دریا نیوزدر جلسه ۱۹۷ شورای شهر بندرعباس مطرح شد؛ بندرعباس رتبه اول درکاهش آمار بازگشت به زندان در کشور

دریانیوز: یکصد و نود و هفتمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور کار "تعامل و هم‌اندیشی فی‌مابین شورای اسلامی شهر بندرعباس و اداره کل زندان‌های هرمزگان" و "پیشنهاد خواهرخواندگی شهر بندرعباس توسط شهر کوبه ژاپن" برگزار شد.

، 09:09   /   کد خبر: 37438   /   تعداد بازدید: 122دریانیوز: یکصد و نود و هفتمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور کار "تعامل و هم‌اندیشی فی‌مابین شورای اسلامی شهر بندرعباس و اداره کل زندان‌های هرمزگان" و "پیشنهاد خواهرخواندگی شهر بندرعباس توسط شهر کوبه ژاپن" برگزار شد.

در ساعات کاری نیروهای شهرداری تجدید نظر شود
فاطمه جراره، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور خود در این جلسه گفت: با توجه به اینکه سلامت پرسنل جزء اولویت ما می باشد نیاز است تجدید نظری در ساعت کار پرسنل شهرداری صورت گیرد.وی با اشاره به ساعت کار نیروهای شهرداری بیان کرد: با توجه به شرایط حال حاضر کشور و جهان در مورد بیماری کرونا، باید ساعت کار پرسنل شهرداری مد نظر باشد و در این زمینه تجدید نظری صورت گیرد، چرا که پرسنل حدود ۹ ساعت در محیط کار هستند و با توجه به حضور ارباب رجوع در شهرداری و آلوده بودن محیط کاری، نیاز است شورای شهر با یک برنامه ریزی، برای این مسئله تصمیمی بگیرد.

جراره گفت: از آنجایی که بیشتر پرسنل شهرداری را بانوان تشکیل می دهند و حدود 9 ساعت مفید خود را در محیط کار به سر می برند و از طرفی نیز دانش آموزان بصورت مجازی تعلیم می بینند باید شهرداری و شورای شهر به این موضوع مهم نگاه ویژه ای داشته باشد تا برای نیروها مشکلی بوجود نیاید.عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در ادامه با اشاره به حقوق و مزایای نیروهای شهرداری، افزود: با توجه به شرایط اقتصادی پیش آمده و همچنین مشکلاتی که شهرداری در این زمینه داشت، شهرداری سعی کرد در این زمینه با مدیریت حق و حقوق پرسنل را پرداخت نماید، اما لازم است که این موضوع را نیز در نظر بگیریم که شرایط اقتصادی پرسنل خوب نیست، و میزان دریافتی پرسنل در سال 99 نسبت به سال 98 حدود یک میلیون تومان کاهش داشته است و نیاز است شورای شهر و شهرداری در زمینه حقوق و مزایای پرسنل شرکتی بخصوص افزایش اضافه کاری آن ها تصمیم گیری کنند تا مشکلات پرسنل کاهش یابد.

جراره اظهار داشت: در زمینه تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی، پرسنل نگران هستند و به دلیل بی عدالتی هایی که در سنوات گذشته رخ داده، حق دارند نگران باشند و این موضوع خود باعث ایجاد بی انگیزگی در نیروهای شرکتی شده است.وی تصریح کرد: شهرداری باید توضیح دهد که پرسنل بر چه اساسی تبدیل وضعیت می شوند، نیروهای شرکتی در شهرداری با سابقه بالا در حال خدمت هستند اما در لیست های تبدیل وضعیت جای نمی گیرند و باید در مورد تبدیل وضعیت نیروها شفاف سازی صورت گیرد و تمامی لیست های موجود باید در شورا آورده شود و همه پرسنل شرکتی و اعضای شورای شهر در جریان تبدیل وضعیت قرار گیرند تا شائبه ای در این زمینه پیش نیاید.عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در ادامه با اشاره به پرداخت بیمه پرسنل شهرداری، خاطرنشان کرد: در چند ماه اخیر حتی در سالهای 96 و 97 بیمه پرسنل به درستی پرداخت نشده و در این زمینه نیز باید تصمیم گیری شود تا برای پرسنل در بحث درمان و همچنین زمان بازنشستگی مشکلی ایجاد نشود.

هرمزگان نسبت به استان‌های دیگر جرائم کمتری داشته است
رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: باید نشست‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف شهری درزمینه حل مشکل زندان‌ها برگزار کنیم.اسلام باوقار گفت: آمارها نشان می‌دهد هرمزگان نسبت به استان‌های دیگر جرائم کمتری داشته و امید داریم دولت کمک کند تا مردم را از این وضعیت اقتصادی نجات دهد تا شاهد جرائم و معضلات اجتماعی کمتری باشیم.وی با اشاره به موضوع پیشنهاد خواهرخواندگی شهر بندرعباس توسط شهر کوبه ژاپن، ادامه داد: می‌توانیم با انعقاد قرارداد خواهرخواندگی با شهر کوبه ژاپن از تجربیات این شهر استفاده کنیم. اگر چند چیز کوچک نیز از آن‌ها یاد بگیریم کافی است.

زندان بخشی از شهر و زندانیان بخشی از شهروندان ما هستند
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه بیان کرد: باید کمیسیون فرهنگی درزمینه کمک به زندان‌ها تشکیل شود تا کمک‌های بهتری بتوانیم به زندانیان ارائه دهیم.فیصل دانش بیان کرد: زندان بخشی از شهر و زندانیان بخشی از شهروندان ما هستند و نیاز به توجه بیشتری نیز دارند چراکه از خانواده جدا شده‌اند و خانواده‌های آنان دچار آسیب‌های اجتماعی شده‌اند. امیدوارم روزی فرابرسد که زندان‌ها تبدیل به کتابخانه‌ها و فضاهای فرهنگی شوند.وی افزود: خواهرخواندگی بین شهرها تعهد سیاسی بین کشورها ایجاد نمی‌کند و ارتباطات فرهنگی و آموزشی بین آن‌ها شکل می‌گیرد. با خواهرخواندگی می‌توانیم فرهنگ خود را منتقل کنیم و از تجربیات دیگر شهرها استفاده کنیم.نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس اضافه کرد: قرارداد خواهرخواندگی برای ما هزینه‌ای ندارد .

در هرمزگان به دلیل وجود صنایع، نباید جوانان دغدغه شغل داشته باشند
جراره، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: جای تأسف دارد که ۵۰ درصد زندانیان ما درزمینه مواد مخدر بوده است و به نظر می‌رسد ریشه این جرائم به دلیل مشکل اشتغال است. در استانی که سرشار از صنایع است نباید جوانان دغدغه شغل را داشته باشند.وی ادامه داد: امضای تفاهم‌نامه‌هایی چون شهر خلاق، خواهرخواندگی با شهری در ژاپن و ... اگر قرار باشد تنها یک قرارداد باشد و هیچ تأثیری در شهر نداشته باشد درست نیست. این قراردادها توقع ایجاد می‌کند و شهرداری باید در صورت انعقاد قرارداد دستاوردهای خود را نیز به مردم گزارش دهد. امیدوارم قرارداد خواهرخواندگی با شهر کوبه ژاپن برای ما دستاورد مفیدی داشته باشد.

تاکنون موردی از کرونا در زندان مرکزی بندرعباس گزارش نشده است
مدیرکل زندان‌های هرمزگان نیز در این جلسه گفت: در هرمزگان ۹ مرکز اصلاح و تربیت وجود دارد، بیش از ۹۷ درصد زندانیان مرد و سایر آن‌ها زن هستند، بیشترین جرائم مربوط به مواد مخدر و سرقت است و تعداد زندانیان جرائم غیر عمد حدود ۱۰۰ نفر است.مصطفی کیشانی افزود: امروز دستگاه قضا و سازمان زندان‌ها نقش غیر قابل انکاری در ایجاد نظم و امنیت اجتماعی دارند، عدم نیاز به زندان تحقق پیدا نمی‌کند چراکه نیاز داریم افراد مخل نظم جامعه در محیطی چون زندان نگهداری شوند.وی ادامه داد: سازمان زندان‌ها به تأمین امنیت و تربیت توجه ویژه دارد و کار زندان بسیار حساس و پرمشقت است و نهادهای متولی باید در این امر به مجموعه زندان‌ها کمک کند تا سازمان فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی خود را گسترش دهد.

مدیرکل زندان‌های هرمزگان با اشاره به اینکه نگاه اسلام به زندان و زندانی نگاهی اصلاحی تربیتی است و به برکت انقلاب اسلامی این نگاه در زندان‌های کشور نهادینه شده است، افزود: به تعبیر مقام معظم رهبری "زندان باید آموزشگاه نیکی‌ها باشد"، مأموریت ما بازسازی شخصیت زندانیان است. در زندان فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی و تربیتی انجام می‌شود. ترویج آموزه‌های دینی با محوریت قرآن و نماز نیز در زندان متداول است.کیشانی تصریح کرد: توانمندسازی زندانیان در رشته‌های مختلف از فعالیت‌های اصلی زندان‌هاست، طبقه‌بندی زندانیان بر اساس جرم و سن انجام می‌شود. کمک به امر تحصیل زندانیان، درمان، تهیه دارو، بهسازی و بازسازی منازل خانواده زندانیان، کمک‌های نقدی و غیر نقدی به آن‌ها، توانمندسازی خانواده‌ها ازجمله فعالیت‌های انجمن‌های حمایت بوده است.وی تصریح کرد: مرکز مراقبت بعد از خروج از زندان به افراد تسهیلاتی ارائه می‌دهد، در باب زندان قدم‌های خوبی برداشته شده است و در این شیوع ویروس کرونا در زندان مرکزی بندرعباس یک نفر مبتلا نیز نداشته‌ایم. قابل‌توجه است که ۲۰ درصد زندانیان بندرعباس زندانیان غیربومی و غیر ساکن هستند.

مدیرکل زندان‌های هرمزگان بیان کرد: ما در سال جاری ۱۷.۸۳ درصد کاهش جمعیت ورودی به زندان‌ها را داشته‌ایم زندانیان، جرائم غیر عمد در زندان‌ها در بندرعباس تنها ۴۰ نفر و مهریه ۶ نفر و درزمینه جرائم تصادف نیز زندانی نداریم.کیشانی عنوان کرد: زندان مجموعه‌ای در دل اجتماع است و بهره‌مندی از خدمات شهرداری ازجمله خدمات فرهنگی، فضای سبز، جلوگیری از ساخت‌وسازها در حریم زندان، اختصاص مسیر اتوبوس برای خانواده‌ها، نصب دوربین‌های مداربسته در اطراف زندان و ... حق زندانیان است.وی ادامه داد: ما تنها ۱.۶ درصد بازگشت به زندان پس از آزادی زندان‌ها داشته‌ایم، حدود ۷۴ درصد زندانیان در یک مرحله به مرخصی رفتند و در مرحله بعد باز هم ۵۰ درصد زندانیان به مرخصی رفتند و در سطح کشور در این زمینه رتبه دوم را داشتیم و درزمینه کاهش آمار بازگشت به زندان نیز رتبه اول را داشته‌ایم.مدیرکل زندان‌های هرمزگان تصریح کرد: انتقال زندان به خارج از شهر قانون است و در حال پیگیری آن هستیم، زمینی را تملک کردیم که در حال آماده‌سازی آن هستیم. اگر سرمایه‌گذاری زندان را برایمان بسازد می‌توانیم بعد از ساخت زمین زندان قبلی را در اختیارش قرار دهیم.کیشانی بیان کرد: حدود ۵۰ میلیارد تومان جرائم زندانیان مالی ما بوده که مردم بیش از ۵۰ درصد آن را بخشیده‌اند و بخشی از آن توسط ستاد دیه پرداخت شده است.

 

خانواده زندانیان با وضعیت بد اقتصادی زندگی می‌کنند
رئیس انجمن حمایت از زندانیان بندرعباس نیز در این جلسه بیان کرد: همه زندانیان خانواده دارند و خانواده آن‌ها تحت شرایط خاص اقتصادی و روانی قرار می‌گیرند، انجمن حمایت از زندانیان به عهده خیرین گذاشته شده است و دولت از سرمایه‌گذاران انجمن است.عبدالمجید دولتی اضافه کرد: امسال هزار و ۴۰۰ بسته معیشتی توزیع کردیم، تا می‌توانستیم به خانواده‌ها کمک کردیم اما کافی نیست و مشکلات آن‌ها با این کمک‌ها حل نمی‌شود.وی گفت: خانواده زندانیان با وضعیت بد اقتصادی زندگی می‌کنند، کمیته امداد و بهزیستی نیز در این زمینه متولی هستند اما وقتی زندانی به زندان رفت خانواده تنها می‌ماند و ادامه زندگی برایشان سخت می‌شود و نیاز به کمک دارند و نیاز است بررسی شود که شهرداری چه کمکی می‌تواند به انجمن حمایت از زندانی‌ها کند.

اگر در چند سال گذشته ناعدالتی درزمینه تبدیل وضعیت کارکنان رخ داده، لغو خواهد شد
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری بندرعباس نیز در این جلسه بیان کرد: درزمینه کاهش ساعت کار کارکنان شهرداری پیگیری‌هایی کردیم، نظر اکثر کارکنان بر تعطیلی روز پنجشنبه و افزایش ساعت در روزهای دیگر هفته بودند، اما شورا می‌تواند درزمینه کاهش ساعت اداری تصمیم‌گیری کند.محمد مهدی جهانبخش ادامه داد: برای تمام مجموعه شهرداری کاهش اضافه‌کارها را داشتیم تا بتوانیم حقوق کل کارکنان را پرداخت کنیم، شهرداری با کاهش درآمد مواجه است. هیچ نگاه تبعیضی در خصوص کارمندان صورت نگرفته است. بسیاری از دستگاه‌ها نیز قادر به پرداخت اضافه‌کاری نیستند.وی تصریح کرد: در صورت تأمین اعتبار بدهی‌های کارکنان تسویه می‌شود. در خصوص بیمه کارکنان جلساتی برگزار شده و در حال انجام است تا بتوانیم اقدامات خوبی داشته باشیم. درزمینه تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی نیز اگر تبدیل وضعیت کلیه نیروهای شرکتی را داشته باشیم هم ازنظر پرداخت و هم ازنظر ایجاد انگیزه برای کارکنان به نفع شهرداری است.

جهانبخش گفت: با بررسی‌هایی که صورت خواهیم داد اگر در چند سال گذشته نا عدالتی درزمینه تبدیل وضعیت کارکنان رخ داده، لغو خواهد شد.وی خاطرنشان کرد: شهر کوبه ژاپن، پنجمین شهر بزرگ ژاپن است و درزمینه پیشگیری از بلایای طبیعی امکانات و تجربیات زیادی داشته است، که پیشنهاد خواهرخواندگی به یکی از شهرهای کشور را داده‌اند و سازمان شهرداری‌های کشور شهر بندرعباس را پیشنهاد داده‌اند. ما خواهرخواندگی با دو شهر دیگر در چین نیز این قرارداد را داریم. در این زمینه باید مصوبه‌ای از شورای شهر اخذ کنیم.معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری بندرعباس بیان کرد: باید از ظرفیت ایجاد شده استفاده کنیم، توانمندی‌هایی در این شهرها وجود دارد و توانمندی‌هایی نیز در شهر ما وجود دارد و باید بتوانیم ضعف و قوت‌های خود را شناسایی و از ظرفیت هم استفاده کنیم.جهانبخش ادامه داد: انعقاد تفاهم‌نامه بندری با این شهر نیاز به هماهنگی تعداد زیادی از دستگاه‌های اجرایی دارد چراکه در کشور ما همچون کشورهای دیگر مدیریت واحد شهری وجود ندارد.

شهر کوبه به نماد شهرسازی در جهان تبدیل شد
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس نیز در این جلسه بیان کرد: شهر کوبه شهری با یک و نیم میلیون جمعیت و ازنظر بندری و خطی بودن شبیه بندرعباس است، اسکله کانتینری دارد و بعد از زلزله سال ۱۹۹۵ رتبه کانتینری‌اش از پنجم به پنجاهم جهان تنزل پیدا می‌کند.فرجام دانش بیان کرد: بعدازاین زلزله شهر کوبه به نماد شهرسازی در جهان تبدیل شد، در این راستا بعد از زلزله روی مواردی که ضعف داشتند کار کردند، تجهیزات ایمنی آتش‌نشانی خود را به ۱۰ برابر افزایش داند، ۱۲۰ ایستگاه تک ماشینه ایجاد کردند، مقاومت سازه‌هایش در زلزله به قدرت ۸ ریشتر به مدت ۵ دقیقه است و همچنین به سمت آموزش ایمنی به مردم رفته‌اند.

وی ادامه داد: در شهر کوبه همه مردم آموزش‌های امداد و نجات دیده‌اند و ۳۵ درصد مردم نیز آموزش حرفه‌ای دیده‌اند و شغل دوم مردم کمک به ایمنی شهر است. یکی از آموزش‌های مهم آن‌ها آموزش به خردسالان است و ۱۵ نقطه در دنیا از این طرح الگوبرداری کرده‌اند و بندرعباس پانزدهمین شهر در جهان و اولین شهر در کشور است که این طرح را اجرا کرده است.رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس بیان کرد: در شهر کوبه استادیوم‌های ورزشی بسیار زیاد است و کاربری اول آن‌ها باند هواپیما و بالگردهای امداد و نجات در شرایط بحرانی است. در کوبه بندرعباس را به بندر شهید رجایی و اجرای بازی مقابله با بحران می‌شناسند.

خواهرخواندگی یک ریال برای ما هزینه نخواهد داشت
مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری بندرعباس نیز در این جلسه بیان کرد: موقعیت جغرافیایی و فرهنگی شهر کوبه ژاپن بسیار نزدیک به بندرعباس است و دلایل و عوامل بسیاری انعقاد تفاهم‌نامه خواهرخواندگی با این شهر را توجیه می‌کند.حمیدرضا حیدری پوری بیان کرد: خواهرخواندگی یک ریال برای ما هزینه نخواهد داشت، شرکتی در ژاپن در خصوص این مسائل هزینه می‌کند و نیازی نیست نگران مسئله هزینه‌های رفت آمد آن باشیم.در پایان این جلسه دستور کار "انعقاد قرارداد خواهرخواندگی شهر بندرعباس با شهر کوبه ژاپن" با حداکثر آرا به تصویب رسید.

مریم منصف/ دریا