دریا نیوزرنگ آبی و زمزمه‌های برگزاری کنسرت در کیش

، 10:51   /   کد خبر: 38393   /   تعداد بازدید: 74


دریانیوز: از اسفندماه سال گذشته تا هفته گذشته تقریباً تمام فعالیت‌های فرهنگی و هنری تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفت؛ سینماها، تئاترها و کنسرت‌ها تعطیل شدند و اهالی فرهنگ و هنر به کمایی اجباری رفتند. با این حال کنسرت‌ها و اکران‌های آنلاین تا حدودی توانستند ارتباط مردم با هنر را حفظ کرده، اما این نمایش‌های آنلاین هیچ‌گاه نتوانست جای نفس مخاطبان پرشور در کنسرت‌ها را پر کند. در این رکود طولانی مدت، شاید گروه‌های موسیقی بیشترین آسیب را دیدند، زیرا به هیچ عنوان امکان اجرا وجود نداشت. حالا و پس از گذشت هفت‌ماه از آخرین کنسرت برگزار شده در ایران، زمزمه‌های برگزاری کنسرت دیگری به گوش می‌رسد.جزیره کیش به عنوان خط‌شکن حاضر شده تا اولین کنسرت کشور در عصر همه‌گیری کووید ۱۹ را برگزار کند.

کیش یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در این دو دهه اخیر می باشد ، به خصوص در این دو سال اخیر به دلیل بالا رفتن نرخ ارز مردم بیشتر تمایل به سفرهای داخلی دارند و بهترین گزینه ، جزیره کیش است چرا که هم به اندازه جزیره های خارجی زیباست و هم با هزینه های بسیار کم تری می توان به آن سفر کرد. کنسرت های کیش مایه رونق فستیوال‌ها و جشن‌ها و جنگ‌های این جزیره شاد و هیجان‌انگیز اند. بسیاری راه‌های طولانی می‌کوبند و طی می‌کنند تا به کیش برسند و در کنار گشت و گذار میان مراکز خرید و دیدنی‌های کیش به کنسرت خواننده محبوب‌شان بروند و چند صباحی را همراه با عزیزان‌شان به شنیدن و زمزمه کردن ترانه‌های آشنا و عاشقانه بگذرانند. اما از زمان شیوع ویروس کرونا تا کنون این امکان کم تر فراهم شده است .اما به محض اضافه شدن رنگ آبی به رنگ بندی های وضعیت کرونایی کشور جزیره ی کیش در لیست مناطق آبی قرار گرفت و حال زمزمه هایی از برگزاری کنسرتی در اواخر دی ماه به گوش می رسد .

بر اساس مصوبات ستاد کشوری کرونا وضعیت آبی هم به رنگ بندی‌های قبلی اضافه شده است و بر این اساس شهرها از وضعیت زرد (خطر متوسط) به وضعیت آبی یا کم خطر می‌روند و سپس در صورت تداوم شرایط مناسب، به رنگ سفید وارد می‌شویم و قطعا این موضوع به معنای از بین رفتن ویروس در آن منطقه نیست.به گفته ی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، با این شیوه پس از کاهش آمار دیگر این احساس به وجود نمی‌آید که کرونا کلا از بین رفته است، بلکه هشداری خواهد بود که بر رعایت پروتکل‌ها پایبند باشیم.با توجه به اینکه کنسرت قرار است در سالن روباز آب نمای خلیج فارس برگزار شود، اما فریدون همتی استاندار هرمزگان هم چنان بر پرهیز از عادی انگاری شرایط و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی و اجتماعی و خودداری از برگزاری تجمع‌های غیرضروری تاکید دارد و از آنجایی که معمولا مسافران در مر حله ی نخست بندرعباس را مقصد خود قرار می دهند و بعد به کیش می روند، تبعات این رفت و آمد ها به کیش گریبان گیر مردم هرمزگان  نیز می شود .

از طرفی به جز کسانی که هواپیما را برای سفر خود به کیش انتخاب  می کنند باقی افراد از طریق قطار و ماشین های شخصی خود اول به بندرعباس و بعد به بندر لنگه می روند و بعد از طریق بندر چارک به کیش سفر می کنند گفتنی است، بندرلنگه را از نظر شاخص های فوت و بستری بیماران کرونایی ، در وضعیت زرد قرار داد . شهرستانی که مقصد مسافرانی است که سفر خود را با قطار و یا ماشین ها شخصی  به بندرعباس آغاز کرده و از طریق بندر چارک که در شهرستان بندرلنگه قرار دارد بندر عباس را به مقصد کیش ترک می کنند. شاید این مسئله چیز مهمی به نظر نرسد اما خطرات حاصل از آن به هرمزگان به ویژه شهر های بندرعباس و بندرلنگه سرازیر می شود.به خصوص حال که شاهد گسترش ویروس نو ظهور انگلیسی هستیم. با توجه به جهش ویروس کرونا در مناطق مختلفی مانند انگلستان، آفریقا و... نگرانی‌هایی وجود دارد که منطقی است اما، تاکنون موارد گزارش شده از نوع جهش یافته آن در کشور تغییری در روند کل بیماری در کشور ایجاد نکرده است. سرایت‌پذیری نوع جهش یافته ویروس کرونا بسیار بالا است و جوانان هم در معرض خطر بیشتری هستند در نتیجه باید بیش از پیش از شرکت و برگزاری این گونه اجتماعات خودداری کنیم.

فاطمه هوشنگی/دریا