دریا نیوزتفریح‌ها سالم نباشد، اعتیاد می‌آید

، 08:54   /   کد خبر: 37716   /   تعداد بازدید: 59


دریانیوز: کرونا که آمد خیلی از آزادی‌ها و تفریح‌ها محدود شد و مردم مجبور شدند که برای در امان ماندن از این ویروس منحوس در خانه بمانند. این خانه‌نشینی البته سختی‌های زیادی را به همراه خود داشت اما سالم ماندن مهمتر از همه تفریح‌ها و سرگرمی‌هاست. به همین دلیل و علی‌رغم میل باطنی در خانه ماندن را انتخاب کردیم. این محدودیت‌ها باعث شد بسیاری از مکان‌ها و محل‌های تفریحی و گردشگری نیز تعطیل شوند و محدودیت‌هایی در آنها اعمال شود. اما رفته‌رفته از خانه‌نشینی خسته شدیم و محدودیت‌ها را کنار گذاشتیم و حضور در جامعه بیشتر شد تا جایی که اکنون رکوردهای جدید در مبتلا و فوتی در کشور را شاهد هستیم.

به همین دلیل باز محدودیت‌هایی اعمال شد اما نه مانند روزهای اول شیوع این بیماری. اگر محدودیت‌های آن زمان ادامه پیدا می‌کرد، شاید این روزها با چنین آمارهایی روبرو نبودیم. در شهر بندرعباس نیز محدودیت‌هایی در نقاط مختلف آن اعمال شد. یکی از این محدودیت‌ها به پارک‌ها و ساحل شهر مربوط می‌شد اما این محدودیت نیز کم‌رنگ‌تر از سابق شد و شاهد هستیم که در پارک‌ها و ساحل بندرعباس شب‌ها شلوغ می‌شود و اقشار مختلف مردم برای گذراندن اوقات خود به این مکان‌ها مراجعه می‌کنند. اما نکته‌ای که باید بیشتر به آن توجه شود، تاریک بودن ساحل و پارک‌هاست که اکنون مکانی برای استعمال سیگار و قلیان و حتی مواد مخدر نوجوانان و جوانان تبدیل شده‌است. نوجوانان و جوانانی که آینده‌سازان این سرزمین  هستند، اکنون در سایه عدم نظارت والدین به منجلابی کشیده می‌شوند که شاید رها شدن از آن برایشان سخت باشد.

در این بین نیز با آمدن ویروس کرونا، تفریح‌ها و سرگرمی‌های آنها نیز محدود شده و از روی بیکاری به سمت دوستان ناباب و چنین مسایلی کشیده شده‌اند. عرضه قلیان در ساحل نیز علی‌رغم ممنوع بودن، در سایه نبود نظارت صحیح همچنان ادامه‌دارد و قلیان‌فروشان نیز بدون ترس و دغدغه به عرضه آن ادامه می‌دهند و افراد سودجویی نیز هستند که در کنار عرضه قلیان، فروش مواد مخدر را نیز انجام می‌دهند که باید برخورد جدی با این افراد انجام شود. در حال حاضر و با وجود ویروس کرونا و محدود بودن نوجوانان و جوانان برای انجام تفریح‌های سالم، باید برنامه‌هایی در نظر گرفته شود تا این افراد که ناخواسته به سمت چنین مواردی می‌روند برنامه‌ها و سرگرمی‌های جایگزین داشته‌باشند چرا که تباه شدن هر فرد می‌تواند ضربه بزرگی را به جامعه وارد نماید به همین دلیل هم خانواده‌ها و هم مسوولان در کنار هم زمینه‌ای فراهم نمایند تا آینده‌سازان کشور به سمت اعتیاد و مواد مخدر سوق پیدا نکنند. در کشور ما شاید چیزهایی مانند سیگار، قلیان و مواد مخدر راحت‌تر از چیزهای دیگر در دسترس افراد قرار دارد و به سهولت می‌توانند برای خود یا دوستان‌شان تهیه نمایند.

امین زارعی/ دریا