دریا نیوزقلیان‌هایی با چاشنی کرونا

، 09:00   /   کد خبر: 37697   /   تعداد بازدید: 67


دریانیوز: از وقتی کرونا آمد انجام بعضی کارها ممنوع شد و دلیل آن هم حفظ سلامتی مردم بود. یکی از این ممنوعیت‌ها، عرضه قلیان در نقاط عمومی بود اما متاسفانه شاهد این هستیم علی‌رغم ممنوع بودن عرضه قلیان به خصوص در ساحل شهر بندرعباس، همچنان این ابزار تدخین تنباکو در دسترس شهروندان به ویژه جوانان قرار دارد و محل عرضه قلیان به پاتوق نوجوانان و جوانان تبدیل شده‌است. پیش از آمدن ویروس منحوس کرونا نیز بسیاری از خانواده‌ها از عرضه قلیان در ساحل بندرعباس ناراضی بودند اما برخورد با این افراد به خوبی انجام نمی‌شد و باعث شده‌بود روز به روز بر تعداد افرادی که اقدام به عرضه قلیان می‌کردند بیشتر شود.

در این بین نیز جوانان و نوجوانان مشتریان اصلی قلیان‌فروشان بودند. در این بین نیز برخی از این قلیان‌فروشان نیز پا را فراتر از فروش قلیان گذاشته و برخی انواع مواد مخدر و قرص‌های روان‌گردان را به فروش می‌رساندند و نوجوانان و جوانان نیز از این کار آنها استقبال کرده و مشتری آنها می‌شدند. به همین دلیل بسیاری از خانواده درخواست برخورد جدی با قلیان‌فروشان و جمع‌آوری آنها داشتند. کاری که به خوبی انجام نمی‌شد و پارک‌ها و نوار ساحلی شهر پاتق این افراد شده‌بود و خانواده‌ها نمی‌توانستند به راحتی در این نقاط به تفریح بپردازند. با شیوع ویروس کرونا ممنوعیت عرضه قلیان نیز تشدید شد اما همچنان شاهد هستیم که در برخی نقاط ساحلی شهر بندرعباس عرضه قلیان انجام می‌شود و برخوردی با عرضه‌کنندگان انجام نمی‌شود.

قلیانی که خود باعث بیماری و سرطان است، اکنون با طعم و چاشنی کرونا، سلامتی شهروندان را نشانه گرفته‌است و برای جلوگیری از بروز فاجعه باید از عرضه آن ممانعت شود. در محل‌هایی که قلیان عرضه می‌شود نیز تجمع افراد بیشتر است که این امر نیز به شیوع بیماری بین شهروندان کمک می‌کند. اکنون که محدودیت‌ها بیشتری برای مهار بیماری کرونا در حال اجراست، مسوولان بر کار این افراد نیز بیشتر نظارت کرده و مانع فروش قلیان در ساحل شوند تا جان شهروندان به خطر نیافتد. از سوی دیگر شب‌ها در ساحل خواجه‌عطا نیز بانوانی هستند که اقدام به پخت و فروش نان محلی می‌کنند که این موضوع نیز باعث تجمع افراد در این مکان‌ها شده و زمینه را برای گسترش این بیماری فراهم می‌کند که برای این موضوع نیز چاره‌ای باید اندیشیده‌شود تا سلامت مردم جامعه در خطر نباشد.

اکنون بیش از 10هزار نفر از هم‌وطنان در کشور به این بیماری مبتلا می‌شدند و فشار روز به روز بر کادر درمانی در حال افزوده شدن است. کادر درمانی که اکنون نزدیک به نه ماه است که بی‌وقفه با بیماران کرونایی سر و کار دارند و اکنون نیاز دارند نفسی تازه کنند اما تا زمانی که این ویروس در کشور وجود دارد و ریشه‌کن نشده‌است نمی‌توانند دست از کار بکشند. برای اینکه این بیماری را مهار کنیم نیاز است که همه هم‌وطنان در کنار هم قرار بگیرند و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مانع از انتقال این ویروس شوند تا بتوانیم شر آنرا از سر مردم کم کنیم. اکنون که محدودیت‌های جدید اجرایی شده‌است، مسوولان نظارت بیشتری نمایند تا این محدودیت‌ها به خوبی اجرا شود.