دریا نیوزخانه یا سردخانه، بیمارستان تا قبرستان

، 09:06   /   کد خبر: 37729   /   تعداد بازدید: 88


دریانیوز: خانه یا سردخانه؟ انتخاب باشماست. از بیمارستان تا قبرستان راهی نیست. این ها را به عنوان عناوین هشداری در فضای مجازی می توان مشاهده کرد که برخی از کاربران از هموطنان خواسته اند با درخانه ماندن جان خودشان ودیگران را به خطر نیندازند و بین در خانه ماندن و مرگ و به سردخانه رفتن یا بیمارستان وقبرستان را انتخاب کنند.متاسفانه روز به روز به طرز عجیبی آمار فوتی ها ومبتلایان به بیماری کرونا در حال افزایش است واز آن طرف تخت های بیمارستانی در حال پر شدن است و خستگی بیش از پیش کادر درمان را نیز بدنبال داشته است و متاسفانه بسیاری از شهروندان پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند و کرونا و خطراتش را باور ندارند و مانند گذشته تجمعات، عروسی ها، دورهمی ها، مراسمات ختم، جشن تولدها و... ادامه دارد وبازارها مملو از جمعیتی است که گاهی به هم چسبیده اند و شانه به شانه در بازار بدنبال خرید ویا تفریح هستند واگر تخفیف را در فروشگاهی ببینند که از سروکله هم بالا می روند و حتی سانتی متری هم نمی خواهند از هم فاصله بگیرند که نشان می دهد کرونا را به اندازه سرسوزنی هم جدی نگرفته اند.

از طرفی دیگر گرچه یک هفته از اجرای طرح تعطیلی مشاغل غیرضرور در شهرهای قرمز از ساعت شش عصر می گذرد که متاسفانه بازهم تعدادی از کسبه نسبت به این موضوع بی توجه بوده و در واحد صنفی شان فعالیت دارند و گویا درآمدزایی برایشان از سلامتی مهمتر است.  اگرچه مشکلات اقتصادی و اجاره و بدهی و اقساط وجود دارد ودولت وبانک ها هم بایستی همراهی لازم را با کسبه و اصناف داشته باشند ، اما کسبه هم بایستی به این موضوع توجه کنند هیچ چیزی نمی ارزد به اینکه سلامتی خودشان و دیگران در معرض خطر قرار گیرد و جانشان را ازدست دهند.موضوع دیگر دورهمی ها و میهمانی و جشن هایی است که موجب انتقال بیماری شده و متاسفانه این جشن ها و دورهمی ها و... همچنان وجود دارد و نباید منتظر باشیم تا دستگاه های نظارتی و قضایی اقدام کنند و با توجه به اینکه گاهی ده ها و صدها نفر در همین مراسمات و ختم و عروسی ها و... مبتلا شده اند وحتی عروس و دامادهایی وخانواده های شان، جان شان را بعد از مراسم از دست داده اند ویا تعداد زیادی پس از مراسم ختم به کرونا مبتلا شده اند ویا جان شان را از دست داده اند که این موضوع نشان از اهمیت توجه به عدم برگزاری این مراسمات است.

از طرفی دیگر بایستی اقدامات بازدارنده و همچنین برخوردهای قانونی با متخلفین در این حوزه افزایش یابد.با توجه به اینکه قرار است از اول آذر ماه محدودیت های جدیدی در این حوزه اجرایی شود، بایستی هم محدودیت ها ضمانت اجرایی داشته باشند وهم مردم همکاری وهمراهی بیشتری را با اجرای این طرح ها داشته باشند تا از به خطر افتادن سلامتی خودشان و دیگران جلوگیری شود و خانواده های کمتری عزادار شوند.

علی زارعی/ دریا