دریا نیوزدر دویست و دهمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس مطرح شد: لزوم همراهی مردم در روند پروژه های گاز رسانی

دریانیوز: در هرمزگان که منبع گاز و نفت می باشد شهروندان باید از این نعمت برخوردار شوند که این مهم همکاری و همراهی مردم را می طلبد تا زودتر این پروژه به سرانجام برسد

، 10:07   /   کد خبر: 38408   /   تعداد بازدید: 81


دریانیوز: دویست و دهمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور کار « ارائه گزارش در خصوص عملیات گاز رسانی در سطح شهر بندرعباس» با حضور محمود یارشناس رئیس امور مهندسی و اجرای  طرح های شرکت گاز استان هرمزگان وحسین بازماندگان معاون امور زیربنایی شهرداری بندرعباس برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه، همکاری و تعامل شهرداری و شرکت گاز را در راستای حل مشکلات شهروندان ضروری دانست و بیان کرد: تسریع در حل مشکلات زیربنایی در حوزه شهری با تعامل و هم افزایی بین دستگاه های خدمات رسان صورت می گیرد.

اسلام باوقار گفت: دستگاه های اجرایی و خدمات رسان براساس یک برنامه ریزی مدون می توانند تأثیر بسزایی در توسعه و آبادانی شهر داشته باشند.

باوقار افزود: رفع مشکلات در حوزه  خدمات رسانی به مردم شهر بندرعباس نیازمند جدیت و همکاری همه ی دستگاههای مربوطه می باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس با تأکید بر همکاری شهرداری با سایر دستگاه های اجرایی در راستای رفع مشکلات شهر گفت: شهرداری بندرعباس علیرغم تمام مشکلاتی که دارد در بحث ترمیم نوار حفاری و بهبود سطح خدمات رسانی به مردم از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

باوقار خاطر نشان کرد: مردم زمانی دغدغه نبود گاز را داشتند و الان که همه ی استان ها از نعمت گاز برخوردار هستند و همچنین استان هرمزگان که خود منبع گاز و نفت می باشد می بایست شهروندان از این نعمت برخوردار شوند که این مهم همکاری و همراهی مردم را می طلبد تا زودتر این پروژه به سرانجام برسد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در ادامه با اشاره به گزارش شرکت گاز مبنی بر اجرای 500 کیلومتر لوله کشی در شهر بندرعباس و حفاری های ایجاد شده در راستای گاز کشی به شهروندان بیان کرد: اجرای 500 کیلومتر گاز کشی و حفاریهای ایجاد شده در شهر حجم بالایی است که شهرداری هموار سازی و پر کردن چاله های ناشی از نوار حفاری ها را در دستور کار خود قرار داده است تا از وارد شدن خسارت به مردم جلوگیری شود.

رضا حیدری زاده، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: اجرای پروژه گازکشی در شهر بندرعباس یکی از پروژه های مهمی می باشد که با همراهی شرکت گاز و شهرداری در حال انجام است و وسعت کار بسیار زیاد است که همراهی و مشارکت همه شهروندان را می طلبد.

رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: شاید اجرای این پروژه برای مردم، امروز سخت باشد اما برکات این گازکشی را در سالهای آینده خواهیم دید، اما عدم اطلاع رسانی به موقع به شهروندان باعث بروز مشکلاتی شده  و لازم  است دیگر دستگاه های حفار،مسائل ایمنی لوله گاز را مد نظر قرار دهند تا مشکلاتی برای شهروندان بوجود نیاید.

اسماعیل بواشه عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه بیان داشت: برای اجرای هر پروژه قبل از شروع آن می بایست تمهیدات و برنامه هایی دیده شود که متاسفانه در اجرای پروژه گاز کشی این مهم صورت نگرفته است و مردم از گاز کشی منازل خود هیچ استقبالی نمی کنند.

بواشه گفت: بهتر است قبل از اینکه آپارتمانی ساخته شود انشعاب گاز هم مانند برق و آب اجباری کنیم تا مشکلات کمتری برای شهروندان پیش بیاید.

وی افزود: یکی از دلایلی که مردم برای گازکشی استقبال نشان نمی دهند هزینه بالا و کنده کاری هایی در ساختمان است که باعث ایجاد نازیبایی در ساختمان ها می شود و باید نظارت بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

بواشه گفت: درست است که شهرداری بعد از حفاری ایجاد شده، کار ترمیم نوار حفاری را انجام می دهد اما باید این ترمیم ها با سرعت و دقت بیشتری انجام شود تا برای مردم مشکلی ایجاد نشود.

وی بیان کرد: بهتر است در طرح های تفکیکی جدید کل تاسیسات خدماتی  زیر کار مانند آب، برق، گاز و مخابرات در یک کانالی قرار گیرد تا در آینده برای شهروندان مشکلی پیش نیاید.

محمود یارشناس رئیس امور مهندسی و اجرای  طرح های شرکت گاز استان هرمزگان در این جلسه گفت: مرحله اول انشعاب و گاز رسانی خواستن مردم است و به جرأت می توان گفت که در هرمزگان در بسیاری از موارد هنوز خیلی از مردم از داشتن گاز امتناع می کنند  و معتقد هستند که مصرف گازشان کم است و نیازی به گاز کشی نمی باشد و بنابراین همکاری نمی کنند.

یارشناس افزود:  به طور کلی اولویت بندی شرکت گاز، گاز رسانی برای صنایع می باشد و طبق برآوردی که شده  است هزینه گاز رسانی به بخش خانگی در مناطق جنوبی کشور طی پنجاه سال هم بر نمی گردد .

اما از آنجایی که گاز از همین استان خارج می شود و به استانهای همجوار می رود و متاسفانه خود هرمزگانی ها بهره مند نسیتند، و ما در تلاشیم که این نعمت خدادادی را درب منزل هم استانی هایمان ببریم.

ضمن آنکه حوادث و مشکلات پیش آمده در اثر استفاده از سیلندرهای گاز به مراتب بیشتر از استفاده از گاز شهری می باشد.وی  با اشاره  به شبکه قدیمی زیرساخت استان و اینکه برای گاز رسانی ها باید با نقشه های ساخته شده تاسیسات شهری هماهنگ باشیم ولی متاسفانه هیچ شرکتی  نقشه ها اجرایی قدیمی شهر را ندارد، عنوان نمود: شرکت های خدمات رسان آب و برق  و مخابرات بیش از ۶۰ سال در حال خدمت رسانی هستند و شرکت گاز به عنوان آخرین شرکت خدمات رسان شهری وارد این حوزه شده است و  در حال فعالیت می باشد واز آنجاییکه بسیاری از شبکه ها بر اثر استاندارد ایجاد نشده است  و یا حتی اگر ایجاد شده باشند به دلایلی که بارها معابر کنده کاری و آسفالت شده اند در این مدت کدهای ارتفاعی خدمات تغییر کرده است و نقشه دقیقی وجود ندارد. که در بسیاری از موارد کنده کاری ها باعث ایجاد خسارت به تاسیسات زیر زمینی می شود وبا خود هزینه به دنبال خواهد داشت.

یارشناس در جای دیگری از سخنان خود افزود:  طبق مصوبه ای مقرر شده است که 500کیلومتر گاز رسانی در استان در طی 2سال انجام شود این درحالی است که این مقدار شاید کار 10 سال در شرکت گاز باشد.

بنابراین تقسیم بندی شده است که 250 کیلومتر در سال99 و 250 کیلومتر در سال 1400 صورت گیرد.وی تصریح کرد:  25هزار علمک برای شهر بندرعباس پیش بینی کرده ایم که تاکنون حدود ۲۰۰۰ مورد بیشتر انجام نشده است و به ازای هر علمکی  که درب خانه هر شهروندی زده می شود حدود ۸ میلیون تومان هزینه می شود که فقط ۲۱۴ هزار تومان از شهروندان دریافت می شود.

یارشناس گفت:  در جهت آسایش  مردم اکنون به ازای هر ۵کیلومتر گاز رسانی، تست انجام می شود و در صورت تایید به شهرداری اطلاع داده می شود که کار ترمیم صورت گیرد درحالیکه در گذشته به ازای هر 20 یا 30 کیلومتر گازرسانی، تست و تایید صورت می گرفت. که البته هزینه سربار شرکت گاز محسوب می شود.

وی با اشاره به گلایه شهروندان در خصوص هزینه انشعاب گاز افزود: شرکت گاز هزینه ای برای گاز رسانی دریافت نمی کند و هزینه برای لوله کشی داخلی است که حدود ۷میلیون تومان است و در تلاش هستیم که با رای زنی ها بتوانیم همین هزینه ها را هم کاهش دهیم.

یارشناس گفت:  گاز کشی داخل منازل با نظام مهندسی است و در این زمینه چند شرکت محدود  لوله کشی  مشغول به کار هستند و از آنجاکه مشخصات لوله ای که در بندرعباس استفاده شود متفاوت تر از سایر نقاط است به همین دلیل هزینه تمام شده کمی متفاوت تر
 است.

وی اذعان کرد: طبق مصوبه هیئت وزيران مصرف کننده هایی که از مقدار معینی گازکمتر مصرف کنند هزینه ای برایشان محاسبه نخواهد شد؛  به احتمال زیاد در هرمزگان به غیر از صنایع و بخش‌هایی از حاجی آباد که سردسیر محسوب میشود و قطعا مصرف گاز بیشتری دارند؛ سایر نقاط بابت مصرف گاز هزینه پرداخت نمی‌شود.

یارشناس تاکید کرد: در ساختمان سازی نیازی نیست که به ازای هر واحد کنتر گاز و لوله کشی مجزا در نظرگرفت چراکه با یک لوله کشی مادر در ساختمان می توان برای واحدها انشعاب مجزا در نظر گرفت که با این روش هزینه ها بسیار پایین می آید.حسین بازماندگان، سرپرست معاونت عمرانی و امور زیربنایی شهرداری بندرعباس در این جلسه گفت: در ۴ ماه اخیر در ۲۵ نقطه از شهر بخش حفاری و کانال داریم و با مشکلاتی روبه رو هستیم چه برسد به پروژه ای که در آن می خواهیم ۵۰۰کیلومتر را حفاری نماییم.

وی افزود: برای سرانجام رسیدن این پروژه ها مردم و شهرداری و شرکت گاز باید با هم همکاری داشته باشند که نتایج خوبی را کسب نماییم.

بازماندگان تاکید کرد: حفاری از سمت شرکتهای مختلف آب و برق و گاز  در طول سال زیاد است و در تمام موارد ترمیم آسفالت ، مردم شهرداری را مسوول می دانند.

بحث حفاری زمان کمتری را می طلبد و به واسطه استانداردهایی که شرکت گاز باید  داشته باشد زمانی پروژه به دست شهرداری می افتد که مردم حوصله کمتری  دارند.15 اکیپ پیمانکاری در ۱۲ نقطه از سطح شهر در حال خدمات‌رسانی برای ترمیم نوار آسفالت هستند.

 

مریم منصف/دریا