دریا نیوزتزریق واکسن و نفس راحت کادر درمان

، 09:34   /   کد خبر: 38746   /   تعداد بازدید: 65


دریانیوز: بعد از یک سال جنگیدن و مقابله با ویروس کرونا و حواشی و اخبار بد و ناگوار کرونا، بعد از گذشت پیک یک و دو و سه، بعد  از دست دادن عزیزانمان به خاطر کرونا بالاخره به مرحله تزریق واکسن رسیدیم و اولویت‌بندی‌ها برای تزریق آن به کادر درمان که در یک‌سال گذشته با خطرات و سختی‌های قابل توجهی مواجه بودند، مورد استقبال مردم هم قرار گرفته است. فاز اول این واکسیناسیون از 21بهمن آغاز شده و همچنان در حال اجراست. تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هم با برخورداری از سهمیه اختصاص یافته، تزریق واکسن به کادر درمان آی‌سی‌یو را تکمیل کرده‌اند. بررسی تحویل واکسن کرونا در بسیاری از استان‌ها به تأکید دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حاکی از ارسال منظم و به‌موقع محموله‌هاست آن هم درحالی‌که تاکنون هیچ گزارش رسمی از وجود مشکلات حاد ناشی از ترزیق واکسن مشاهده نشده است.نکته بسیار مهم در این بین، ایمن سازی کادر درمان و تزریق امید به کادر درمان برای عبور از روزهای سختی است که به‌نظر تمام‌نشدنی می‌رسد آن هم با این وجود که کرونا از برندهای مختلف خود رونمایی می‌کند و ورود ویروس انگلیسی به 2استان ایران تأیید شده است.این واکسن طی روزهای اخیر نشان داده است بسیار کم‌عارضه بوده و تنها در برخی موارد شخص بعد از تزریق، تب مختصر و بدن درد را تجربه می‌کند که عمومی هم نیست.

با توجه به اینکه همچنان ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستیم، هنوز نمی‌توان با اطمینان نسبت به مبتلا شدن افرادی که واکسن دریافت کرده‌اند نظر داد.در مازندران هم اواخر هفته گذشته خبری از بدحال شدن چند پرستار ساروی پس از تزریق واکسن منتشر شد که سیمین بابایی، مدیر روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تکذیب این مطلب، بیان می‌کند: براساس آخرین پیگیری‌های انجام شده تاکنون هیچ‌یک از افرادی که واکسن کرونا را دریافت کردند، مشکلی برایشان پیش نیامده و حالشان خوب است.یکی از پرستاران بیمارستان الیگودرز هم می‌گوید: من و 9کادر درمانی این مرکز واکسن زده‌ایم و تا الان هیچ عارضه‌ای وجود نداشته است. این چند روز اولویت کادر درمان آی‌سی‌یو بودند اما دیگر همکاران ما هم در معرض خطر قرار دارند و امیدواریم با اختصاص سهمیه بیشتر شرایط خدمات‌رسانی به بیماران کرونایی با آسودگی همراه شود.تزریق این واکسن به طور قطعی به نفع جامعه و مردم است و برای قطع زنجیره و رهایی از این بیماری باید واکسیناسیون انجام شود  .

گفته می شود این واکسن تا پایان اسفند برای کارکنان بهداشت و درمانی اعم از دولتی و خصوصی گروه یک و کارکنان بهداشتی درمانی گروه 2 و معلولان ذهنی و جسمی و سالمندان مراکز تجمعی تزریق خواهد شد. تزریق واکسن در فاز 2 تا پایان بهار سال آینده برای افراد دارای بیماری زمینه‌ای پرخطر یک و 2، اشخاص بالای ۶۵سال انجام می‌شود.افراد ساکن در مراکز تجمعی، خانم‌های باردار و اشخاص گروه سنی ۵۵ تا ۶۵ساله هم در فاز 3 و تا پایان تابستان سال آینده واکسن دریافت خواهند کرد. ممکن است در ماه‌های اول واکسیناسیون شاهد کاهش میزان مرگ‌ومیر و سپس کاهش موارد ابتلا به بیماری در کشور باشیم  البته مشروط بر آنکه، تا واکسیناسیون سراسری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه ضعیف نشود. با ورود واکسن علیه کووید۱۹، نباید حساسیت‌های مردم نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کاهش یابد، زیرا تا واکسینه شدن گسترده مردم به کروناویروس، باید دستورات بهداشتی در برابر این ویروس منحوس را جدی گرفت چرا که هرگونه بی توجهی، سهل‌انگاری و رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی زمینه ساز شدت چرخش و انتقال کروناویروس در جامعه است.

 

فاطمه هوشنگی/دریا