دریا نیوزمعاون عمرانی و امور زیربنایی شهرداری بندرعباس درگفتگو با روزنامه دریا خبر داد: احداث و مطالعه 25 کانال جمع آوری آب های سطحی شهر بندرعباس

دریانیوز: در بحث آبهای سطحی کارهای زیادی انجام داده ایم ؛ ولی  راه های نرفته زیادی هنوز وجود دارد

، 09:55   /   کد خبر: 38389   /   تعداد بازدید: 128


دریانیوز: فصل زمستان رسید و مثل هر سال دغدغه مسولین و مردم شهر بندرعباس پس از باران شروع شد .پس از بارانی که به علت جمع شدن آب های سطحی در خیابان های شهر نمی توان به بیرون از منازل رفت و از هوا لذت برد. یا اگر بیرون از منزل باشیم و بارندگی شروع شود تمام خیابان ها و پیاده روها دچار  آبگرفتگی می شوند و تردد با مشکل روبرو می شود .اما در حال حاضر فصل سرد زمستان رسیده است و بارندگی هایی که پیش رو داریم. هر سال بعد از بارندگی و جمع شدن آب در خیابان ها و اتفاقات متعددی که رخ می دهد این سوال بوجود می آید که شهرداری بندرعباس در این زمینه چه فعالیت هایی انجام داده است؟ قبل از شروع فصل بارندگی برای پیشگیری چرا چاره ای نمی اندشید؟ یا بسیاری می گویند که ما در کنار دریا هستیم و نباید قطره ای آب در خیابان های شهر ما باقی بماند. بر همین اساس به سراغ حسین بازماندگان معاون عمرانی و امور زیربنایی شهرداری بندرعباس رفتیم تا در خصوص فعالیت هایی عمرانی  خصوصاً آب های سطحی شهر بندرعباس و پیش بینی های که در این زمینه در نظر گرفته اند توضیحاتی را ارائه بدهند. احداث کانال های جمع آوری آب های سطحی بازماندگان در خصوص آب های سطحی پس از بارندگی در شهر بندرعباس گفت: قاعدتاً در زمان بارندگی متعارف در شهرمشکلی ایجاد نمی شود.اما در زمان بارندگی های نا متعارف که باعث جمع شدن آب در خیابان ها می شویم ، مدت زمان بیشتری برای تخلیه آن زمان لازم است.در تمام کشورها و شهرها، جمع شدگی آب پس از بارندگی وجود دارد اما مهم این است که آب راکد نماند و زود تخلیه شود.

 

بلوار 12 فروردین

وی در خصوص اینکه چرا در شهر بندرعباس با وجود خورها و دریا باز هم بعد از بارندگی در خیابان ها آب جمع می شود بیان کرد ؟ چند علت وجود دارد اول اینکه بعضی مواقع آب های سطحی دیر تخلیه می شوند و همه آب ها به دریا سرازیر می شود ،زمانیکه آب دریا در حالت مد باشدیعنی آب دریا  بالااست.آب های درون خور دیرتر  تخلیه می شود.اما یکی دیگر از دلایلی  که در این زمینه  وجود دارد،  قبل از اینکه در شهر بندرعباس بارندگی شروع شود، در بالا دست ها و کوه ها بارندگی می شود و آب آن به خورها وارد می شود. در زمانیکه خورها پر باشند آب کانال هابه خورها  دیرتر تخلیه می شود. درواقع آب که پس از بارندگی در شهر جمع شده است با وجود کانال های متعدد باز هم دیرتر تخلیه می شود.معاون عمرانی و امور زیربنایی شهرداری در ادامه افزود: در کشورهای پشرفته هم زمانی که می خواهند کانالی احداث شود. به واسطه تاسیسات زیر زمینی که وجود دارد نمی توان تمام عرض خیابان را کانال کشی کرد. و همیشه باید خرابی هایی را بپذیریم.به طور مثال در بلوار امام خمینی اگر بخواهیم در زمان بارندگی یک قطره آب هم در خیابان ها نماند . باید کانالی به عرض 3متر به عمق 3متر ایجاد شود ،تا به خور برسیم . در واقع نمی توانیم همچین کانالی را ایجاد کنیم. تاسیسات آب و برق و فاضلاب  اجازه  احداث این کانال را به ما نمی دهد ما مجبور هستیم تا کانال کوچکتری را احداث کنیم تا آسیب کمتری به تاسیسات وارد شود.این ریسک را هم می پذیریم که یک مقطع زمانی آب جمع شدگی  بعد از بارندگی در خیابان ها داشته باشیم.

بازماندگان در خصوص برنامه ها و فعالیت های عمرانی شهرداری بندرعباس در خصوص آب های  سطحی شهر گفت: در چند ماه گذشته و برنامه ریزی های انجام شده در خصوص یکی از بزرگ ترین مشکل در فصل زمستان در شهر بندرعباس باید بگوییم که تصمیم گرفته شد با شناسایی و بررسی های لازم در نقاط کارشناسی شده در سطح شهر کانال هایی احداث شود تا آب ها به خورها و دریا وارد شود و تا جایی که امکان دارد مشکلات بوجود آمده در این زمینه حل شود.اما برای این کار در شرایط اقتصادی حال حاضر با مشکلات متعددی روبرو هستیم اما تمام توان خود را گذاشته ایم تا بتوانیم در کمترین زمان ممکن مشکلات را حل کنیم.در ادامه باید این را عنوان کرد که احداث کانال با تمام هزینه های هنگفت و سختی های فراوان اما 100 درصد مشکل آب های سطحی حل نمی کند بلکه 30 تا 40 درصد از مشکل آبهای سطحی را حل می کند.وی در خصوص پروژه کانال کشی آبهای سطحی این گونه شرح داد: در 5ماه گذشته که بنده در معاونت عمرانی شهرداری بندرعباس فعالیت می کنم توانسته ایم ،  25  کانال در حال اجرا، مطالعه و به اتمام رسیده در کارنامه عمرانی شهرداری بندرعباس داشته باشیم.این پروژه یکی از بزرگترین پروژه ها از نظر تعداد و اهمیت در شهر بندرعباس است که در حال اجرا می باشد. بحث آب های سطحی را به سه قسمت تقسیم می شود. کارهایی که شروع شده است و به اتمام رسیده . کارهایی که در حال انجام هستیم. فاز 3 کارهایی که در حال مطالعه، انتخاب پیمانکار است که  تا دو هفته آینده این فاز هم به مرحله اجرا می رسد.

بلوار 12 فروردین

کانال هایی که پروژه آن ها به اتمام رسیده و اجرا شده اند:  احداث کانال انتهای خور کشاورز (در سال های گذشته  پس از بارندگی، آب در این محدوده وارد خیابان می شد. ما در کُندرو کانال احداث کرده ایم  و به منحول های جی آر پی وصل شده است، که در بلوار امام خمینی کار شده است ، به خیابان انتظام وارد می شود و به دریا سرازیر می شود.) قبل از این تمام آب این منطقه وارد خیابان ها می شد.احداث کانال 700 متری که  از میدان امامت به میدان پرستاری می رسد و به کانالی که بغل تقاطع رسالت است می رسد و در نهایت به دریا وصل می شود.احداث کانال در بلوار ساحلی کوچه اداره کار که به دریا وصل شده است. احداث کانال خیابان اوقاف شیب آن اصلاح شد.ترفیع (بلند کردن دیواره) بخشی از خور سجادیه ، احداث کانال بلوار ناصر که به خور گور سوزان وصل شده است. احداث کانال خیابان تابدار بعد از سید مظفر تا شیلات  که موارد گفته شده کار آن ها به اتمام رسیده است. اما کانال هایی که در حال انجام کار هستند:  کانالی از اتوبوسرانی تا خور سهند به طول 1200 متر،  بلوار طلایه بعد از زیر گذر ابوموسی ، کانال بلوار ساحلی چمران ، چهارراه مطهری به سمت فرمانداری و خور  ،  مهیار 24 محله سیدکامل ،  محله مینابی ها در بلوار راه آهن ،  کانال از ضلع غربی پل جهانبار ،  کانال بلوار دانشمند کانال هایی که در حال مطالعه و انتخاب پیمانکار هستیم به شرح زیر می باشد: کانال چهارراه هرمز به طرف رودخانه هدیش به طول 1000 متر ،  کانال در خیابان اصلی شهرک پیامبر اعظم (ص) به طول 700 متر ،  کانال میدان باهنر ،  اجرای کانال روبروی درب هدیش ،  اجرای کانال روبروی مسجد حمزه به سمت کانال 22 بهمن  ، اجرای کانال کوچه دکتر ابراهیمی جهانبار به سمت دریا،  اجرای کانال گل کنی
یکی از مهم ترین کانال هایی که بتوانیم آن را عملی کنیم .

روبه روی ترمینال/ بوستان ولایت

 

خیابان شهید سالاری تا روبروی صداوسیما است که در فصل بارندگی در قسمت شمالی خیابان آب بسیاری در این منطقه جمع می شود و مشکلات زیادی رابوجود می آورد.مشکلی که وجود دارد در همین نقطه کانال کوچکی که وجود دارد زیر آن لوله آب است. فاصله  20 تا 30 سانت لوله بتنی قرار دارد. که کار را با مشکل روبرو کرده است. بر همین اساس با وجود لوله و مشکل بوجود آمده باید بتوانیم ،کانالی را از خیابان  شهید سالاری احداث کنیم  و قبل از لوله آب شیب آن  اصلاح کنیم. خیابان نیروی انتظامی کانال احداث شود تا دریا. که بیشترین مشکل این منطقه حل می شود.باید این نکته را یادآور شویم که اگر بخواهیم همه پروژه را با هم انجام بدهیم تا زودتر هم به پایان برسد ، این تعداد پیمانکار در بندرعباس در این زمینه وجود ندارد که با هم کار را انجام بدهند. در بسیاری از نقاط شهر احداث کانال نیاز است اما اکیپ وجود ندارد.بازماندگان افزود: اعتبار عمرانی برای کانال ها 11 میلیارد در بودجه شهرداری در نظر گرفته شده است اما ما بالغ بر 50 میلیارد قرارداد بسته ایم.در چند ماه گذشته توانستیم در قسمت عمرانی شهرداری  در زمینه آبهای سطحی شهر بندرعباس کار های زیادی انجام بدهیم و در بارندگی 30 تا 40 درصد مشکل شهر بر طرف می شود. در بحث آبهای سطحی ما کارهای زیادی انجام داده ایم ولی  راه های نرفته زیادی هنوز وجود دارد.همچنین خیلی از نقاط دیگر شهر  مثل معابر غیر اصلی، کوچه ها و شهرک هایی مثل طلاییه و موارد دیگر در سطح شهر که قاعدتاً در زمان بارندگی خود را نشان می دهد هنوز وجود دارد.

بلوار دانشمند

وی در خصوص بحث زیربنایی در شهر بندرعباس افزود: بسیاری از شهرک ها ومنازل به صورت اصولی ساخته نشده است.  بعد از گذشت چند سال با مشکل روبرو می شوند . شهرک پیامبر اعظم (ص) یکی از این شهرک ها است .اگر همان اول زیر ساخت های اصلی آن درست کار شده بود، الان نیاز نبود شهرداری کانال احداث کند.کنده کاری های متعدد انجام می شود. باید اول زیر ساخت های اصلی شهر درست باشد بعد ساخت و ساز ساختمان سازی.بحث جمع آوری آب های سطحی درشهرک  پیامبر اعظم (ص) ایده آل کار نشده است. نیاز دارد که شهرداری که تازه در این شهرک  ورود کرده است، دوباره پیگیر احداث کانال باشد.بازماندگان در پایان  در خصوص اینکه بعضی از پروژه ها به کندی پیش می رود گفت: در شرایط اقتصادی حال حاضر پروژه های عمرانی هزینه های زیادی در بر دارد. قرارداد با پیمانکار بسته می شود بتن با یه قیمت واحد در نظر گرفته می شود ،اما در حین کار قیمت بتن به صورت روزانه تغییر می کند.وضعیت اقتصادی ثبات ندارد و در بسیاری از پروژه ها نیمه کاره می ماند و یا به کندی پیش می رود.تمام توان و تلاش خود را برای مردم شهر بندرعباس می گذاریم تا بتوانیم با سرعت بیشتر و کیفیت در زمینه  مسائل عمرانی شهر بندرعباس ،به خصوص در حال حاضر مدیریت آب های سطحی در فصل زمستان که در اولویت کار ما قرار داردبا تمام مشکلات اقتصادی و... خدمات شایسته ای برای مردم شهر بندرعباس انجام بدهیم.

سعیده دبیری نژاد/دریا