دریا نیوزافزایش آسیب‌هایی روان شناختی در دوران کرونا

دریانیوز: بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ ناشی از شیوع ویروس کرونا، تکانه‌ای بود که تبعاتش از حوزه بهداشت و سلامت بسیار فراتر رفته و با تاثیر دومینووار خود، نه تنها به حوزه اقتصاد بلکه به جامعه نیز آسیب زده است.

، 09:51   /   کد خبر: 38378   /   تعداد بازدید: 120


دریانیوز: بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ ناشی از شیوع ویروس کرونا، تکانه‌ای بود که تبعاتش از حوزه بهداشت و سلامت بسیار فراتر رفته و با تاثیر دومینووار خود، نه تنها به حوزه اقتصاد بلکه به جامعه نیز آسیب زده است.جامعه ایران جامعه‌ای جمع‌گراست و کم شدن ارتباطات در زندگی مردم اثر منفی خود را خواهد گذاشت.همچنین دریافت اطلاعات نادرست از دیگران در باره بحران کرونا و انتقال آن به اعضای خانواده به ویژه کودکان و نوجوانان موجب ایجاد ترس و وحشت و به خطر افتادن سلامت روحی آنها تا حد افسردگی می شود. اضطراب به علت این تفکر و شناخت به وجود می‌آید که فرد فکر می‌کند بر موقعیت و شرایط حاضر کنترلی ندارد و هر گاه ما احساس کنیم که در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که بر آن کنترلی نداریم، نمی‌توانیم آن را تحت تسلط خود دربیاوریم و بنابراین احساس اضطراب به ما دست می‌دهد.براساس مطالعات اخیر، ۹۰روز بعد از تشخیص کرونا ۲۰درصد افراد دچار نشانه‌های بیماری روانپزشکی مانند بی‌خوابی استرس و وسواس‌های خاص شده‌اند. این در حالی است که از هر ۴نفری که دچار این نوع اختلالات شده، یک نفر سابقه اختلالات روانپزشکی نداشته است.  

  محمدرضا جوادی یگانه، معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران گفت: در ۱۱ماه گذشته روال عادی زندگی اجتماعی مردم مختل شده و تغییرات زیادی کرده است. با گذشت نزدیک به یک‌سال از شیوع ویروس، به‌نظر می‌رسد دیگر نمی‌توان از لفظ تغییرات موقت در زندگی دوره کرونا و پس از آن یاد کرد و باید بار این تغییرات را در سال‌های آینده نیز بر دوش کشید.در یکی از نظرسنجی‌های انجام شده از مردم پرسیدیم که اولویت‌های اول و دوم خود را در شرایط شیوع کرونا بیان کنند.برخلاف انتظار، ۵۱درصد پاسخ‌دهندگان اشتغال را اولویت اول و ۴۹درصد سلامت را اولویت دوم خود اعلام کردند این پاسخ به آن معنا بود که مردم دچار مشکلات معیشتی شده و نیازمند حمایت برای گذران زندگی هستند. همچنین در یکی دیگر از نظرسنجی‌های انجام شده از مردم تهران، ۳۵درصد پاسخ‌دهندگان اعلام کردند معیشت آنها به‌کار روزمره گره خورده است. چنین عددی به‌معنای این بود که تعطیلی‌های گسترده منجر به وارد شدن فشار سنگینی بر خانوارها شده است که منجر به نارضایتی اجتماعی در جامعه و در نهایت منجر به بروز خشم در خانواده ها خواهد شد.  علاوه براین اختلاف‌های خانوادگی ناشی از دوران خانه‌نشینی و قرنطینه منجر به پرخاشگری شده و در دوران پسا کرونا با توجه به شرایط پیش آمده و احتمال اوج گرفتن این اختلاف‌ها به طور حتم جامعه با آسیب‌ها و مشکلات عدیده روان شناختی از جمله طلاق روبرو می‌شود. کودک آزاری از طرف والدین دومین مساله‌ای است که در این شرایط با آن روبرو هستیم که به شکل تنبیه، محروم کردن و حتی برخوردهای فیزیکی دیده می‌شود.

استرس و اضطراب در دوران پسا کرونا

 استرس عامل آن مشخص است اما اضطراب حالت دلشوره‌ای است که عامل آن مشخص نیست و در شرایط کنونی بیشتر افراد دچار استرس اند ولی بعد از مدتی که کرونا از بین رفت، دچار اضطراب خواهند شد.خود بیمارانگاری از جمله دیگر مشکلات روان پریشی است که در دوران پسا کرونا با آن روبرو خواهیم بود و افراد با وجود اینکه هیچ مشکل و بیماری ندارند اما فکر می‌کنند دچار مشکل و بیماری هستند. وسواس یکی دیگر از بیماری‌های روانی رایجی است که در دوران پسا کرونا دور از انتظار نیست زیرا افراد ترس از بیماری دارند که آن را به صورت وسواس فکری و وسواس عملی که بیشتر جنبه شست و شو و نظافت دارد، نمایان می‌کنند.  به طور قطع سلامتی فیزیکی را می‌توان با رعایت اصول بهداشتی برای خودمان و خانواده هایمان به ارمغان بیاوریم، آن چیزی که اهمیت بیشتری دارد گذر از این موقعیت بحرانی بدون آسیب دیدن روحی است. در واقع هم بزرگترها و هم بچه ها باید شرایط را طوری بگذرانند که بعد از پایان قرنطینه دچار پرخاشگری، اضطراب و افسردگی نباشیم. وقتی یک بیماری علاوه بر سلامت جسمی و روانی، مشکلات اقتصادی و یک حالت همه گیری در جامعه ایجاد می‌کند به گونه‌ای که زندگی افراد را تحت شعاع خود قرار می‌دهد، دیگر به عنوان بیماری تلقی نمی‌شود بلکه به یک بحران که فراتر از یک بیماری است تبدیل می‌شود.کرونا تنها یک بیماری نیست؛ زیرا اگر چنین بود یک سازمان متولی آن می‌شد اما این مساله امروز به یک بحران اجتماعی تبدیل شده‌است که همکاری همه سازمان‌ها و ارگان‌ها را می‌طلبد.

ساجده مظفری/دریا