دریا نیوزمحرومان در قطب اقتصاد ایران

، 12:37   /   کد خبر: 38343   /   تعداد بازدید: 99


دریانیوز: محرومان در قطب اقتصاد کشور در حال افزایش هستند و از اقتصاد استان هم هیچ سهمی ندارند. استان هرمزگان که شاهرگ اقتصاد و تجارت کشور می باشد، اما محرومیت ها همچنان پابرجاست و برای رفع آنها اقدامات لاک پشتی و بسیار کند می باشد وبا این وضعیت، مشخص نیست کی زنگار محرومیت از این استان که پایتخت تجارت و اقتصاد کشور هم می باشد زدوده می شود. تناقض بزرگی وجود دارد بین استانی که زرخیز است و دارای معادن مختلف، بنادر، پالايشگاه ها، مناطق ویژه و آزاد، گمرکات، فولاد و آلومینیوم، بنگاه های اقتصادی بزرگ و کوچک و کارخانجات و... است، اما حتی مردمان این دیار سهم چندانی در اشتغال در این مناطق ندارند و جز آلودگی، ترافیک، گرانی مسکن و... گویا نباید از وجود این صنایع، سهمی به هرمزگاني ها برسد.

در این استان، محرومان روزبه روز در حال افزایش است. برخی  برای معیشت و خوردوخوراک هم با مشکل مواجه شده اند وبسیاری حتی توان درمان و تکمیل روند درمان را بدلیل هزینه های بالا از یک طرف و کمبودهای این حوزه ندارند و گاهی جان شان را هم از دست می دهند. استانی که این میزان ثروت را داراست، اما حتی یک بیمارستان خیریه ندارد تا بیماران فقیر و محروم بتوانند در آنجا رایگان درمان شوند. در این استان زرخیز در حوزه های مختلف از جمله مدرسه و معلم، اماکن فرهنگی، ورزشی، آموزشی، تفریحی و.... کمبود وجود دارد. بافت های فرسوده و حاشیه ای و روستایی به حال خود رها شده اند. محرومان دیگر حتی توان اجاره کردن خانه در محلات حاشیه ای را هم بدلیل افزایش اجاره بها و پیش پرداخت ندارند. برخی می گویند حتی توان خرید نان را هم ندارند و درآمدی ندارند. کرونا هم که شرایط اقتصادی و معیشتی محرومان را سخت تر کرده است وبسیاری را هم بیکار.

اما بحث بر سر این موضوع است این صنایع و بنگاه های اقتصادی که در این سال ها حتی نیروهای مورد نیازشان را از سایر استان های کشور به بهانه نبود نیروی متخصص تامین کرده اند، آیا در قبال مردم استان وظیفه ای ندارند؟ در سایر استان ها صنایع چگونه مسئولیت های اجتماعی شان را انجام می دهند وزمینه اشتغال بومیان را فراهم می کنند ودر هرمزگان چگونه؟ اگر نیروی متخصص توسط فنی و حرفه ای و دانشگاه ها برای صنایع تربیت نشده است، آیا این مراکز پاسخگو بوده اند؟ در استان فقط توپ مسئولیت در زمین دستگاه های مختلف پاسکاری می شود. حتی نهادهای حمایتی هم اعلام می کنند توان پاسخگویی به نیاز مددجویان و محرومان را ندارند. با این وضعیت، کدام نهاد و دستگاه وظیفه رسیدگی به محرومان را در قطب اقتصاد کشور دارد؟

علی زارعی/ دریا