دریا نیوزجان بخشیدن با اهدای مستمر خون

، 09:24   /   کد خبر: 38752   /   تعداد بازدید: 73


دریانیوز: در مراکز اهدای خونِ، خون اهداکنندگان داوطلب واجد شرایط لازم (با انجام برخی پایش‌ها)، توسط مراکز انتقال خون جمع‌آوری می‌شود. سپس خون هدیه‌شده برای بررسی ایمنی و سلامت آن مورد آزمایش‌های غربالگری و تأیید سلامتی قرار گرفته و خونی که در این آزمایش‌ها، رد شود با شرایط خاص و با حفظ کامل ایمنی سوزانده و معدوم می‌گردد. خون و فرآورده‌های خونی سالم به بانک خون مراکز درمانی تحویل و در مواقع نیاز برای یکی از بیماران نیازمند مصرف می‌شود.

در بیشتر موارد اهدا کننده، بیمار مصرف‌کننده خون یا فرآورده را هیچگاه ندیده و نمی‌شناسد. فرآیند انتقال خون ستون پزشکی مدرن است که هرساله جان میلیون‌ها نفر را نجات می‌دهد خون سالم نجات دهنده زندگی است و همه روزه در سراسر جهــان بســیاری از افــراد بــه خــون و فرآورده های خونی نیاز پیدا می کنند به طوریکه از هر سه نفر مردم دنیا،یک نفر در طول رندگی احتیاج به تزریق خون و فرآوردهای خونی دارد.از بارزترین موقعیت هایی که نیاز مبرم به دریافت خون پیدا می کنند آسیب دیدگان از حوادث و سوانح گوناگون مانند تصادف رانندگی، سوختگی ها و عمل های جراحی است.

اما با شیوع ویروس کرونا بسیاری از اهدا کنندگان خون به دلیل رعایت پروتکل ها و ترس از ابتلا به این ویروس دیگر به مراکز اهدای خون مراجعه نمی کنند شیوع گسترده ویروس کرونا در موج جدید و ایجاد نگرانی های زیاد در جامعه، یکی از دلایل جدی در کاهش آمارهای حضور و اهدای خون مردم است که برای از بین بردن نگرانی ها، بارها اعلام شده است که مراکز اهدای خون به دلیل رعایت شیوه نامه های بهداشتی، در بالاترین سطح سلامت قرار دارند و در مراکز انتقال خون مطابق استانداردها و پروتکل های بهداشتی ، الزامات برای حفظ سلامت اهدا کنندگان اجرا می شود و خطری در رابطه با ویروس کرونا و یا هر آلودگی دیگر مراجعه کنندگان را تهدید نمی کند. با حضور مستمر مردم به طور خاص در این روزهای سخت بهترین و شیرین ترین لحظه ها را در نظام سلامت بسازند زیرا چشم بیماران ، منتظر اهدای خون مردم و رساندن این مایه حیات بخش به بدن رنجور آن هاست.

عدم وجود جایگزین مناسب برای خون، محدودیت زمان نگهداری و نیاز همیشگی به خون و فرآورده های آن سبب شده تا اهدای خون از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار باشد. گاهی فراخوان هایی در فضای مجازی منتشر می شود که مخاطبین را تشویق به اهدای خون می کند و گاهی هم نتیجه های مثبتی حاصل می شود و کمبود خون مقطعی جبران می شود اما نیاز به خون و فرآورده‌های خونی نیاز همیشگی و روزانه است و چنانچه مردم به مدت دو روز خون اهدا نکنند شبکه خون‌رسانی کشور دچار مشکل می‌شود. خون و فرآورده های خونی مدت زمانی طولانی نمی توان نگهداری کرد از همین رو نیاز به اهدای مستمر خون است.

بهاره محمد حسینی زاده/ دریا