نکردند و 3 هزار و 800 هکتار زمین را زیر کشت محصول بردند و در فصل دوم بدون هماهنگی با جهاد کشاورزی دوبرابر چیزی که باید باشد زمین هارا زیر کشت بردند.

ترکمندی با عنوان این موضوع که نماینده بهره برداران با ما قرار داد می بندند و در آن قرار داد بر اساس آبی که به آنها اختصاص داده شده  ذکر می شود که چه مقدار از زمین زیر کشت برود،  گفت: از 84 نماینده که با ما قرار داد بستند 66 نفر مازاد برداشت آب داشتند و اصلا مفاد قرارداد را رعایت نکردند.در قانون تخصیص آب بهای زراعی در قرارداد گفته شده که اگر کشاورزی آب مازاد مصرف کند  و به رعایت قانون و الگوی کشت عمل نکند ما می توانیم وی را جریمه و یا آب او را قطع کنیم اما با این وجود ما هیچ یک از این
کار ها را انجام نداده ایم حتی از جریمه آن ها گذشت کرده ایم .

وی تصریح کرد: در حال حاضر اگر سد شمیل را از نزدیک ببینید، خشک شده و کانال بین سد شمیل و میناب نیزکاملا خشک شده است  یعنی تراز آب تا حدی پایین آمده که ما برای تامین آب شرب هم ممکن است به مشکل بر بخوریم .

وی در مورد فشار کم آب گفت: آب وارد شبکه می شود و ساعت آبیاری باید 24 ساعته، یعنی شبانه روزی باشد که به آن آبیاری مفید می گویند اما کشاورزان می خواهند همه ی آب را در روز دریافت کنند. حتی ما آب رسانی را به صورت 48 ساعت بین کشاورزان و زمین های کشاورزی آنها  تقسیم کرده ایم تا هر 48 ساعت یک کشاورز بتواند زمین خود را آبیاری کند و مجبورباشند شب ها هم آب بگیرند.

وی در آخر در خصوص کشاورزانی که مدعی هستند آب اولیه خود را برای آبیاری در فصل دوم دریافت نکرده اند، گفت: اگر کشاورزی مدعی است که آب دریافت نکرده است می تواند با مستندات به ما مراجعه کند. تمام کشاورزان کنتور آب دارند و کنتور آب مشخص می کند که آنها آب دریافت کردند یا خیر.

گفتنی است در روز گذشته جلسه ای در خصوص بررسی مشکل گندم کاران شهرستان میناب با حضور مهندس سلحشور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان میناب، دکتر ملایی مدیر عامل آب منطقه ای استان در محل آب منطقه ای استان برگزار شد.که در این جلسه مقرر شد برای گندم کاران میناب آب مورد نیاز تخصیص و تامین شود. همچنین گندم کاران نسبت به انعقاد قرارداد با آب منطقه ای اقدام و جریمه مازاد مصرف نیز مورد بخشش قرار گیرد.اهم نتایج جلسه به شرح ذیل می باشد:

1- مقرر گردید بعد از تنظیم مصوبه ای در فرمانداری ویژه شهرستان و تسلیم آن به شرکت آب منطقه‌ای ، انشاءالله از روز شنبه 9 اسفند آب ورودی به شبکه آبرسانی سیستم افزایش یابد .

2- میرآب های هر کانال فرعی هم روز شنبه بابت تمدید قرارداد تا تاریخ15/۲/۱۴۰۰ به امور آب شهرستان مراجعه کنند ، همچنین مبالغی که بابت جریمه در قبوض صادره درج شده بود بخشیده شود و قیمت آب بها برای کشت گندم نیز نسبت به قیمت قبلی اصلاح شود.

3- بعلت وضعیت نه چندان مطلوب آب موجود در سد شمیل مقرر گردید که شیفت بندی کانال ها با نظارت شرکت میناب رود و همکاری کشاورزان جهت مدیریت زمان باقی مانده تداوم یابد.

امید می رود که مسئولین تا پایان فصل کشت همچنان در کنار کشاورزان جهت کاستن از مشکلات حضور داشته باشند .

 

فاطمه هوشنگی/دریا