دریا نیوزبا حکم دکتر فرهاد دژپسند ، وزیر اقتصاد ؛ « مهدی دسینه » مدیرکل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان شد

دریانیوز: معاون وزیر اقتصاد : انتصاب مدیر توانمند و دارای تعلقات محیطی به این استان ، برای مدیریت اداره کل اقتصاد مورد تأکید وزارتخانه بود که خوشبختانه این امر تحقق پیدا کرد

، 09:12   /   کد خبر: 38405   /   تعداد بازدید: 166


دریانیوز: دکتر مهدی دسینه با حکم دکتر فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد به عنوان نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان برگزیده شد.

طی مراسمی دکتر مهدی دسینه به عنوان نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان هرمزگان معرفی شد.این نشست که با حضور استاندار هرمزگان،معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاون توسعه مدیریت و منابع امور مالیاتی کشور،مدیرکل دفتر امور استان ها وزارت امور اقتصادی و دارایی و مدیران ارشد استان برگزار شد.

در این نشست استاندار هرمزگان ضمن قدردانی از خسروانی فرد سرپرست سابق امور اقتصادی و دارایی هرمزگان به اهمیت این دستگاه اشاره کرد.

دکتر همتی با اشاره به  توانمندی های مدیران بومی در استان دکتر دسینه را یکی از مدیران جوان ،پرتلاش و موفق استان دانست و افزود؛ با نگاهی اجمالی به کارنامه دکتر دسینه می توان دریافت که ایشان از مدیران ارزشمند استان هستند که می توان آینده ی درخشانی در سطح مدیریتی برایشان متصور شد.

استاندار هرمزگان ضمن اشاره به جایگاه و شخصیت علمی دکتر دسینه به تالیفات ،مقالات و تلاش های وی در دانشگاه اشاره کرد و حضور دسینه را فرصتی برای استفاده از مدیران  جوان دانست.در بخش دیگری از این نشست دکتر عسکری معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی به ایراد سخنانی درباره اهمیت اداره کل امور اقتصادی و دارایی پرداخت و آن را بازوی مهم وزارت اقتصاد خواند.

دکتر عسکری با اشاره به توان مدیریتی و نیروی جوانی و در هم آمیختن آن با جایگاه دانشگاهی و علمی دسینه را گزینه ی مناسب مدیرکلی امور اقتصادی و دارایی هرمزگان دانست.

در بخش دیگری از این نشست نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان با قدردانی از حسن اعتماد استاندار و وزیر امور اقتصادی و دارایی به  پتانسیل ها و ظرفیت های اقتصادی استان در حوزه اقتصاد اشاره کرد و وجود یک نگاه سیستماتیک ضروری خواند.

دسینه مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان هرمزگان در ادامه افزود ؛ اولویت‌های مهم اقتصادی در استان نیازمند ایجاد چشم انداز اقتصادی و تقویت مرکز خدمات سرمایه گذاری استان است.

دسینه در بخش دیگری از سخنانش به کاهش بروکراسی اداری در حوزه سرمایه گذاری اشاره کرد و آن را از اهداف مهم خواند.نماینده وزیر امور اقتصادی و دارایی در استان در بخش پایانی سخنانش فروش اموال مازاد دولتی ،تحقق اقتصاد هوشمند و اعتماد به آموزش را از مهمترین برنامه های خود برشمرد. در پایان این مراسم دکتر مهدی دسینه به عنوان نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان معرفی شد.

دلایل انتصاب دسینه برای اداره کل اقتصاد از زبان معاون وزیر

معاون وزیر اقتصاد گفت: انتصاب مدیر توانمند و دارای تعلقات محیطی به این استان، برای مدیریت اداره کل اقتصاد مورد تأکید وزارتخانه بود که خوشبختانه این امر تحقق پیدا کرد.

  علی عسکری در آیین معارفه نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان هرمزگان، با بیان اینکه هرمزگان استانی با اهمیت ویژه در اقتصاد ایران است، گفت: انتصاب مدیر توانمند و دارای تعلقات محیطی به این استان، برای مدیریت اداره کل اقتصاد مورد تأکید وزارتخانه بود که خوشبختانه این امر تحقق پیدا کرد.

وی با اشاره به مدت زمان سرپرستی هدایت اله خسروانی فرد در اداره کل امور اقتصاد و دارایی هرمزگان، افزود: طی این مدت از توانایی های وی توانستیم بهره بگیریم و آرامش بر مجموعه حاکم شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد، دارا بودن دو ویژگی دانش و تجربه را از دغدغه های انتصاب مدیران در وزارت اقتصاد عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با رایزنی انجام شده، فرد خوشنامی در استان انتخاب شد و در حوزه مدیریتی اگرچه به‌طور عمده در دانشگاه خدمت کرده اما در حوزه مالی هم صاحب تجربه و صاحب نظر است.

وی با تأکید بر وظیفه مدیران در راستای ظرفیت سازی، به ‌عنوان لازمه پیشبرد مؤثر اهداف در هرمزگان گفت: مدیران باید از توانمندی‌ها و ظرفیت دیگر دستگاه‌های اجرایی نیز استفاده کنند و این اتفاق آینده بهتر و مناسب تری را برای استان رقم خواهد زد.

عسکری، با بیان اینکه روحیه تعامل پذیری می‌تواند در پیشبرد کارها بسیار مؤثر باشد، بهبود کسب و کار را یکی از رسالت‌های مهم مجموعه وزارت اقتصاد در راستای توسعه اشتغال و سرمایه گذاری در استان برشمرد و اضافه کرد: ایجاد بستر برای به فعلیت رسیدن سرمایه گذاری داخلی و خارجی در کشور و استان مهم هرمزگان یکی از دغدغه ماست که هر چقدر بتوانیم در جذب سرمایه گذاری موفق عمل کنیم، در خدمت به کشور و مردم عزیز ایران موفق تر عمل کرده ایم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد و دارایی، سهام عدالت را یکی از دغدغه‌های مهم کنونی دولت عنوان کرد و با اشاره به دستور مقام معظم رهبری به دولت و وزارت اقتصاد برای تسریع در ساماندهی سهام عدالت و واگذاری مدیریت سهام به سهامداران، تصریح کرد: بر همین اساس تا پایان بهمن ماه انتخابات هیئت مدیره شرکت سهام عدالت انجام و شرکت سهام عدالت با شکل جدیدی مدیریت خواهد شد.

وی با اشاره به ظرفیت بزرگ مالی شرکت سهام عدالت در استان ها، گفت: سهام عدالت با سرمایه عظیمی که در اختیار دارد می تواند نقش پررنگ تری در اقتصاد خانوارها ایفا کند و با پشتوانه این سرمایه بزرگ می تواند سرمایه گذاری جدید از طریق اوراق بازار سهام، منابع بانکی و ... شکل بگیرد.

عسکری تصریح کرد: پس از ثبت نام سهام عدالت در مرحله فعلی و رسیدن به حد نصاب حداقل 51درصد، مجامع در مرحله اول و دوم برگزار و اعضای هیئت مدیره شرکت سهام عدالت در استان ها انتخاب می شوند که تحقق آن گام بزرگ و رو به جلو در راستای مدیریت درست منابع سهام عدالت است.  

روحیه حمایت از تولید، صادرات و سرمایه گذاری باید نهادینه شود

استاندار هرمزگان، قدرت هماهنگی با دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی را از ملزومات مدیریت اداره کل امور اقتصاد و دارایی استان
عنوان کرد و گفت: شناسایی و معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه گذاران خارجی و نظارت بر تصمیمات دستگاه ها در این خصوص، می تواند در شرایط جنگ اقتصادی به کمک کشور و رونق معیشت واشتغال مردم استان بیانجامد.

فریدون همتی در آیین معارفه مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان هرمزگان با بیان اینکه بکارگیری همه ابزارهای لازم مدیریتی و تعامل با سایر دستگاه های حاکمیتی می تواند به‌عنوان یک استراتژی مهم در دستور کار مدیر جدید این مجموعه قرار بگیرد، اظهار داشت: این رویه می تواند از به‌وجود آمدن چالش‌های بعدی پیشگیری و در شرایط تحریم های ظالمانه و سخت، به بخش تولید و اقتصاد کمک کند.

وی با اشاره به وظایف چندوجهی مدیران، افزود: یک بخش از کار مدیران، مدیریت درون سازمانی است و نقش مهم تر آنان ایجاد روحیه و فضای سالم برای حمایت از تولید، صادرات و سرمایه گذاری‌های جدید است که باید به همه ارکان اداری آن مجموعه تسری پیدا کند.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه رونق و جهش تولید امروز به‌عنوان مسئله اصلی کشور مطرح است، گفت: اگرچه موفقیت های زیادی در این بخش به‌دست آورده ایم اما دشمن در این زمینه به دنبال استفاده از همه ابزارهای لازم برای ضربه به اقتصاد کشور است که می توان با پشتیبانی و مدیریت درست، دشمن را در رسیدن به این اهداف شکست داد.

وی با تاکید بر ضرورت هماهنگی مدیران دستگاه های اجرایی با مجموعه استانداری، تصریح کرد: زمانی می توان ارزیابی دقیق و درستی از عملکرد یک دستگاه داشت که تمام ظرفیت های آن مجموعه در اختیار مجموعه استانداری و نماینده عالی دولت قرار بگیرد و بتوان از این ظرفیت برای ارائه خدمات بیشتر به مردم و نظام بهره برد.

همتی افزود: امروز در شرایط کرونا و جنگ اقتصادی بیش از هر زمان دیگری نیازمند حضور مدیران آگاه و با بصیرت هستیم که تشخیص درستی از موقعیت کشور و شرایط ویژه پیش رو داشته باشد و بتواند با روحیه جهادی اثرات مثبتی بر زندگی مردم بگذارد.

نماینده عالی دولت در استان، قدرت هماهنگی با دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی را از ملزومات مدیریت اداره کل امور اقتصاد و دارایی استان عنوان کرد و گفت: شناسایی و معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه گذاران خارجی و نظارت بر تصمیمات دستگاه ها در این خصوص، می تواند در شرایط جنگ اقتصادی به رونق معیشت و اشتغال مردم استان کمک کند.

همتی با اشاره به موقعیت مطلوب استان در حوزه درآمدهای عمومی و مالیاتی، نقش هرمزگان را در اقتصاد ملی و بودجه عمومی مهم عنوان کرد و افزود: پرداخت مالیات واحدهای فعال اقتصادی هرمزگان در استان، علاوه بر اینکه مطالبه جدی مجموعه حاکمیتی در استان است، خواسته بحق مردم، نخبگان و رسانه ها نیز هست و تمام واحدهای فعال استان باید در همین استان مالیات خود را بپردازند.

وی با بیان اینکه هرمزگان ظرفیت و نیروی انسانی لازم را به منظور رتق و فتق امور مربوط به مالیات تمامی واحدهای فعال استان را دارد، اضافه کرد: هرمزگان ظرفیت های بزرگ و ملی دارد و به همین تناسب باید مأموریت های بزرگتری نیز به استان محول شود.

استاندار هرمزگان همچنین ضمن قدردانی از زحمات خسروانی فرد در طول مدت سرپرستی وی در اداره کل امور اقتصاد و دارایی، گفت: در طول مدت تصدی وی در این جایگاه، اقدامات خوبی صورت گرفت و بنا داریم از ظرفیت و توانمندی وی در پست های مدیریتی دیگر استفاده کنیم.

هرمزگان جزء ۵ استان درآمدزا در حوزه اقتصادی است

 مدیرکل جدید امور اقتصادی و دارایی هرمزگان عنوان کرد: این استان بزرگ‌ترین تأمین‌کننده بودجه کشور و جزء ۵ استان درآمدزا در حوزه اقتصادی به شمار می‌رود.

مدیرکل  جدید امور اقتصادی و دارایی استان هرمزگان در آیین معارفه مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان هرمزگان گفت: استان هرمزگان دارای ظرفیت‌های بالایی است که باید از آن استفاده شود.مهدی دسینه افزود: وجود بنادر تجاری، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، صنایع بزرگ در غرب استان هرمزگان، وجود ۱۴ جزیره در این استان، شبکه‌های حمل و نقل مختلف، استفاده از ظرفیت دریا، صنعت شیلات و توریسم می‌تواند نقش مهمی در حوزه اقتصادی داشته باشد.

وی با بیان اینکه ۷۱ درصد درآمد کشور در حوزه حمل و نقل، ۲۰ درصد در حوزه تجارت غیرنفتی متعلق به  استان هرمزگان است، مطرح کرد: استان هرمزگان بزرگ‌ترین تأمین‌کننده بودجه کشور و جزء پنج استان درآمدزا در حوزه اقتصادی به شمار می‌رود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان هرمزگان ابراز امیدواری کرد که با کمک مسئولان بتواند در انجام امور محول شده در حوزه اقتصادی موفق عمل کند.دسینه از مدیران جوان هرمزگانی، عضو هئیت علمی گروه اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس و دارای مدرک دکتری مالی با درجه استادیاری است.

وی مقالات علمی متعددی در حوزه مدیریت مالی و اقتصادی دارد و چند کتاب نیز در این حوزه به رشته تحریر درآورده است.مهدی دسینه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم(اکنون)، واحد بین‌الملل دانشگاه آزاد قشم و  مرکز آموزشی و فرهنگی سمای هرمزگان را در کارنامه خود دارد.