دریا نیوزسردرگمی کارگران بین اداره کار و تامین اجتماعی ادامه دارد کارگران مشاغل سخت و زیان‌آور همچنان بلاتکلیف

دریانیوز: مشاغل سخت و زیان‌آور، کارهایی است که در آن ها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیراستاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر، تنشی به مراتب بالاتر ازظرفیت های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد شود.

، 09:14   /   کد خبر: 37701   /   تعداد بازدید: 189


دریانیوز: مشاغل سخت و زیان‌آور، کارهایی است که در آن ها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیراستاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر، تنشی به مراتب بالاتر ازظرفیت های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد شود که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن بوده و بتوان با به کارگیری تمهیدات فنی، مهندسی، بهداشتی و ایمنی و غیره، صفت سخت و زیان‌آور بودن را از آن مشاغل کاهش یا حذف نمود. مشاغل سخت و زیان‌آور به دو گروه «الف و ب» تقسیم می‌شود.گروه «الف» مشاغلی که صفت سخت و زیا‌ن‌آوری با ماهیت شغل وابستگی دارد اما می‌توان با به کارگیری تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر مناسب توسط کارفرما سختی و زیان‌آوری آنها را حذف نمود. گروه «ب» نیز مشاغلی است که ماهیتاً سخت وزیان‌آور بوده و با به کارگیری تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر فنی توسط کارفرما‌، صفت سخت و زیا‌ن‌آوری آنها کاهش یافته ولی کماکان سخت و زیان‌آوری آن ها حفظ می‌شود.

مطابق با بخش اول بند (ب) تبصره 2 قانون بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان‌آور، داشتن حداقل بیست سال متوالی و یا 25 سال متناوب اشتغال در کارهای سخت و زیان‌آور که در هر مورد حق بیمه مدت مزبور را نیز به صندوق تامین اجتماعی پرداخت کرده باشند بدون شرط سنی می‌توانند درخواست خود را به ادارات کار و امور اجتماعی استان‌ها جهت طرح در کمیته‌های استانی ارائه نمایند. مطابق قانون سابقه پرداخت حق ‌بیمه در کارهای سخت و زیان‌آور به هر میزان، قبل یا بعد از اشتغال در مشاغل عادی به ازاء هر سال سابقه یک و نیم سال محاسبه خواهد شد که در این خصوص شرط سنی لحاظ می‌شود. تعیین سخت و زیان آور بودن شغل یا مشاغل بر اساس بررسی سوابق و شرایط محیط کار و توسط کمیته کارشناسان موضوع ماده 2 آیین نامه اجرایی و متعاقباً کمیته استانی موضوع ماده 8 آیین نامه اجرایی مربوطه مشخص می شود.

در این بین اما کارگرانی که کارگاه‌هایی که آنها در آن مشغول بکار هستند و به عنوان سخت و زیان‌آور شناخته می‌شود نمی‌توانند از این قانون استفاده کرده و بازنشسته شوند چرا که طبق بخشنامه‌ای که به تصویب هیئت وزیران در بهمن ماه سال 1397 رسیده‌است، کارگاه‌هایی که بعد از 14 مهر ماه 1380 تاسیس شده‌باشند کارگران آن نمی‌توانند از این قانون استفاده نمایند. کارگرانی که در چنین کارگاه‌هایی نیز مشغول بکار هستند اما بی‌خبر از این موضوع برای پیگیری بازنشستگی با قانون مشاغل سخت و زیان‌آور اقدامات لازم را انجام می‌دهند و در آخرین مرحله به آنها اعلام می‌شود که نمی‌توانند از این قانون استفاده کنند. اولین مرحله پیگیری تایید سخت و زیان‌آور بودن مشاغل این است که در یکی از شرکت‌های بخش خصوصی که زیر نظر اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعالیت می‌کنند درخواست خود را ثبت می‌کنید. این شرکت‌ها نیز براساس موارد اعلامی از سوی متقاضی، سختی و زیان‌آور بودن آن شغل را بررسی کرده و رای را به کارگر اعلام می‌کنند.

در این مرحله پرونده به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فرستاده می‌شود که پس از ارزیابی و بررسی پرونده و در صورت تایید شدن به اداره کل تامین اجتماعی استان فرستاده می‌شود و از آنجا نیز به شعبه‌ای که کارگر حق بیمه او در آن پرداخت می‌شود ارجاع می‌شود تا بتواند شخص متقاضی کارهای مربرط به بازنشستگی خود را انجام دهد که البته تمام این مراحل چند ماهی زمان برده و هزینه گزافی نیز توسط شرکت‌های بخش خصوصی دریافت می‌شود. در این بین نیز برخی مواقع عنوان شغلی یا مشکلات دیگری در مسیر پرونده احتمال دارد که بوجود بیاید و این امر روند رسیدگی به پرونده را به تاخیر انداخته و هزینه‌های اضافی را به متقاضی تحمیل می‌کند. اما مشکل اینجاست که در مرحله آخر و پس از طی کردن تمامی این مراحل و هزینه‌های گزافی که از جیب کارگر می‌رود، شخص متقاضی متوجه می‌شود که این قانون شامل حال او نمی‌شود و باید چند سالی بیشتر کار کند تا بتواند بازنشسته شود. این در حالی است که اگر در همان ابتدای راه به او اعلام شود که نمی‌تواند از این قانون استفاده کند، نه هزینه و نه وقت خود را صرف این کار نمی‌کند.

حتی افرادی هستند که این کار را چند سال قبل از موعد بازنشستگی خود انجام داده و رای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کمیته‌های مربوطه را اخذ کرده و رای نهایی را در پرونده تامین اجتماعی خود قرار داده تا وقتی که زمان استفاده از قانون بازنشستگی با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور برسد پیگیر کار خود هستند اما در این مرحله متوجه می‌شوند که سال‌ها دلخوش به این بوده‌اند که می‌توانند با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور زودتر بازنشسته شوند اما اکنون نمی‌توانند از این قانون استفاده نمایند. این در حالی است که مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان بارها در مصاحبه‌های خود اعلام کرده‌است که کارگران مشمول می شوند و کارگاه‌های تاسیسی بعداز سال80، مشمول قانون مشاغل سخت وزیان آور هستند و اجرای قانون مشاغل سخت و زیا‌ن‌آور برای کارگاه‌های تاسیسی بعد از سال 80 متوقف نشده است.

ابراهیمی در پاسخ به گلایه کارگرانی که به آنها اعلام شده است به کارگران شرکت‌هایی که بعد از سال 1380تاسیس شده‌اند، مزایای مشاغل سخت و زیان‌آور تعلق نمی‌گیرد؛ عنوان می‌کند که چنین موضوعی صحت ندارد و تمامی کارگران مشمول این قانون مربوط به هر سالی می‌توانند درخواست دهند و در کمیسیون‌های مربوطه به درخواست‌هایشان رسیدگی می‌شود.شرایط کاری اینگونه کارگران نیز مانند سایر کارگران مورد بررسی قرار می‌گیرد و نسبت به آن تصمیم گیری می‌شود و تلاش خواهد شد حق کارگران مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور تضییع نشود. این گفته‌های مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان در حالی چند ماه پیش از سوی روزنامه دریا منعکس شد که همچنان شاهد هستیم که توسط تامین اجتماعی درخواست‌های مشاغل سخت و زیان‌آور کارگاه‌های تاسیسی بعد از 14 مهر 1380 مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد و تامین اجتماعی نیز می‌گوید که به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام شده‌است که از پذیرش چنین پرونده‌هایی خودداری کرده و آنها را به این سازمان ارجاع ندهد.

در این بین تنها کارگران هستند که سردرگم شده و زمان و هزینه آنها هدر می‌رود. برخی مشاغل هستند که هر چقدر هم شرایط محیط تغییر کند از سختی و زیان‌آور بودن آن کاسته نمی‌شود و وضع چنین قوانینی تنها اجحاف در حق کارگران می‌باشد که نتوانند از چنین مزیت‌هایی برخوردار باشند. به هر حال کارگران چشم‌انتظار این هستند که تکلیفشان مشخص شود تا بدانند تا چه زمانی باید کار کنند و بتوانند بازنشسته شوند چرا که کارگران بلاتکلیف هستند و نمی‌دانند حرف کدام یک از ادارات کار و تامین اجتماعی را باید قبول کنند. اداره کل تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید همه کارگران می‌توانند از این قانون استفاده نمایند اما تامین اجتماعی می‌گوید که شامل گارکاه‌های درج شده در این بخشنامه نمی‌شود. تنها کارگران هستند که بین این دو اداره که هر دو زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند گیر کرده و بلاتکلیف مانده‌اند.

امین زارعی/ دریا