دریا نیوزمدیر عامل ‌منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در گفتگو با دریا: بیکاری از غرب هرمزگان برطرف خواهد شد

دریانیوز:  علی اصغر علامه مدیرعامل ‌منطقه ویژه اقتصادی پارسیان گفت: بنده دوماه است که به عنوان مدیر عامل منطقه ویژه پارسیان فعالیت دارم که پیش از این به عنوان مشاور مدیر عامل در سازمان ایمیدرو  فعالیت داشتم و آشنایی کامل به این منطقه دارم.

، 09:58   /   کد خبر: 38379   /   تعداد بازدید: 89


دریانیوز:  علی اصغر علامه مدیرعامل ‌منطقه ویژه اقتصادی پارسیان گفت: بنده دوماه است که به عنوان مدیر عامل منطقه ویژه پارسیان فعالیت دارم که پیش از این به عنوان مشاور مدیر عامل در سازمان ایمیدرو  فعالیت داشتم و آشنایی کامل به این منطقه دارم.

 عقب ماندگی های جدی در منطقه ویژه پارسیان وجود دارد

وی بیان داشت:این فرصت به بنده داده شد که بر اساس برنامه و اهداف سازمان حرکت کنیم و پارسیان را به جایگاه واقعی خود برسانیم ایمیدرو چهار منطقه ویژه دارد. منطقه ویژه خلیج فارس در بندرعباس، منطقه ویژه پارسیان، منطقه ویژه لامرد ومنطقه ویژه کاشان که علی رغم آنکه منطقه ویژه پارسیان از سه منطقه دیگر کشور شرایط سرمایه گذاری، تولید و صادرات( کار آفرینی) بیشتر و مطلوبتری دارد اما نتوانسته به جایگاه حقیقی خود دست یابد.

علامه گفت: وزارت صمت و سازمان برای توسعه بیشتر منطقه ویژه پارسیان تصمیم برای حمایت گرفته اند تا منطقه ویژه پارسیان به جایگاه واقعی خود برسد.

مدیرعامل ‌منطقه ویژه اقتصادی پارسیان بیان داشت: ما در سازمان منطقه ویژه سه وظیفه داریم ایجاد زیرساخت، سرمایه گذاری (تولید) و صادرات حدود ده سال است که این منطقه فعالیت دارد.

وی بیان داشت: در زمینه زیر ساخت اقداماتی انجام شده است اما به نسبت زمانی که صرف زیر ساخت شده است عقب ماندگی وجود دارد.

علامه خاطر نشان کرد: در زمینه تولید تا به امروز هیچ اقدام موثری صورت نگرفته است اما در حوزه صادرات به همت سازمان ایمیدرو و قرارگاه خاتم الانبیاء که سرمایه گذاری کرده ، در شرایط تحریم شاهد بهره برداری یکی از اسکله ها هستیم که در طول دوماه گذشته۱۵۰ هزار تن صادرات غیرنفتی داشته ایم و خوشبختانه متقاضی صادرات نیز داریم.

وی افزود: ما بر اساس این سه وظیفه سازمانی حرکت می کنیم . با توجه به آنکه وظیفه اصلی ما ایجاد صنایع است در دو ماه گذشته مشغول برطرف کردن موانع بوده ایم چه صنایعی که از قبل بوده اند و زمین خریداری کرده اند، که موانع دو تا از پتروشیمی ها برطرف شده است که در دهه فجر دو پتروشیمی شروع به کار خواهند کرد.

وی عنوان کرد: در دهه فجر ۱۰ پروژه در بخش پتروشیمی، فولاد، سیمان و آب شیرینکن ۵۰ هزار مترمکعبی به بهره برداری
می رسد.علامه گفت: برنامه ریزی های انجام شده و ظرفیت های  خوبی که  منطقه ویژه اقتصادی پارسیان دارد تعداد پروژه ها در سال آینده به بیش از 14 پروژه خواهد رسید.

مدیر عامل منطقه ویژه پارسیان خاطرنشان کرد: از سال گذشته در حوزه مختلف متقاضی داشتیم. بخش خصوصی واقعیتی است و در این زمینه سرمایه گذاری انجام شده است هیچ واگذاری دائمی صورت نگرفته است ما موظف هستیم به عنوان وزارت صنعت که متولی صنعت است هر کارآفرینی که ادعای کارآفرینی دارد امکانات را در اختیارشان قرار می دهیم تا با حمایت ما وارد شوند و پس از تحقق، آن طرح و صنعت به بهره برداری برسد، واگذاری قطعی زمین صورت می گیرد.

وی عنوان داشت: در حوزه تولید هیچ سرمایه گذار فعالی نداریم دغدغه ما در طول دو ماه در حوزه تولید جذب سرمایه گذار بوده است تا چراغ تولید در این منطقه روشن شود.

وی خاطرشان کرد: دلایل عقب ماندگی در این منطقه مشخص است  مجری طرح منطقه ویژه اقتصادی پارسیان و لامرد برعهده منطقه ویژه اقتصادی لامرد بود یک مجری امکان آنکه به یک منطقه دیگر نیز رسیدگی کند نداشت و نتیجه آن عقب ماندگی امروز است تقاضای ما این بود که مجری طرح منطقه ویژه اقتصادی پارسیان از لامرد جدا شود.

علامه بیان داشت: مجری طرح منطقه ویژه اقتصادی پارسیان از لامرد گرفته شده اما هنوز تکلیف مجری آن مشخص نیست و هنوز مجری به ما نداده اند عمده مشکلات سایت عدم وجود مجری در سایت است که مجری در سایت حضور ندارد و اطلاعاتش ناقص است اگر مجری در سایت حضور داشته باشد کارها سرعت می گیرد .

وی ادامه داد: بنده مدیر اجرایی هستم در دوره مدیر عامل سابق هیچ زمانی تاریخ کلنگ زنی از سمت مدیر عامل اعلام نشده بود اما بنده با اطمینان می گویم در دهه فجر کلنگ ۱۰ پروژه به زمین زده می شود و این پروژه ها شروع خواهند شد.

وی تاکید کرد: افق پروژه های که در دهه فجر کلنگ زنی می شود2 میلیون یورو سرمایه گذاری شده است و زمان پیش بینی بهره برداری بین ۲ تا ۴ سال است علامه بیان کرد: در حوزه اشتغال در سایت پارسیان پیش بینی ها بین 30000-60000 هزار نفر است هر سازمان و یا نهادی که قصد حضور در منطقه ویژه پارسیان دارد به طور حتم به نفعش است که از نیروهای بومی استفاده کند زیرا هزینه آن کمتر است و در حال حاضر ۸۵ تا ۹۰ درصد نیروهای منطقه ویژه اقتصادی پارسیان بومی هستند.

وی ادامه داد: با رفع مشکل برق و گاز در این منطقه، سرمایه گذاری سرعت خواهد گرفت و برای بیش از 5 هزار نفر اشتغال ایجاد خواهد شد و بیکاری از غرب استان هرمزگان برطرف خواهد شد .

مدیر عامل منطقه ویژه پارسیان گفت: هیچ کدام از پروژه های پیشنهادی سال ۹۸ در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان تاکنون عملی نشده و همین عامل سبب شده ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه مان از سوی وزارت صمت جذب نشود.

وی افزود: منطقه ویژه پارسیان یکی از طرح های مهم است که 17 پست اسکله توسط قرارگاه خاتم الانبیاء ساخته می شود.این بندر تنها بندری است که توسط متخصصان ایرانی ساخته شده است.بنده خود و خانواده ام را به پارسیان منتقل کرده ام و تمامی وقت خود را در پارسیان خواهم گذارند و تمامی مدیران منطقه ویژه اقتصادی پارسیان باید در محل پروژه ها حاضر باشند و دورکاری و مدیر پروازی معنا ندارد.

بهاره محمد حسینی زاده/دریا