دریا نیوزگرانی نفس گیر

، 09:05   /   کد خبر: 37700   /   تعداد بازدید: 66


دریانیوز: با شیوع ویروس منحوس کرونا و بهم ریختگی بازار، اجناس یکی پس از دیگری سیر صعودی را طی می کنند و توقف در قیمت در کار نیست حتی قیمت کالا ها نسبت به روز گذشته افزایش چشمگیری پیدا می کند. محصولات مرتبط با صنایع غذایی روز به روز گرانتر می شود و صدای شکستن کمر سرپرست های خانواده بیشتر شنیده می شود دیگر تنها خانواده هایی که وضعیت مالی ضعیف و فقر داشتند نیستند که با گرانی دست و پنجه نرم می کنند خانواده هایی که در آمد متوسط دارند و کارمند هستند نیز از پس مخارج و گرانی بر نمی آیند و تنها سودجویان و محتکران هستند که در این میان سود می کنند. مردم حتی توان خرید مواد غذایی اولیه برای هر غذا را ندارند. پیاز، گوجه، روغن که جز اصلی ترین مواد اولیه هستند گران و کمیاب شده اند.

گوجه که جز اصلی غذا است هر ساله  با تغییر فصل و کاهش تولید این محصولات به دلیل کاهش دما کم  می شود و در نتیجه قیمت‌ها  حدود سه برابر بالامی رود. هر ساله این سناریو تکرار می شود و هیچ تدبیری دیده نمی شود تا در سال های بعد کمبودی پیش نیاید با افزایش قیمت گوجه قیمت رب گوجه نیز افزایش می یابد اما زمانی که گوجه کاهش قیمت پیدا می کند رب گوجه کاهشی ندارد. با کمبود های که در بازار به وجود می آید، دستگاه‌های مسئول تنظیم بازار، با اطلاع‌رسانی‌های به هر شکل ممکن، از طریق فضای مجازی یا ارتباط زنده با رادیو و تلویزیون از جبران کمبود‌ها یا توزیع بیشتر از نیاز بازار «طی روز‌های آتی» خبر می‌دهند.

در نهایت آنچه اتفاق می‌افتد افزایش قیمت کالا‌ها یا توزیع کالا نه به اندازه کافی است.بیش از یکسال است که قیمت تخم مرغ گران شده اما آب ازآب تکان نخورده است. مسئولین وعده می دهند که مرغ و تخم مرغ در تعاونی ها به نرخ دولتی به فروش می رسد اما هر زمان که به این فروشگاه ها رجوع  می کنیم خبری از مرغ و تخم مرغ نیست و باید این اقلام را از فروشگاه های آزاد تهیه کنیم که معمولا نرخ آنها شانه ای 38 هزار یا 40 هزار تومان است. برای یک املت ساده تخم مرغ، روغن و گوجه نیاز است که هر سه از اقلام این غذای ساده قیمت های نجومی پیدا کرده اند و در چند روز اخیر نیز روغن کمیاب و نایب شد و  برخی از فروشگاه ها هم که از قبل داشته اند با قیمت بیشتری عرضه کرده اند زمانی که روغن خام به اندازه نیاز کشور در بندرها و گمرک دپو شده است چرا در بازار عرضه نمی شود تا قیمت روغن افزایش پیدا نکند حتما اجناس باید گران شوند تا در بازار عرضه شود. با وجود بیماری کرونا و نیاز مردم به مواد غذایی هر روز قیمت اجناس بیشتر و بیشتر می شود و توان خرید مردم کمتر می شود یک روز لبنیات گران می شود  روزی دیگر گوشت و مرغ و حتی سبزیجات دیگر توان خریدی برای مردم نمانده است اجناس افزایش قیمت دارند اما متناسب با آنها حقوق ها و دستمزد ها افزایش  پیدا نمی کند.

بهاره محمد حسینی زاده/ دریا