دریا نیوزما این جا کار یاد می گیریم پیشرفت و موفقیت خودم را مدیون کانون دریادلان جنوب می دانم

دریانیوز: اگر همه ی حاشیه ها و حرف و حدیث هایی که برای محله شهناز گفته می شود را کنار بگزاریم، توجه مان به گنج ها و سرمایه هایی پر ارزش جلب می شود که اگر به موقع مورد توجه قرار بگیرند برای تمام شهر بندرعباس مفید باشد و اگر از کنار آنها بی تفاوت عبور کنیم این گنج ها ی پر ارزش تبدیل به مشکلات و معضلات اجتماعی می شوند و سالها بعد باید برای برچیدن و اصلاح آنها زحمات زیادی کشیده شود.

، 10:07   /   کد خبر: 37704   /   تعداد بازدید: 144


دریانیوز: اگر همه ی حاشیه ها و حرف و حدیث هایی که برای محله شهناز گفته می شود را کنار بگزاریم، توجه مان به گنج ها و سرمایه هایی پر ارزش جلب می شود که اگر به موقع مورد توجه قرار بگیرند برای تمام شهر بندرعباس مفید باشد و اگر از کنار آنها بی تفاوت عبور کنیم این گنج ها ی پر ارزش تبدیل به مشکلات و معضلات اجتماعی می شوند و سالها بعد باید برای برچیدن و اصلاح آنها زحمات زیادی کشیده شود. گنج و سرمایه ی اصلی این محله نوجوانان و جوانان مستعد، باغیرت و توانمند آن هستند، بچه هایی که مشکلات ، درد ها و رنج ها را در کوچه به کوچه ی این محله با تمام وجود لمس کرده اند و حرف های فراوانی برای گفتن دارند. آقا مهدی یکی از همین بچه های محله شهناز است که به لطف تاسیس کانون دریادلان جنوب که یک موسسه مردم نهاد فرهنگی ورزشی است دوران نوجوانی خودش را با برنامه های این کانون گذرانده و به گفته ی خودش اینکه در طی این سالها توانسته از برخی آسیب های اجتماعی  این محله در امان باشد به خاطر وجود این نهاد مردمی است. در ادامه مصاحبه ای کوتاه با این جوان محله ی شهناز خواهیم داشت و با نظرات و گفته های او بیشتر آشنا می شویم.

دریا: سلام آقا مهدی لطفا خودت را معرفی کن.
سلام مهدی امیری هستم هجده سال سن دارم و اهل محله آیت الله غفاری یا همان شهنازهستم و یکی از اعضای باشگاه ستارگان و کانون دریادلان جنوب هستم.

دریا: شما از چه زمانی وارد کانون دریا دلان جنوب شدید؟
من تقریباً از سن ده سالگی  وارد شدم و تا الان که هجده ساله هستم در این کانون و در خدمت آقای میرانی هستم . ایشان زحمات زیادی برای من و همه ی بچه های محله کشیده است. که همیشه از این بابت خودمان را مدیون او می دانیم. ده سالگی شروع سن نوجوانی است و احتمال اینکه بچه ها در این سن به کارهای خلاف و انحراف کشیده شوند زیاد است آن هم در این محله. کانون دریادلان جنوب با جذب ما در رشته های ی ورزشی  و ایجاد سرگرمی توانست ما را از بسیاری از آسیب ها در امان نگه دارد. ما ورزش و فوتبال را برای سرگرمی بازی می کنیم و برد و باخت در بین ما معنی ندارد .

دریا: لطفا کمی در مورد محله برای ما توضیح بدهید.
به عقیده من هیجان های دوران نوجوانی و جوانی باید از یک راهی تخلیه شوند ولی وقتی یک مکان مناسب وجود ندارد بچه ها به کارهای خلاف کشیده می شوند و هیجان خود را آنجا تخلیه می کنند. در محله شهناز پاتوق هایی برای خلاف کاری وجود دارد که اوضاع آنها خیلی خراب است من معذور هستم که در مورد کارهایی ممکن است در کوچه ها رخ بدهد چیزی بگویم اما همین را بدانید ، آن چیزی که در ظاهر محله اتفاق می افتد با آن چیزهایی که در کوچه ها و دور از چشم همه رخ می دهد زمین تا آسمان متفاوت است. بچه های نوجوان محله شهناز سر در گم هستند به طوری که یا از سختی و مشکلات خانوادگی یک شخص مفید و موفق خواهند بود یا تبدیل به انسانی خلافکار و فاسد خواهند شد به نظر من با همین وضعیت فعلی از این دو حالت خارج نخواهد بود.

اگر ما در کانون دریا دلان جنوب بخواهیم بچه های نوجوان را جذب کنیم شاید نتوانیم با دوره های فنی و آموزشی این کار را بکنیم به همین دلیل باید برنامه های مناسب همه ی سنین را فراهم کرد تا موجب جذب بچه ها شود چون خیلی از آسیب هایی که رخ می دهد به خاطر وقت هایی که بچه ها به بطالت می گذرانند.

 

دریا: به نظر شما برای این محله و نوجوان های آن چه کارهایی باید بکنیم؟
به نظر من باید سعی شود بچه ها را به وسیله ی ورزش سرگرم کرد تا با پر کردن وقتشان از انحراف آنها جلوگیری شود. ما الان در محله ی شهناز یک سالن ورزشی داریم که قریب به شش ماه است که از کاربری ورزشی خارج شده است. من متاسف هستم که بگویم خیلی از دوستان خودم بعد از تعطیلی این سالن الان در پارک ها و جا های دیگر رها شده اند و این خسارت بزرگی است که کسی نمی تواند آن را جبران کند. بهترین حالتی که برایشان رخ می دهد این است که معتاد شود چرا که بدتر از اعتیاد، دزدی و خفت گیری و ... است.

دریا: با این بچه های نوجوان چکار کنیم.؟
به نظر من ما می توانیم با جذب این بچه ها و مدیریت کردن هیجانات آنها به نحو صحیح  هم از حضور آنها استفاده کنیم و هم موضوعات مختلف را به آنها آموزش دهیم.  ما در محله ی شهناز امکانات زیادی در اختیار داریم مثل مسجد و پایگاه بسیج که باید در جایگاه خودشان کار کنند تا نتیجه ببینیم. من لازم می دانم یک گلایه هم در این خصوص داشته باشم . متاسفانه فعالیت برخی از افراد به گونه است که انگار برای محله کار نمی کنند و فقط به فکر این هستند که به مقامات و مسئولان بالاتر خودشان گزارش های خوب و رو به پیشرفت می دهند در حالی که واقعاً این چنین نیست.

دریا: شما در کانون دریادلان جنوب چه چیزهایی یاد گرفته اید؟
ما در کانون دریادلان جنوب می توانیم برنامه های خوبی داشته باشیم. من باز هم تاکید می کنم اگر این کانون دریادلان جنوب و باشگاه ورزشی ستارگان نبودند شاید الان هم شما با من مصاحبه نمی کردید. من از همین جا برق کشی و لوله کشی را یاد گرفته ام و به دنبال این هستم که تعمیرات لوازم سرد کننده را هم یاد بگیرم تا بتوانم به سایر هم محله ای ها هم کمک کنم ، برخی دیگر از دوستانم ایزوگام کاری را یاد گرفته اند و تعدادی دیگر الان ام دی اف کار هستند ، چند نفر از دوستان نیز نصاب سقف کاذب هستند. و همه ی این ها را ما به خاطر وجود همین کانون و آقای میرانی می دانیم.

محمد زارعی/ دریا