دریا نیوزاتاق عمل قطب اقتصادی کشور در محوطه بیمارستان

دریانیوز: اینجا هرمزگان قطب اقتصادی کشور ، استانی که سالیانه در فصول مختلف گردشگران زیادی را پذیراست. استانی که بنا به مهاجر پذیر بودنش  از اقوام مختلف در خود جای داده است .

، 09:46   /   کد خبر: 37702   /   تعداد بازدید: 150


دریانیوز: اینجا هرمزگان قطب اقتصادی کشور ، استانی که سالیانه در فصول مختلف گردشگران زیادی را پذیراست. استانی که بنا به مهاجر پذیر بودنش  از اقوام مختلف در خود جای داده است .اما این استان یک مرکز آموزشی درمانی مرجع در مرکز استان خود دارد به نام مرکز آموزشی درمانی شهید محمدی که روزانه افراد مختلفی برای مداوا و... به آن مراجعه می کنند.بیمارستان شهید محمدی یکی از بیمارستان های اصلی استان هرمزگان است که از تمام استان هرمزگان و جنوب کرمان برای درمان به این بیمارستان مراجعه می کنند.بیمارستان شهید محمدی به عنوان یک مرکز آموزشی درمانی دارای نقد های بسیاری است .

از آن جایی که این بیمارستان مرکزی است و تمام بخش های مختلف را داراست و در حال حاضر هم بخش های کرونایی را دارد و حتی تصادفات و بیماران اورژانسی را به این مرکز می آورند. بیمارستانی که روزانه اتفاقات زیادی را به چشم می بیند.با اینکه نقدهای بسیاری به این بیمارستان همیشه وارد بوده و هست چه از نظر بهداشتی و درمانی و امکانات ، اما در حال حاضر  مسئله بسیار مهمی که توجه ما و بسیاری از مخاطبین را به خود جلب کرده است اتاق عمل ارتوپودی این بیمارستان  است .اتاق عملی که خارج از ساختمان های این بیمارستان در محوطه حیاط به مداوا بیماران مشغول است.انواع شکستگی ها ، بیماران تصادفی با زخم های باز و بسته همگی باید به اتاق عمل بروند تا عمل شوند. اتاق عملی که در طول روز تعداد زیادی عمل در آن انجام می شود .هیچ جای دنیا اتاق عمل ارتوپد  در محوطه (حیاط) بیمارستان و خارج از بخش های بیمارستان وجود ندارد.

بسیار جای تاسف برای مسولین استان هرمزگان دارد. باید بیمار تصادفی اورژانسی با زخم های و جراحت های بسیار از اورژانس و یا بخش های مختلف خارج شوند از مسیری طولانی گذر کنند تا به اتاق عمل برسند،در طول مسیر انواع عفونت های بیمارستانی و... را به خود بگیرند تا به اتاق عمل برسد.مسیری که صاف و مسطح نیست.بیماری که شکستگی دارد با درد فراوان، باز هم باید درد ناشی از دست اندازهای مسیر توسط تخت های بیمارستان که ممکن است چرخ های آن هم سالم نباشد را تحمل کند. بعد ازعمل های جراحی ارتوپدی بیماران با بیهوشی و یا نیمه بیهوش از اتاق عمل خارج شوند آن هم در شرایط حال حاضر با وجود بیماری کرونا که ممکن است از هر طریقی  سرایت کند، عفونت های بیمارستانی و در میان تردد افراد مختلف بیمار را به بخش های مختلف برسانند.آن چه که بیشتر از هر مطلبی توجه ام را جلب کرد مگر این اتاق عمل ارتوپد نیست ، ارتوپد یعنی شکستیو جراحت های ناشی از آن، پس چطور ممکن است فردی که یک یا چند قسمت از بدنش شکسته باشد و روی تخت درد می کشد از چاله های محوطه بیمارستان بدون هیچ پروتکلی از زیر درختان ، در آفتاب سوزان جنوب، در سرمای خشک و استخوان سوزهرمزگان حتی درروزهای بارانی عبور داده شود تا به بخش برسند .

حتی تصورش هم برای هر فردی غیر قابل تحمل است اما این واقعیت یک بیمارستان در پایتخت اقتصادی کشور است . یک مرکز آموزشی دراستانی که جز مردمانی بومی روزانه و در تمام فصول پذیرای مهمان های زیادی است،  چه برای تفریح و چه کار، ممکن است تمام این رهگذران و گردشگران و مهمانان خواسته و ناخواسته گذرشان به این بیمارستان بخورد و از امکاناتی که وجود دارد استفاده کنند.کمترین امکاناتی که می تواند در بیمارستان وجود داشته باشد اینکه اتاق عمل و بخش ها در یک ساختمان باشد تا مریض بتواند با رعایت نکات بهداشتی کامل و توسط آسانسور و... جابه جا شود.نکته دیگری که حائز اهمیت است همراهان بیمار است که باید ساعت ها پشت در اتاق عمل آن هم باز در محوطه بیمارستان منتظر بمانند. محوطه ای که حتی یک صندلی برای نشستن همراهان بیمار در نظر گرفته نشده است. یک سایبان که همراهان در آفتاب و شرجی بالای بندرعباس را تحمل کنند. حتی در زمستان اگر بارانی ببارد باز هم باید پشت در اتاق عمل زیر باران منتظر بمانند و تمام این مشکلات را تحمل کنند. ساختن یک اتاق کوچک با کمترین امکانات برای همراهان بیمار هیچ هزینه زیادی در بر ندارد فقط کمی مسئولیت پذیری و برنامه ریزی برای مسئولین یک مجموعه می خواهد.ممکن است در حین حمل بیمار در طی مسیر چه قبل از عمل و چه بعد از عمل هر اتفاق ناگواری که پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد بوجود بیاید .

بیماری که زخم های باز دارد یا از icu , یا ccu  حتی اورژانس به اتاق عمل منتقل می شود ممکن است عفونت های مختلف و در حال حاضر ویروس کرونا مبتلا شود و صدماتی که باعث شود که فرد جان خود را از دست بدهد ،حتی کسی برایش اهمیت نداشته باشد. تنها به این علت که پروتکل های بهداشتی و مسایل بهداشتی که باید برای یک فرد بیمار در بیمارستان رعایت شود انجام نشده است. تنها به این علت که فرد از محوطه و فضای باز و مکان های غیر بهداشتی وغیر اصولی بیمارستان حمل شده است . همیشه در همه ادارت و مسائل پزشکی  کمبودها به خصوص کمبود بودجه مطرح است . حتی در مسائل پزشکی و درمانی قصور زیادی رخ می دهد . اما در استانی چون هرمزگان با وجود منابع مالی زیاد، قطب اقتصادی کشور با درآمدی چندین برابری نسبت به  بسیاری استان های دیگر وجود چنین مشکلات پیش پا افتاده اما با اهمیت در علوم پزشکی که با جان مردم سر و کار دارد  خارج از انتظار است .

سعیده دبیری نزاد/ دریا